You can now read 10 articles in a month for free on BostonGlobe.com. Read as much as you want anywhere and anytime for just 99¢.

The Boston Globe

North

GlobeNorth: Players of the Week, Top 10 boys’ and girls’ basketball teams

High 5

Khaneil Bruce, St. Clement: In a thrilling 45-42 win over Quaboag in the Division 4 state final, the senior forward collected a game-high 19 rebounds along with nine points.

Continue reading below

Nick Cambio, Central Catholic: In Central’s 74-70 loss to Putnam in the Division 1 state final, the 6-foot-6 senior center scored a game-high 27 points while pulling down 10 rebounds.

Drew Hurynowicz, Tyngsborough: The 6-foot sophomore guard led the Tigers with 20 points in a tough 61-51 loss to Cardinal Spellman in the Division 3 state final.

Samantha Hyslip, Westford: Battling against Braintree’s tough inside size, the senior forward poured in a game-high 24 points with 12 rebounds in a 57-47 loss in the Division 1 state final.

Brianna Rudolph, St. Mary’s of Lynn: Capping off her postseason tear, the senior guard efficiently tallied a game-high 26 points and 14 rebounds in Saturday’s 74-36 win over Hoosac Valley in the Division 3 state final.

Saade’s Top 10 boys’ teams

Continue reading below

(Records through Saturday, with result of last game)

1. Central Catholic (22-6); lost to Putnam, 74-70, in D1 state final

2. Andover (19-5); lost to Central Catholic, 59-53, in D1 North final

3. St. John’s Prep (17-5); lost to Central Catholic, 81-74 (OT), in D1 North semifinals

4. Everett (18-5); lost to Andover, 49-48, in D1 North semifinals

5. Danvers (20-3); lost to New Mission, 61-50, in D2 North final

6. Lynn Classical (16-9): lost to New Mission, 70-32, in D2 North semifinals

7. Lynn English (15-7); lost to Andover, 86-81, in D1 North quarterfinals

8. Salem (17-7); lost to Belmont, 71-52, in D2 North quarterfinals

9. St. Clement (24-1); beat Quaboag, 45-42, in D4 state final

10. Tyngsborough (22-3); lost to Cardinal Spellman, 61-51, in D3 state final

Saade’s Top 10 girls’ teams

1. Lynn English (25-1); lost to Braintree 59-41, in D1 state semifinals

2. Westford Academy (21-5); lost to Braintree, 57-46, in D1 state final

3. Central Catholic (21-2); lost to Lynn English, 52-49, in D1 North final

4. Masconomet (21-2); lost to Central Catholic, 49-43, in D1 North semifinals

5. St. Mary’s (24-2); beat Hoosac Valley, 74-36, in D3 state final

6. Woburn (20-3); lost to Lynn English, 57-39, in D1 North semifinals

7. Peabody (16-6); lost to Central Catholic, 59-41, in D1 North quarterfinals

8. Chelmsford (18-4); lost to Woburn, 58-56, in D1 North quarterfinals

9. Andover (16-6); lost to Masconomet, 52-47, in D1 North quarterfinals

10. Hamilton-Wenham (17-6); lost to Watertown, 51-39, in D2 North semifinals

Joseph Saade can be reached joseph.saade@globe.com.

You have reached the limit of 10 free articles in a month

Stay informed with unlimited access to Boston’s trusted news source.

  • High-quality journalism from the region’s largest newsroom
  • Convenient access across all of your devices
  • Today’s Headlines daily newsletter
  • Subscriber-only access to exclusive offers, events, contests, eBooks, and more
  • Less than 25¢ a week