Read as much as you want on BostonGlobe.com, anywhere and anytime, for just 99¢.

Celtics Live

95

107

4th Quarter 2:56

Bruins Live

1

1

2nd Prd 4:58

High school basketball highlights south of Boston

High Five

Eddie Bowler, Hingham: With 23 points and 12 rebounds, the junior forward led the Harbormen (10-6) to a road win over Patriot-leading North Quincy, 60-43.

Continue reading below

Darien Fernandez, Wareham: In a 92-57 victory over South Coast foe Old Rochester, the junior guard tied a career-high with 36 points, and added 10 rebounds, 11 assists, and eight steals for the unbeaten Vikings (17-0).

Jaquan Harris, Quincy: With an 18-point effort, the junior led the Presidents (6-8) past Patriot rival Scituate, 65-61.

Gabby Reuter, Old Rochester: The freshman center registered a career-high 23 points for the Bulldogs (11-6) in a 47-36 South Coast win over Wareham.

Andrew Reardon, Oliver Ames: The junior guard scored a game-high 22 points, including 11 in the fourth quarter, as the Tigers (10-5) earned a berth in the state tournament with a 75-67 victory over Hockomock power Stoughton (13-2).

Game to Watch

Franklin at Mansfield, Tuesday, 6:30

The top two teams in Hockomock’s Kelley-Rex division battle for first place. Guards Sam Bohmiller and Joe Palazini lead the potent Panther offense in scoring, while the Hornets will be looking to right the ship before postseason play after recent losses to Brockton and King Philip. Franklin won the first matchup, 54-49, in which Bohmiller netted 10 of his 19 points in the fourth quarter.

MacDougall’s Top 10 boys’ teams

(Records through Wednesday, with next game listed)

1. Brockton (12-1); vs. New Bedford, Tuesday, 7

2. Stoughton (13-2); vs. Canton, Tuesday, 6:30

3. Norwell (13-1); vs. Hull, tomorrow, 6:30

4. Cardinal Spellman (14-4); vs. Archbishop Williams, Friday, 6:30

5. Wareham (17-0); at Greater New Bedford, Tuesday, 6:30

6. Mansfield (10-6); vs. Franklin, Tuesday, 6:30

7. Weymouth (13-2); at Brookline, Tuesday, 6:45

8. Rockland (15-2); vs. East Bridgewater, tomorrow, 6:30

9. Norton (13-1); vs. Bellingham, Tuesday, 6:30

10. North Quincy (14-3); vs. Whitman-Hanson, Tuesday, 6:30

MacDougall’s Top 10 girls’ teams

(Records through Wednesday, with next game listed)

1. Braintree (14-1); at Needham, Tuesday, 6:30

2. Oliver Ames (14-1); vs. Foxborough, Tuesday, 6

3. Scituate (14-0); vs. Hanover, Tuesday, 6:30

4. Archbishop Williams (14-4); vs. Cardinal Spellman, Friday, 6:30

5. Abington (15-3); vs. Carver, Wednesday, 6:30

6. Notre Dame Hingham (12-4); at Bishop Fenwick, Wednesday, 6:30

7. Norwell (10-4); at Hull, tomorrow, 6:30

8. Quincy (12-4); vs. Middleborough, Tuesday, 6:30

9. Marshfield (13-5); at Plymouth South, Tuesday, 6:30

10. Walpole (11-4); at Dedham, Tuesday, 6:30

Compiled by Andrew MacDougall

Loading comments...
Subscriber Log In

You have reached the limit of 5 free articles in a month

Stay informed with unlimited access to Boston’s trusted news source.

  • High-quality journalism from the region’s largest newsroom
  • Convenient access across all of your devices
  • Today’s Headlines daily newsletter
  • Subscriber-only access to exclusive offers, events, contests, eBooks, and more
  • Less than 25¢ a week
Marketing image of BostonGlobe.com
Marketing image of BostonGlobe.com