You can now read 10 articles in a month for free on BostonGlobe.com. Read as much as you want anywhere and anytime for just 99¢.

The Boston Globe

South

GlobeSouth: Players of the Week, Top 10 boys’ and girls’ hockey teams

HIGH 5

Adam Blackman , Mansfield: The Hornet junior scored twice and added an assist Saturday as Mansfield cruised by Milford, 7-2. He has 21 points through seven games for the 6-1 Hornets.

Continue reading below

Elena Kapolis , Milton: Youth owned Saturday for the Wildcats as the freshman center tallied two goals and three assists. Eighth-grade left wing Laura Hill also contributed a pair of goals in a 5-1 victory against Walpole.

Julianne Landry , Thayer: Milton Academy outshot Thayer, 39-15, in the Independent School League matchup Friday, but the sophomore goalie turned away all 39 shots, including one on a breakaway at the end of regulation before the Mustangs netted a goal in overtime to win, 1-0, and return to .500 on the year.

Colin MacDonald , Marshfield: The senior forward doubled his goal total for the season with a pair of scores in a 5-2 win over Falmouth Saturday to lift the Rams to their fourth straight win.

Haley Payne , Braintree: A day after the Wamps fell, 8-5, to Brookline/Newton South, the junior center helped get Braintree back on track, netting two crucial goals in a 3-2 win over Framingham Saturday.

Feldman’s Top 10 boys’ teams

(Records through Sunday, with next game listed)

1. Xaverian (6-1-2); Sat., at Westford Academy, 4:40 p.m. (Tyngsborough)

2. Marshfield (6-3); Sat., at Dennis-Yarmouth, 6:30 p.m. (South Dennis)

3. Archbishop Williams (3-3-1); Wed., at Bridgewater-Raynham, 5 p.m.

4. Milton (8-1); Sat., at Dedham, 6 p.m.

5. Duxbury (4-1-3); Sat., vs. Silver Lake, 3:10 p.m. (Pembroke)

6. Hingham (3-6-1); Sat., vs. Hamden, Conn., 1:30 p.m. (Pilgrim)

7. Braintree (5-3); Wed., vs.Wellesley, 6 p.m. (Randolph)

8. Oliver Ames (4-1-1); Sat., vs. Canton, 2 p.m. (Brockton)

9. Walpole (7-2-1); Mon., at Dedham, 7:45 p.m. (Omni)

10. Cohasset (8-3); Sat., vs. East Bridgewater, 8 p.m. (Weymouth)

Feldman’s Top 10 girls’ teams

1. Duxbury (6-0-1); Mon., vs. Westwood, 3:40 p.m. (Kingston)

2. Hingham (3-4-1); Sat., vs. Austin Prep, 8 p.m. (Stoneham)

3. Westwood (5-0-2); Sat., vs. Mansfield/Oliver Ames, 6 p.m. (Canton)

4. Archbishop Williams (7-2); Wed., vs. Ursuline Academy, 3:10 p.m. (Randolph)

5. Norwood (4-2); Sat., vs. Walpole, 8 p.m. (Canton)

6. Braintree (6-1-1); Sat., at Weymouth, 10 a.m. (Weymouth)

7. Notre Dame Academy (3-3-2); Mon., at Hingham, 7 p.m.

8. Whitman-Hanson/Pembroke (6-2); Sat., vs. Latin Academy, 8 p.m. (Bridgewater)

9. Dedham (2-3-1); Sat., vs. Milton, 4:30 p.m.

10. Mansfield/Oliver Ames (5-2); Sat., vs. Westwood, 6 p.m. (Canton)

Jacob Feldman

Jacob Feldman can be reached at jacob.feldman@globe.com.

You have reached the limit of 10 free articles in a month

Stay informed with unlimited access to Boston’s trusted news source.

  • High-quality journalism from the region’s largest newsroom
  • Convenient access across all of your devices
  • Today’s Headlines daily newsletter
  • Subscriber-only access to exclusive offers, events, contests, eBooks, and more
  • Less than 25¢ a week