South
    Next Score View the next score

    GlobeSouth: Players of the Week, Top 10 boys’ and girls’ basketball teams

    High 5

    Ryan Boulter , Mansfield: The junior forward helped the Hornets look like one of the top seeds Wednesday against Weymouth. Boulter poured in 28 in a 72-52 Division 1 South first-round victory.

    Brian Feeney , Whitman-Hanson: With 33 points, the senior guard guided his team past Oliver Ames, 81-65, in a Division 2 first-round game Wednesday.

    Advertisement

    Summer King , Walpole: As the Rebels moved to the Division 2 South quarterfinals by beating Notre Dame Academy, 48-42, their senior center had 12 points, 13 rebounds, and seven blocks.

    Get Today's Headlines in your inbox:
    The day's top stories delivered every morning
    Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

    Karlie O’Driscoll , Sharon: The senior forward tallied 22 points, 10 rebounds, five steals, and five blocks to extend her career with a 47-45 Division 1 first-round win over Norwood Tuesday.

    Ryan Roach , Cardinal Spellman: In a Division 3 South first-round matchup against Hanover, the senior guard scored 34 points and had nine rebounds in a 67-48 win.

    Feldman’s top 10 boys’ teams

    (Records through Wednesday, with last game listed)

     1. Mansfield (21-2); beat Weymouth, 72-52, in D1 South first round

    Advertisement

     2. North Quincy (22-1); beat Newton South, 67-66, in D1 South first round

     3. Cardinal Spellman (17-4); beat Hanover, 67-48, in D3 South first round

     4. Cohasset (19-1); beat Southeastern, 51-35 (regular season)

     5. Whitman-Hanson (18-3); beat Oliver Ames, 81-65, in D2 South first round

     6. Milton (13-8); beat Scituate, 84-60, in D2 South first round

    Advertisement

     7. Walpole (14-8); beat Dartmouth, 64-52, in D2 South first round

    8. Quincy (15-6); beat Barnstable, 58-51, in D1 South first round

     9. Canton (14-7); beat Sandwich, 66-47, in D2 South first round

    10. Sharon (13-7); beat Randolph, 84-63, in D2 South first round

    Feldman’s top 10 girls’ teams

     1. Braintree (19-1); beat Medfield, 56-44 (regular season)

     2. Duxbury (21-0); beat Silver Lake, 51-36, in D2 South first round

     3. Abington (19-3); lost to Lincoln Sudbury, 65-61 (regular season)

     4. Brockton (17-3); beat Sandwich, 66-38 (regular season)

    5. Archbishop Williams (12-11); beat Apponequet, 55-53, D3 South first round

     6. Hanover (18-3); beat Randolph, 75-20, D3 South first round

     7. Norwell (19-3); beat Dedham, 52-29, D3 South first round

    8. Mansfield (15-6); beat North Quincy, 53-38, D1 South first round

    9. Sharon (13-8): beat Norwood, 47-45

    10. Rockland (14-7): beat East Bridgewater, 42-30

    Jacob Feldman

    Jacob Feldman can be reached at jacob.feldman@globe.com.