West
    Next Score View the next score

    GlobeWest: Players of the Week, Top 10 boys’ and girls’ lacrosse teams

    High 5

    Joey Buduo, Shrewsbury: With a slick move on a Westfield defender in the Division 2 Central/West title game, the leading scorer in the Midland-Wachusett League’s A Division notched the game-winner in double overtime, marking his second straight game with a hat trick.

    Anna Downs, Wayland: Standing strong in net, the junior goalie made nine saves, including three from point-blank range, as her team prevailed, 16-5, over Medfield in the Division 2 East final.

    Advertisement

    Eric Holden, Lincoln-Sudbury Regional: The sophomore attack has been scoring in bunches for the Warriors, tallying six goals and five assists against Westford in the Division 1 North semifinal, after notching five goals and three assists in the previous round against North Andover.

    Get Today's Headlines in your inbox:
    The day's top stories delivered every morning
    Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

    P.J. Kendall, Dover-Sherborn: The junior goalie had a double-digit save effort as the Raiders knocked off Groton-Dunstable Regional, 15-4, in the Division 3 Central/East boys’ sectional championship game. Through the first three rounds of the postseason, the netminder allowed only 11 goals.

    Jackie Planchet and Sophia Turchetta, Bromfield School: The top scoring duo in the state didn’t fail to shine in the Division 2 Central/West final, accounting for nine of the Trojans’ goals in their 10-8 win over Grafton.

    Snow’s Top 10 boys’ teams

    (Records through Monday; prior or next game)

    Advertisement

    1. Medfield (21-2); Tuesday, played Shrewsbury in Division 2 state semifinals

    2. Acton-Boxborough Regional (19-3); Tuesday, played Lincoln-Sudbury Regional in Division 1 North final

    3. Needham (18-3); lost to Xaverian, 12-9, in D1 South semifinals

    4. Lincoln-Sudbury (16-6); Tuesday, played Acton-Boxborough in D1 North final

    5. Shrewsbury (20-4); Tuesday, played Medfield in D2 state semifinals

    Advertisement

    6. St. John’s High (19-2); lost to Shrewsbury, 7-6, in D2 Central/West semifinals

    7. Dover-Sherborn (17-3); Tuesday, played Mount Greylock Regional in Division 3 state semifinals

    8. Concord-Carlisle (14-7); lost to Medfield, 12-4, in D2 Central/East final

    9. Wellesley (16-5); lost to Duxbury, 10-5, in D1 South semifinals

    10. Wayland (15-6); lost to Concord-Carlisle, 15-6, in D2 Central/East semifinals

    Snow’s Top 10 girls’ teams

    (Records through Monday; prior or next game)

    1. Franklin (19-3); Tuesday, played Longmeadow in Division 1 state semifinals

    2. Needham (19-3-1); lost to Notre Dame Academy, 8-6, in D1 South semifinals

    3. Concord-Carlisle (17-3-1); lost to Franklin, 12-11 (OT), in D1 East final

    4. Lincoln-Sudbury Regional (13-4-1); lost to Franklin, 8-7 (OT), in D1 East semifinals

    5. Wayland (16-4-1); Tuesday, played Bromfield School in D2 state semifinals

    6. Medfield (17-4); lost to Wayland, 16-5, in D2 East final

    7. Bromfield School (20-1); Tuesday, played Wayland in D2 state semifinals

    8. Westford (14-6-2); lost to Concord-Carlisle, 12-9, in D1 East semifinals

    9. Acton-Boxborough (14-5-1); lost to Westford, 15-8, in D1 East quarterfinals

    10. Westborough (12-6); lost to Longmeadow, 13-6, in D1 Central/West semifinals

    Taylor C. Snow

    Taylor C. Snow can be reached at taylor.snow@globe.