You can now read 10 articles in a month for free on BostonGlobe.com. Read as much as you want anywhere and anytime for just 99¢.

The Boston Globe

Sports

London Summer Olympics Schedule

The London Summer Olympics run from July 27-Aug. 12. Track the schedule of events here. Medal events for each day are noted. All times Eastern:

FRIDAY, JULY 27

Opening ceremonies (4 p.m.)

Continue reading below

Archery — Men’s individual (4 a.m.) Women’s individual (8 a.m.)

SATURDAY, JULY 28

Badminton — Men’s singles, Men’s Doubles, Women’s singles, Women’s team and Mixed doubles (all at 3:30 a.m.)

Basketball — Women’s preliminary (4 a.m.).

Beach Volleyball — Men’s and Women’s qualification (4 a.m.)

Boxing — Men’s Bantam round of 32 (1:30 p.m.) and Men’s Middle round of 32 (11 a.m.)

Equestrian — Individual eventing and Team eventing (5 a.m.)

Soccer — Women’s group play (7-2:45 p.m.) U.S. Women play at 12 noon*

Gymnastics — Men’s qualifications (6 a.m.)

Handball — Women’s preliminaries (4:30 a.m.)

Rowing — Women’s pair (4:30 a.m.), Women’s quadruple sculls (4:50 a.m.), Men’s eight (5:10 a.m.), Men’s light-weight four (6 a.m.), Men’s quadruple sculls (6:30 a.m.), Men’s pair (7 a.m.), Men’s single sculls (7:30 p.m.), Women’s single sculls (8:30 a.m.) *All heats

Swimming — Women’s 100 Butterfly semi’s (2:40 p.m.), Men’s 100 Breast semi’s (3:30 p.m.)

Table Tennis — Women’s singles second round (3:30 p.m.), Men’s singles first round (11 a.m.)

Tennis — Men’s singles, Men’s doubles, Women’s singles, Women’s doubles (6:30 a.m.) *all first round

Volleyball — Women’s preliminaries (4:30 a.m.)

MEDAL EVENTS

Archery — Men’s team (1 p.m.)

Fencing — Women’s individual foil (2:40 p.m.)

Cycling — Men’s road race final (5 a.m.)

Judo — Men’s 60-kg final (11:10 a.m.) and Women’s 48-kg final (11 a.m.)

Shooting — Women’s air rifle finals (6 a.m.) Men’s air pistol final (10:30 a.m.)

Swimming — Men’s 400 IM final (2:30 p.m.), Men’s free final (2:50 p.m.), Women’s 400 IM final (3 p.m.), Women’s 4x100 final (3:45 p.m.)

Weightlifting — Women’s 48-kg (10:30 a.m.)

SUNDAY, JULY 29

Badminton — Men’s singles, Men’s Doubles, Women’s singles, Women’s doubles, Mixed doubles (3:30 a.m.) *All group stage play.

Basketball — Men’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s and Women’s qualification (4 a.m. — 3 p.m.)

Boxing — Men’s light round of 32 (8:30 a.m.) and Men’s welter round of 32 (10 a.m.)

Canoe Slalom — Men’s single heats (8:30 a.m.) and Men’s Kayak heats (9:25 a.m.)

Equestrian — Individual eventing and team eventing (5 a.m.)

Soccer — Men’s first round group play (7 a.m. — 2:45 p.m.)

Gymnastics Artistic — Women’s qualifications (4:30 a.m.)

Handball — Men’s preliminaries (4:30 a.m.)

Hockey — Women’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Rowing — Men’s double sculls repechages (4:30 a.m.), Men’s lightweight four repechages (4:40 a.m.), Men’s single sculls repechages (4:50 a.m.), Women’s single sculls heats (5:10 a.m.), Women’s lightweight double sculls heats (5:20 a.m.), Men’s lightweight double sculls heats (5:50 a.m.), Women’s eight heats (6:30 a.m.).

Sailing — Mine’s finn, Men’s star, Women’s elliott 6m (all 7 a.m.)

Swimming — Women’s 100 back semi’s (3:45 p.m.), Men’s 200 free semi’s 2:30 p.m.), Women’s 100 breast semi’s (2:45 p.m.), Men’s 100 back semi’s (3:25 p.m.)

Table Tennis — Women’s singles third round (1 p.m.), Men’s singles second round (6 a.m.)

Tennis — Men’s singles, Men’s doubles, Women’s singles, Women’s doubles (6:30 a.m.) *All first round

Volleyball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Men’s preliminaries (5 a.m. — 2:40 p.m.)

MEDAL EVENTS

Archery — Women’s team (1 p.m.)

Cycling — Women’s road race final (7 a.m.)

Diving — Women’s synchronized 3m springboard final (10 a.m.)

Fencing — Men’s individual sabre (1:10 p.m.)

Judo — Men’s 66-kg final (11:10 a.m.) and Women’s 52-kg final (11 a.m.)

Shooting — Women’s air pistol finals (6:45 a.m.) and Women’s skeet finals (9 a.m.)

Swimming — Women’s 400 free final (3:15 p.m.), Men’s 4x100 free relay final (3:55 p.m.), Women’s 100 butterfly final (2:30 p.m.), Men’s 100 breast final (3:05 p.m.)

Weightlifting — Men’s 56-kg (5 a.m.) and Women’s 53-kg (10:30 a.m.)

MONDAY, JULY 30

Archery — Men’s individual round of 32 (10:50 a.m.), Women’s Individual round of 32 (11 a.m.)

Badminton — Men’s singles, Men’s doubles, Women’s singles, Women’s doubles, Mixed doubles (3:30 a.m.) *All group play stage

Basketball — Women’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s qualification and Women’s qualification (4 a.m. — 3 p.m.)

Boxing — Men’s fly round of 32 (3:30 p.m.) Men’s light heavy round of 32 (4:45 p.m.)

Canoe Slalom — Men’s canoe double heats (8:30 a.m.) and Women’s kayak heats (9:15 a.m.)

Equestrian — individual cross country and Team cross country (7:30 a.m.)

Handball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Men’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Rowing — Women’s pair repechages (4:30 a.m.), Women’s quadruple sculls repechages (4:40 a.m.), Men’s eight repechages (4:50 a.m.), Men’s quadruple sculls repechages (5 a.m.), Men’s pair repechages (5:10 a.m.), Women’s double sculls heats (5:20 a.m.), Men’s four heats (5:40 a.m.)

Sailing — Men’s finn, Men’s Laser, Men’s star, Men’s 49er, Women’s elliott 6m, Women’s laser radial (all at 7 a.m.)

Shooting — Men’s skeet qualification (4 a.m.)

Swimming — Women’s 200 free semi’s (2:30 p.m.), Men’s 200 butterfly semi’s (3:30 p.m.), Women’s 200 IM semi’s (3:50 p.m.)

Table Tennis — Men’s singles fourth round (2 p.m.), Women’s singles fourth round (10:30 a.m.)

Tennis — Men’s singles, Men’s doubles, Women’s singles, Women’s doubles (all second round matches at 6:30 a.m.)

Volleyball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Women’s preliminaries (9:10 a.m. — 2:40 p.m.)

MEDAL EVENTS

Diving — Men’s synchronized final (10 a.m.)

Fencing — Women’s individual epee (2:40 p.m.)

Gymnastics Artistic — Men’s team final (11:30 a.m.)

Judo — Men’s 73-kg final (11:10 a.m.) and Women’s 57-kg final (11 a.m.)

Shooting — Men’s air rifle finals (7:15 a.m.)

Swimming — Men’s 200 free final (2:45 p.m.), Women’s 100 back final (2:50 p.m.), Men’s 100 back final (3 p.m.), Women’s 100 breast final (3:15 p.m.)

Weightlifting — Men’s 62-kg (5 a.m. and 2 p.m.) and Women’s 58-kg (7:30 a.m. and 10:30 a.m.)

TUESDAY, JULY 31

Archery — Men’s individual round of 32 (10:50 a.m.) Women’s individual round of 32 (11:05 a.m.)

Badminton — Men’s singles, Men’s doubles, Women’s singles, Women’s doubles, Mixed doubles (all group play at 3:30 a.m.)

Basketball — Men’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s and Women’s qualifications (4 a.m. — 3p.m.)

Boxing — Men’s light fly round of 32 (3:30 p.m.), Men’s light welter round of 32 (4:45 p.m.)

Soccer — Women’s first round group (9:30 a.m. — 2:45 p.m.) *US plays at 12:15 p.m.

Handball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Women’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Rowing — Women’s double sculls repechages (4:30 a.m.), Men’s four repechages (4:40 a.m.), Women’s lightweight double sculls repechages (4:50 a.m.), Men’s lightweight double sculls repechages (5:10 a.m.), Women’s eight repechages (5:30 a.m.), Men’s single sculls quarterfinals (5:40 a.m.), Women’s single sculls quarterfinals (6:20 a.m.), Men’s double sculls semi’s (7 a.m.), Men’s lightweight four semi’s (7:30 a.m.)

Sailing — Men’s finn, Men’s laser, Men’s star, Men’s 49er, Men’s RS-X, Women’s elliott, Women’s RS-X, Women’s laser radial (all beginning at 7 a.m.)

Swimming — Men’s 100 free semi’s (2:30 p.m.), Women’s 200 butterfly semi’s (2:55 p.m.), Men’s 200 breast semi’s (3:15 p.m.)

Table Tennis — Women’s singles semi’s (11 a.m.), Men’s singles quarter’s (3 p.m.)

Tennis — Men’s singles second round, Women’s single second round, Men’s doubles quarter’s, Women’s doubles quarter’s (all at 6:30 a.m.)

Volleyball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Men’s preliminaries (5 a.m. — 2:40 a.m.)

MEDAL EVENTS

Canoe Slalom — Men’s single final (10 a.m.)

Diving — Women’s synchronized 10m final (10 a.m.)

Equestrian — Individual jumping final (9:30 a.m.), Team jumping (5:30 a.m.)

Fencing — Men’s individual foil (2:40 p.m.)

Gymnastics Artistic — Women’s team final (11:30 a.m.)

Judo — Men’s 81-kg final (11:10 a.m.), Women’s 63-kg final (11 a.m.)

Shooting — Men’s skeet finals (9 a.m.)

Swimming — Men’s 4x200 final (3:45 p.m.), Women’s 200 free final (2:40 p.m.), Men’s 200 butterfly final (2:45 p.m.), Women’s 200 IM final (3:40 p.m.)

Weightlifting — Men’s 69-kg (2 p.m.), Women’s 63-kg (10:30 a.m.)

WEDNESDAY, AUG. 1

Archery — Men’s individual round of 32 (10:50 a.m.), Women’s individual round of 32 (11:05 a.m.)

Badminton — Men’s singles round of 16 (4 a.m. — 12 noon), Women’s singles round of 16 (4 a.m. — 12 noon), Mixed doubles quarter’s (4 a.m. and 7:30 a.m.), Women’s doubles quarter’s (12 noon)

Basketball — Women’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s qualification and Women’s qualification (both 4 a.m. — 3 p.m.)

Boxing — Men’s bantam round of 16 (8:30 a.m. and 3:30 p.m.), Men’s heavy round of 16 (9:30 a.m. and 4:30 p.m.), Men’s super heavy round of 16 (10:30 a.m. and 5:30 p.m.)

Soccer — Men’s first round group play (9:30 a.m. — 2:45 p.m.)

Handball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Men’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Rowing — Men’s single sculls semi’s (4:30 — 6:30 a.m.), Men’s lightweight double sculls semi’s (4:50 — 5:00 a.m.), Men’s quadruple sculls semi’s (5:40 — 5:50 a.m.), Men’s pair semi’s (6 — 6:10 a.m.)

Sailing — Men’s laser, Men’s 49er, Men’s RX-S, Women’s elliott, Women’s RS-X, Women’s laser radial (all at 7 a.m.)

Swimming — Women’s 100 free semi’s (2:30 p.m.), Men’s 200 back semi’s (2:45 p.m.), Women’s 200 breast semi’s (3:20 p.m.), Men’s 200 IM semi’s (3:30 p.m.)

Table Tennis — Men’s singles quarter’s (5 a.m.)

Tennis — Men’s singles third round (6:30 a.m.), Men’s doubles quarter’s (6:30 a.m.), Women’s singles third round (6:30 a.m.), Women’s doubles quarter’s (6:30 a.m.), Mixed doubles first round (6:30 a.m.)

Volleyball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Women’s preliminaries (9:10 a.m. — 2:40 p.m.)

MEDAL EVENTS

Canoe Slalom — Men’s Kayak final (10:15 a.m.)

Cycling — Women’s individual time trial (7:30 a.m.), Men’s individual time trial (9:15 a.m.)

Diving — Men’s synchronized 3m springboard (10 a.m.)

Fencing — Men’s individual epee (3 p.m.), Women’s individual sabre (3:30 p.m.)

Gymnastics Artistic — Men’s all-around (11:30 a.m.)

Judo — Men’s 90-kg (11:10 a.m.), Women’s 70-kg (11 a.m.)

Rowing — Women’s pair (5:10 — 6:50 a.m.), Women’s quadruple sculls (5:20 — 7:10 a.m.), Men’s eight (5:30 — 7:30 a.m.)

Shooting — Women’s pistol finals (10:30 a.m.)

Swimming — Women’s 4x200 free final (3 p.m.), Men’s 200 breast final (2:30 p.m.), Women’s 200 butterfly final (3:30 p.m.), Men’s 100 free final (3:15 p.m.)

Table Tennis — Women’s singles (10:30 a.m.)

Weightlifting — Men’s 77-kg (2 p.m.), Women’s 69-kg (10:30 a.m.)

THURSDAY, AUG. 2

Badminton — Men’s doubles quarter’s (4 a.m.), Women’s singles quarter’s (7:30 a.m.), Mixed doubles semi’s (7:30 a.m.), Men’s singles quarter’s (12 noon), Women’s doubles semi’s (12 noon)

Basketball — Men’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s qualification and Women’s qualification (both at 4 a.m.)

Boxing — Men’s light round of 16 (8:30 a.m. and 3:30 p.m.), Men’s middle round of 16 (9:30 a.m. and 4:30 p.m.)

Cycling — Men’s team pursuit qualification (11:50 a.m.)

Equestrian — Individual dressage and Team dressage (both at 6 a.m.)

Handball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Women’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Rowing — Women’s single sculls semi’s (4:3-0 — 6:20 a.m.), Men’s four semi’s (5:10 — 5:20 a.m.), Women’s lightweight double sculls semi’s (5:30 — 5:40 a.m.), Men’s lightweight double sculls semi’s (5:50 — 6 a.m.)

Sailing — Men’s finn, Men’s 470, Men’s star, Men’s 49er, Men’s RS-X, Women’s elliott, Women’s RS-X.

Shooting — Men’s rapid fire pistol qualification (5:30 a.m.)

Swimming — Men’s 50 free semi’s (2:30 p.m.), Women’s 800 free heats (5:30 a.m.), Men’s 100 butterfly semi’s (3:45 p.m.), Women’s 200 breast semi’s (3 p.m.)

Tennis — Men’s singles quarter’s (6:30 a.m.), Men’s doubles semi’s (6:30 a.m.), Women’s single’s quarter’s (6:30 a.m.), Women’s doubles semi’s (6:30 p.m.), Mixed doubles quarter’s (6:30 a.m.)

Volleyball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Men’s preliminaries (5 a.m. — 2:40 p.m.)

MEDAL EVENTS

Archery — Women’s individual (10:37 a.m.)

Canoe Slalom — Men’s canoe double final (10:15 a.m.), Women’s Kayak final (11 a.m.)

Cycling — Women’s team sprint finals (12:50 p.m.), Men’s team sprint finals (1:10 p.m.)

Fencing — Women’s team foil (2:15 p.m.)

Gymnastic Artistic — Women’s individual all-around final (11:30 a.m.)

Judo — Men’s 100-kg (11:10 a.m.), Women’s 78-kg (11 a.m.)

Rowing — Men’s double sculls final (4:50 — 6:50 a.m.), Men’s lightweight four final (5 — 7:10 a.m.), Women’s eight final (7:30 a.m.)

Shooting — Men’s double tap finals (10 a.m.)

Swimming — Women’s 200 breast final (2:40 p.m.), Men’s 200 back final (2:45 p.m.), Men’s 200 IM final (3:15 p.m.), Women’s 100 free final (3:30 p.m.)

Table Tennis — Men’s singles (10:30 a.m.)

FRIDAY, AUG. 3

Athletics — Women’s heptathlon (Hurdles, High jump, Shot put, 200m) (5 a.m.), Women’s triple jump qualification (5:25 a.m.), Women’s 100m round 1 (2 p.m.), Men’s 400 hurdles round 1 (6:15 a.m.), Men’s hammer throw qualification (6:20 a.m.), Women’s 400m round 1 (7 a.m.), Men’s 3,000 steeplechase round 1 (8 a.m.), Women’s discus qualification (2:20 p.m.), Men’s long jump qualification (2:50 p.m.), Men’s 1,500m round 1 (3 p.m.)

Badminton — Women’s singles semi’s (4 a.m.), Men’s singles semi’s (8:30 a.m.)

Basketball — Women’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s round of 16 and Women’s round of 16 (4 a.m. — 4 p.m.)

Boxing — Men’s fly round of 16 (8:30 a.m. and 3:30 p.m.), Men’s welter round of 16 (9:30 a.m. and 4:30 p.m.)

Cycling — Women’s team pursuit qualification (12 noon)

Diving — Women’s 3m springboard (9:30 a.m.)

Equestrian — Individual and Team Dressage grand prix day 2 (both at 6 a.m.)

Soccer — Women’s quarters (7 a.m. — 2:30 p.m.)

Handball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Men’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Sailing — Men’s finn, Men’s laser, Men’s 470, Men’s star, Men’s 49er, Women’s 470, Women’s laser radial (all at 7 a.m.)

Swimming — Women’s 50 free semi’s (3:30 p.m.), Men’s 1500 free heats (5:30 a.m.), Women’s 4x100 medley relay heats (7 a.m.), Men’s 4x100 medley relay heats (7:30 a.m.)

Table Tennis — Women’s team first round (5 a.m. and 9:30 a.m.), Men’s team first round (2 p.m.)

Tennis — Men’s singles, Women’s singles, Mixed doubles (all semi’s, all at 7 a.m.)

Volleyball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Women’s preliminaries (9:10 a.m. — 2:40 p.m.)

MEDAL EVENTS

Archery — Men’s individual (10:30 a.m.)

Athletics — Men’s shot put final (3:30 p.m.), Women’s 10,000m (4:25 p.m.)

Badminton — Mixed doubles (8:30 a.m.)

Cycling — Women’s keirin finals (1:40 p.m.), Men’s Team pursuit finals (12:55 p.m.)

Fencing — Men’s team sabre (1:45 p.m.)

Judo — Men’s 100-kg final (11:10 a.m.), Women’s 78-kg final (11 a.m.)

Rowing — Men’s single sculls final (7:30 a.m.), Men’s quadruple sculls final (6:30 a.m.), Men’s pair final (6:50 a.m.), Women’s double sculls final (7:10 a.m.)

Shooting — Men’s rifle prone finals (7 a.m.), Men’s rapid fire pistol finals (9:30 a.m.)

Swimming — Women’s 200 back final (2:30 p.m.), Men’s 100 butterfly final (2:30 p.m.), Women’s 800 free final (2:40 p.m.), Men’s 50 free final (3 p.m.)

Trampoline — Men’s final (10:35 a.m.)

Weightlifting — Men’s 85-kg (2 p.m.), Women’s 75-kg (10:30 a.m.)

SATURDAY, AUG. 4

Athletics — Men’s 100m round 1 (7:30 a.m.), Women’s heptathlon: Long jump (5 a.m.), Javelin (6:40 a.m.), 800m (3:30 p.m.), Women’s pole vault qualification (5:20 a.m.), Men’s 400m round 1 (5:35 a.m.), Women’s 3,000m steeplechase round 1 (6:30 a.m.), Men’s 400 hurdles semi’s (2 p.m.), Women’s 400m semi’s (3:05 p.m.)

Badminton — Men’s doubles semi’s (4 a.m.)

Basketball — Men’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s and Women’s round of 16 (4 a.m. — 4 p.m.)

Boxing — Men’s light fly round of 16 (8:30 a.m. and 3:30 p.m.), Men’s light welter round of 16 (9:30 a.m. and 4:30 p.m.), Men’s light heavy round of 16 (10:30 a.m. and 5:30 p.m.)

Cycling — Men’s omnium elimination race (1:25 p.m.)

Diving — Women’s 3m diving semi’s (9:30 a.m.)

Equestrian — Individual and Team jumping 1 qualifiers (5:30 a.m.)

Soccer — Men’s quarter’s (7 a.m. — 2:30 p.m.)

Handball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Women’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Sailing — Men’s laser, Men’s 470, Men’s RS-X, Women’s 470, Women’s elliott, Women’s RS-X, Women’s laser radial (7 a.m.)

Table Tennis — Men’s team first round (5 a.m.), Women’s team quarter’s (9:30 a.m. and 2 p.m.)

Volleyball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Men’s preliminaries (5 a.m. — 2:40 p.m.)

MEDAL EVENTS

Athletics — Men’s 20k walk final (12 noon), Women’s discus throw final (2:30 p.m.), Men’s long jump final (2:55 p.m.), Men’s 10,000m final (4:15 p.m.)

Badminton — Women’s doubles (8:30 a.m.), Women’s singles (8:30 a.m.)

Cycling — Men’s sprint finals (1:20 p.m.), Women’s team pursuit final (12:45 p.m.)

Fencing — Women’s team epee (2:15 p.m.)

Rowing — Women’s single sculls finals (4:30 — 7:30 a.m.), Men’s lightweight double sculls finals (4:40 — 7:10 a.m.), Women’s lightweight double sculls finals (5 — 6:50 a.m.), Men’s four finals (5:30 — 6: 30 a.m.)

Shooting — Women’s rifle 3 positions final (7:45 a.m.), Women’s trap finals (10 a.m.)

Swimming — Women’s 50 free final (2:30 p.m.), Men’s 1,500 free final (2:35 p.m.), Women’s 4x100 MR final (3:05 p.m.), Men’s 4x100 MR final (3:25 p.m.)

Tennis — Men’s doubles (9 a.m.), Women’s singles (9 a.m.), Mixed doubles bronze medal match (7 a.m.)

Trampoline — Women’s final (10:35 a.m.)

Triathlon — Women’s final (4 a.m.)

Weightlifting — Men’s 94-kg (10:30 a.m. and 2 p.m.)

SUNDAY, AUG. 5

Athletics — Women’s 400 hurdles round 1 (2 p.m.), Men’s high jump qualification (2:05 p.m.), Men’s 1,500m semi’s (3:15 p.m.), Men’s 400m semi’s (3:40 p.m.)

Basketball — Women’s preliminaries (4 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Women’s quarter’s (1 p.m. and 5 p.m.)

Boxing — Women’s fly round of 16 (8:30 a.m.), Women’s light round of 16 (9:30 a.m.), Women’s middle round of 16 (10:30 a.m.), Men’s bantam quarter’s (3:30 p.m.), Men’s heavy quarter’s (4:30 p.m.)

Cycling — Men’s omnium (1:10 p.m.)

Equestrian — Individual jumping 2nd quarter (6 a.m.), Team jumping finals round 1 (6 a.m.)

Handball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Men’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Sailing — Men’s 49er, Men’s RS-X, Women’s 470, Women’s RS-X (all at 7 a.m.)

Shooting — Men’s trap qualification (4 a.m.)

Synchronized Swimming — Women’s duets qualification (10 a.m.)

Table Tennis — Men’s team quarter’s (5 and 9:30 a.m.), Women’s team semi’s (2 p.m.)

Volleyball — Women’s preliminaries (4:30 a.m. — 5 p.m.)

Water Polo — Women’s quarter’s (9:50 a.m. — 3:20 p.m.)

MEDAL EVENTS

Athletics — Women’s marathon (6 a.m.), Women’s triple jump (2:35 p.m.), Men’s 100m (4:50 p.m.), Men’s hammer throw (3:20 p.m.), Women’s 400m (4:10 p.m.), Men’s 3,000m steeplechase (4:25 p.m.)

Badminton — Men’s singles (8 a.m.), Men’s doubles (8 a.m.)

Cycling — Women’s sprint final (1:50 p.m.), Men’s sprint final (1:45 p.m.)

Diving — Women’s 3m springboard final (2 p.m.)

Fencing — Men’s team foil (2:15 p.m.)

Gymnastics Artistic — Men’s floor (9 a.m.), Women’s vault (9:50 a.m.), Men’s pommel horse (10:41 a.m.)

Sailing — Men’s star (8 a.m.), Men’s finn (9 a.m.)

Shooting — Men’s pistol (7:30 a.m.)

Tennis — Men’s singles (9 a.m.), Women’s doubles (9 a.m.), Mixed doubles (7 a.m.)

Weightlifting — Women’s 75-kg (10:30 a.m.)

Wrestling — Men’s 55kg greco-roman final (1:25 p.m.), Men’s 74kg greco-roman final (1:25 p.m.)

MONDAY, AUG. 6

Athletics — Men’s discus qualification (5 a.m.), Women’s 100 hurdles round 1 (5:05 a.m.), Men’s 800 round 1 (5:50 a.m.), Women’s 1,500 round 1 (6:45 a.m.), Women’s 200 round 1 (2:20 p.m.), Women’s 400 hurdles semi’s (3:15 p.m.)

Basketball — Men’s preliminaries (4 a.m. — 4:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s quarters (1 p.m. and 5 p.m.)

Boxing — Women’s fly quarters (8:30 a.m.), Women’s light quarters (9:30 a.m.), Women’s middle quarters (10:30 a.m.), Men’s light quarter’s (3:30 p.m.), Men’s Middle quarters (4:30 p.m.), Men’s super heavy quarter’s (5:30 p.m.)

Canoe Sprint — Men’s kayak single 1000 semi’s (6 a.m.), Men’s canoe single 1000 semi’s (6:15 a.m.), Men’s kayak double 1000 semi’s (6:30 a.m.), Women’s kayak four 500 semi’s (6:50 a.m.)

Cycling — Women’s omnium (1:20 p.m.)

Diving — Men’s 3m preliminaries (2 p.m.)

Equestrian — Individual jumping 3rd qualifier (9 a.m.)

Soccer — Women’s semi’s (12 noon and 2:45 p.m.)

Handball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Hockey — Women’s preliminaries (3:30 a.m. — 4:15 p.m.)

Sailing — Men’s 470, Men’s 49er (both at 7 a.m.)

Synchronized Swimming — Women’s duets qualification (10 a.m.)

Table Tennis — Women’s team semi’s (5 a.m.), Men’s team semi’s (9:30 a.m. and 2 p.m.)

Volleyball — Men’s preliminaries (4:30 a.m. — 4 p.m.)

Water Polo — Men’s preliminaries (5 a.m. — 2:40 p.m.)

METAL EVENTS

Athletics — Women’s shot put (2:15 p.m.), Women’s pole vault (2 p.m.), Men’s 400 hurdles (3:45 p.m.), Women’s 3,000 steeplechase (4:05 p.m.), Men’s 400 (4:30 p.m.)

Cycling — Men’s sprint (12:40 p.m.), Women’s sprint (1:40 p.m.)

Equestrian — Team jumping (9 a.m.)

Gymnastics — Men’s rings (9 a.m.), Women’s uneven bars (9:50 a.m.), Men’s vault (10:41 a.m.)

Sailing — Women’s laser radial (8 a.m.), Men’s laser (9 a.m.)

Shooting — Men’s rifle 3 positions (8:45 a.m.), Men’s trap (11 a.m.)

Weightlifting — Men’s 105kg (10:30 a.m. and 2 p.m.)

Wrestling — Men’s 60kg greco-roman (1:25 p.m.), Men’s 84kg greco-roman (1:25 p.m.), Men’s 120kg greco-roman (1:25 p.m.)

TUESDAY, AUG. 7

Athletics — Women’s javelin qualification (5 a.m.) Men’s 110 hurdles round 1 (5:10 a.m.), Men’s triple jump qualification (5:45 a.m.), Women’s 5,000 round 1 (5:55 a.m.), Men’s 200 round 1 (6:50 a.m.), Women’s long jump qualification (2:05 p.m.), Men’s 800 semi’s (2:55 p.m.), Women’s 200 semi’s (3:25 p.m.)

Basketball — Women’s quarter’s (9 a.m. — 5:15 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s and Women’s semi’s (12 noon and 4 p.m.)

Boxing — Men’s fly quarters (3:30 p.m.), Men’s welter (4:30 p.m.)

Canoe Sprint — Men’s kayak four semi’s (5:47 a.m.), Men’s canoe doubles semi’s (5:55 a.m.), Women’s kayak singles semi’s (6:16 a.m.), Women’s kayak double semi’s (6:30 a.m.)

Cycling — Women’s Omnium (11:50 a.m.)

Soccer — Men’s semi’s (12 noon and 2:45 p.m.)

Handball — Women’s quarters (5 a.m. — 3:30 p.m.)

Hockey — Men’s preliminaries (3:30 a.m — 4:15 p.m.)

Sailing — Women’s 470 (7 a.m.), Women’s elliott quarter’s (7 a.m.), Men’s 470 (7 a.m.)

Volleyball — Men’s quarter’s (8 a.m. — 4 p.m.)

Water Polo — Women’s semi’s (10:30 a.m. and 2:40 p.m.)

MEDAL EVENTS

Athletics — Men’s high jump (2 p.m.), Women’s 100 hurdles (4:15 p.m.), Men’s discus (2:45 p.m.), Men’s 1,500 (4 p.m.)

Cycling — Men’s keirin (1 p.m.), Women’s sprint (12:25 p.m.)

Diving — Men’s 3m springboard (2 p.m.)

Equestrian — Individual dressage and Team dressage grand prix (5 a.m.)

Gymnastics — Men’s parallel bars (9 a.m.), Women’s beam (9:45 a.m.), Men’s horizontal (10:30 a.m.), Women’s floor (11:20 a.m.)

Sailing — Men’s RS-X (8 a.m), Women’s RS-X (9 a.m.)

Synchronized Swimming — Women’s duets (10 a.m.)

Table Tennis — Women’s team (10:30 a.m.)

Triathlon — Men’s final (6:30 a.m.)

Weightlifting — Men’s 105kg (10:30 a.m. and 2 p.m.)

Wrestling — Men’s 66kg GR (1:25 p.m), Men’s 96kg GR (1:25 p.m.)

WEDNESDAY, AUG. 8

Athletics — Men’s pole vault qualification (5 a.m.), Women’s hammer throw qualification (5 a.m.), Men’s decathlon (5:10 a.m. — 4:30 p.m.), Men’s 5,000 round 1 (5:45 a.m.), Women’s 800 round 1 (6:35 a.m.), Men’s javelin qualification (2:05 p.m.), Women’s 1,500 semi’s (2:45 p.m.), Men’s 200 semi’s (3:10 p.m.)

Basketball — Men’s quarter’s (9 a.m. — 5:15 p.m)

Boxing — Women’s fly semi’s (8:30 a.m.), Women’s light semi’s (9 a.m.), Women’s middle semi’s (9:30 a.m.), Men’s light fly quarter’s (2:30 p.m.), Men’s light welter quarter’s (4:30 p.m.), Men’s light heavy quarter’s (5:30 p.m.)

Cycling — Men’s and Women’s BMX seeding (10 a.m.)

Diving — Women’s 10m platform preliminaries (2 p.m.)

Handball — Men’s quarters (6 a.m. — 4:30 p.m.)

Hockey — Women’s semi’s (10:30 a.m and 3 p.m.)

Sailing — Women’s 470 (7 a.m.), Women’s elliott quarter’s (7 a.m.)

Volleyball — Men’s quarter’s (9 a.m. — 4:30 p.m.)

Water Polo — Men’s quarter’s (9:30 a.m. — 3 p.m.)

MEDAL EVENTS

Athletics — Men’s 110 hurdles (4:15 p.m.), Women’s 400 hurdles (3:45 p.m.), Women’s 200 (4 p.m.)

Beach Volleyball — Women’s final (4 p.m.)

Canoe Sprint — Men’s kayak singles finals (4:30 a.m.), Men’s canoe singles final (4:45 a.m.), Men’s kayak double finals (5:15 a.m.), Women’s kayak four finals (5:40 a.m.)

Equestrian — Individual jumping (7 and 9:45 a.m.)

Sailing — Men’s 49er (8 a.m.)

Table Tennis — Men’s team (10:30 a.m.)

Taekwondo — Women’s 49kg final (5:15 p.m.), Men’s 58kg final (5:30 p.m.)

Wrestling — Women’s 48 freestyle final (1:15 p.m.), Women’s 63kg freestyle final (2:15 p.m.)

THURSDAY, AUG. 9

Athletics — Men’s decathlon (4 a.m — 4:20 p.m.), Women’s high jump qualification (4:30 a.m.), Men’s 4x400 relay round 1 (6:35 a.m.), Women’s 800 semi’s (2:30 p.m.), Women’s 4x100 relay round 1 (3:20 p.m.)

Basketball — Women’s semi’s (12 noon and 4 p.m.)

Cycling — Men’s BMX quarter’s ( 10 a.m.)

Gymnastics Rhythmic — Individual all-around qualifying (7 and 8:15 a.m.), Group all-around qualifying (9:50 a.m.)

Handball — Women’s semi’s (12 noon and 3:30 p.m.)

Hockey — Men’s semi’s (10:30 a.m. and 3 p.m.)

Sailing — Women’s elliott sail off (7 a.m.)

Synchronized Swimming — Women’s tech routine (10 a.m.)

Volleyball — Women’s semi’s (10 a.m. and 2:30 p.m.)

MEDAL EVENTS

Athletics — Men’s triple jump (2:20 p.m.), Men’s 800 (3 p.m.), Men’s 200 meter (3:55 p.m.), Women’s javelin (4 p.m.)

Beach Volleyball — Men’s final (4 p.m.)

Boxing — Women’s fly (11:30 a.m.), Women’s light (11:45 a.m.), Women’s middle (12:15 p.m.)

Canoe Sprint — Men’s canoe double final (4:30 a.m.), Men’s kayak four final (4:45 a.m.), Women’s kayak single (5 a.m.), Women’s kayak double final (5:30 a.m.)

Diving — Women’s 10m platform finals (2 p.m.)

Equestrian — Individual dressage grand prix freestyle (7:30 a.m)

Soccer — Women’s Bronze (8 a.m.) Women’s gold (2:45 p.m.)

Sailing — Men’s 470 (8 a.m.)

Swimming — Women’s 10km marathon final (7 a.m.)

Taekwondo — Women’s 57kg (5:15 p.m.), Men’s 68kg (5:30 p.m.)

Water Polo — Women’s (3 p.m.)

Wrestling — Women’s 55kg freestyle (1:15 p.m.), Women’s 72kg freestyle (1:15 p.m.)

FRIDAY, AUG. 10

Athletics — Women’s 4x400 round 1 (2:10 p.m.), Men’s 4x100 round 1 (2:45 p.m.)

Basketball — Men’s semi’s (12 noon and 4 p.m.)

Boxing — Men’s light fly semi’s (8:30 a.m.), Men’s Bantam semi’s (9 a.m.), Men’s light welter semi’s (9:30 a.m.), Men’s middle semi’s (10 a.m.), Men’s heavy semi’s (10:30 a.m.), Men’s fly semi’s (3:30 p.m.), Men’s light semi’s (4 p.m.), Men’s welter semi’s (4:30 p.m.), Men’s light heavy semi’s (5 p.m.), Men’s super heavy semi’s (5:30 p.m.)

Canoe Sprint — Men’s kayak single semi’s (6 a.m.), Men’s canoe single semi’s (6:15 a.m.), Women’s kayak single semi’s (6:30 a.m.), Men’s kayak double semi’s (6:40 a.m.)

Diving — Men’s 10m platform preliminaries (2 p.m.)

Gymnastics Rhythmic — Individual all-round qualifying (7 —8:15 a.m.) and Group all-around qualifying (9:50 a.m.)

Handball — Men’s semi’s (12 noon and 3:30 p.m.)

Sailing — Women’s elliott semi’s (7 a.m.)

Volleyball — Men’s semi’s (10 a.m. and 2:30 p.m.)

Water Polo — Men’s semi’s (10:40 a.m. and 2:50 p.m.)

MEDAL EVENTS

Athletics — Men’s pole vault (2 p.m.), Women’s hammer throw (2:35 p.m.), Women’s 5,000 (3:05 p.m.), Women’s 4x100 (3:40 p.m.), Women’s 1,500 (3:55 p.m.), Men’s 4x400 (4:20 p.m.)

Cycling — Women’s BMX final (11:30 a.m.), Men’s BMX final (11:40 a.m.)

Soccer — Men’s bronze medal match (2:45 p.m.)

Hockey — Women’s bronze (10:30 a.m.), Women’s gold (3 p.m.)

Sailing — Women’s 470 final (8 a.m.)

Swimming — Men’s marathon (7 a.m.)

Synchronized Swimming — Women’s teams (10 a.m.)

Taekwondo — Women’s 67kg (5:15 p.m.), Men’s 80kg (5:30 p.m.)

Wrestling — Men’s 55kg freestyle (1:25 p.m.), Men’s 74kg freestyle (1:25 p.m.)

SATURDAY, AUG. 11

MEDAL EVENTS

Athletics — Men’s 50km walk (4 a.m.), Women’s 20km walk (12 noon), Women’s high jump (2 p.m.), Men’s javelin (2:20 p.m.), Men’s 5,000 (2:30 p.m.), Women’s 800 (3 p.m.), Women’s 4x400 (3:20 p.m.), Men’s 4x100 (4 p.m.)

Basketball — Women’s Bronze (12 noon), Women’s gold (4 p.m.)

Boxing — Men’s light fly (3:30 p.m.), Men’s bantam (3:45 p.m.), Men’s light welter (4:15 p.m.), Men’s middle (4:45 p.m.), Mean’s heavy (5:15 p.m.)

Canoe Sprint — Men’s kayak singles (4:30 a.m.), Men’s canoe singles (4:45 a.m.), Women’s kayak single (5:15 a.m.), Men’s kayak double (5:40)

Cycling Mountain Bike — Women’s final (7:30 a.m.)

Diving — Men’s 10m platform (3:30 p.m.)

Soccer — Men’s gold (10 a.m.)

Gymnastic Rhythmic — Individual all-around (8:30 a.m.)

Handball — Women’s Bronze (12 noon), Women’s gold (3:30 p.m.)

Hockey — Men’s bronze (10:30 a.m.) Men’s gold (3 p.m.)

Modern Pentathlon — Men’s (3:45 a.m.)

Sailing — Women’s elliott (7 a.m.)

Taekwondo — Women’s 67kg (5:15 p.m.), Men’s 80kg (5:30 p.m.)

Volleyball — Women’s Bronze (6:30 a.m.), Women’s gold (1:30 p.m.)

Wrestling — Men’s 60kg freestyle (1:15 p.m.), Men’s 84kg freestyle (1:25 p.m.), Men’s 120kg freestyle (1:25 p.m.)

SUNDAY, AUG. 12

MEDAL EVENTS

Athletics — Men’s marathon (6 a.m.)

Basketball — Men’s Bronze (6 a.m.), men’s gold (10 a.m.)

Boxing — Men’s fly (8:30 a.m.), Men’s light (8:45 a.m.), Men’s welter (9:15 a.m.), Men’s light heavy (9:45 a.m.), Men’s super heavy (10:15 a.m.)

Cycling Mountain Bike — Men’s final (8:30 a.m.)

Gymnastics Rhythmic — Group all-around (8:30 a.m.)

Handball — Men’s bronze (6 a.m.), Men’s gold (9:30 a.m.)

Modern Pentathlon — Women’s final (3 a.m.)

Volleyball — Men’s bronze (4:30 a.m.), Men’s gold (8 a.m.)

Water Polo — Men’s bronze (9:30 a.m.), Men’s gold (10:50 a.m.)

Wrestling — Men’s 66kg free bronze (7:45 a.m.), Men’s 66kg free gold (8:25 a.m.), Men’s 96kg free bronze (7:45 a.m.), Men’s 96kg gold (8:25 a.m.)

*Closing ceremony to take place in the evening (exact time to be announced)

You have reached the limit of 10 free articles in a month

Stay informed with unlimited access to Boston’s trusted news source.

  • High-quality journalism from the region’s largest newsroom
  • Convenient access across all of your devices
  • Today’s Headlines daily newsletter
  • Subscriber-only access to exclusive offers, events, contests, eBooks, and more
  • Less than 25¢ a week