You can now read 10 articles in a month for free on BostonGlobe.com. Read as much as you want anywhere and anytime for just 99¢.

The Boston Globe

Sports

MIAA EMass championship

at Wrentham Developmental Center

BOYS

DIVISION 1

 Individuals — 1. Mike O’Donnell, Methuen, 15:27.1; 2. Nathaniel Adams, Lexington, 15:43.3; 3. Patrick Coppinger, Lowell, 15:48.2; 4. Gabe Montahue, Newton North, 15:53.9; 5. Nolan Parsley, Weymouth, 16:01.6; 6. Michael Kalenoski, Lowell, 16:03; 7. Drew Fossa, Peabody, 16:06.6; 8. Ian O’Leary, BC High, 16:07.4; 9. John Abraham, Lowell, 16:11.4; 10. Randy Nong, Lowell, 16:13.4.

 Team — 1. Lowell 47 points; 2. Newton North 122; 3. Lexington 142; 4. St. Joseph’s Prep 157; 5. BC High 168; 6. Weymouth 192; 7. Brookline 228; 8. Peabody 245; 9. Xaverian 258; 10. Newton South 264.

DIVISION 2

Continue reading below

 Individuals — 1. Sam Stubbs, Cambridge, 15:59.9; 2. Adrian Amaya, Needham, 16:03.3; 3. Quinn Cooney, Chelmsford, 16:03.6; 4. P.J. Garmon, Billerica, 16:07.8; 5. Dan Nolan, Chelmsford, 16:10.1; 6. Eli Hoenig, Lincoln-Sudbury, 16:20.4; 7. Joshua Kerber, Lincoln-Sudbury, 16:20.9; 8. Scott Arsenault, Billerica, 16:21.3; 9. Esitya Alemseged, Cambridge, 16:22.7. 10. Dan Romano, Mansfield, 16:26.4.

 Team — 1. Chelmsford 53; 2. Cambridge 87; 3. Lincoln-Sudbury 104; 4. Mansfield 130; 5. Masconomet 160; 6. Needham 167; 7. Westford 171; 8. Billerica 181; 9. Central Catholic 188; 10. Marshfield 273.

DIVISION 3

 Individuals — 1. Daniel MacDonald, Arlington, 15:46.3; 2. Owen Gonser, King Philip, 15:51.7; 3. Danny Pallidino, Wellesley, 16:11.7; 4. Alex Greco, Beverly, 16:15.1; 5. Antonio Xelhoa, Arlington, 16:16.8; 6. Corey Thomas, Tewksbury, 16:19.3; 7. Noah Mondello, Gloucester, 16:24.0; 8. Dan Moverman, Oliver Ames, 16:24.7; 9. Nate Stephansky, Whitman-Hanson, 16:26.1; 10. Brian Amaral, Tewksbury, 16:27.6.

 Team — 1. Tewksbury 114 (70); 2. Wellesley 114 (82); 3. Whitman-Hanson 153; 4. Arlington 153; 5. Oliver Ames 160; 6. Gloucester 174; 7. Reading 248; 9. Sharon 250; 10. Walpole 269.

DIVISION 4

 Individuals — 1. Paul Hogan, Burlington, 15:31.5; 2. John Valeri, Pembroke, 15:45.4; 3. Christian Stafford, Pembroke 15:46.0; 4. Evan Grandfield, Bp. Feehan, 15:58.6; 5. Mike Hanley, Bp. Feehan, 16:04.2; 6. Christian Gentile, Melrose, 16:15.0; 7. Billy Stafford, Pembroke, 16:16.2; 8. Patrick Levenson, Hopkinton 16:27.2; 9. James Wegman, Sandwich, 16:30.6; 10. Alex Conway, Bp. Feehan, 16:33.2.

 Team — 1. Pembroke 36; 2. Bp. Feehan 48; 3. Sandwich 121; 4. Marblehead 178; 5. Hopkinton 199; 6. Hingham 212; 7. Wakefield 216; 8. Plymouth North 307; 9. Gr. Lawrence 310; 10. Nauset 321.

DIVISION 5

 Individuals — 1. Peter Hale, Swampscott, 15:46.7; 2. Matt Herzig, Weston, 15:55.0; 3. Michael Wyman, Old Rochester, 15:56.7; 4. Nick Carleo, Newburyport, 16:04.9; 5. Matthew Mahoney, Swampscott, 16:22.8; 6. Matt Gillis, Hamilton-Wenham, 16:26.0; 7. Bobby McLaughlin, Westwood, 16:27.9; 8. Joe Santo, Newburyport, 16:36.9; 9. Greg Lyons, Medfield, 16:42.7; 10. Kevin Connors, Arlington Catholic, 16:45.2.

 Team — 1. Newburyport 81; 2. Coyle & Cassidy 112; 3. Weston 144; 4. Bedford 172; 5. Hamilton-Wenham 178; 6. Martha’s Vineyard 197; 7. Swampscott 213; 8. Old Rochester 229; 9. Medfield 239; 10. Westwood 259.

DIVISION 6

 Individuals — 1. Owen Wiggins, Norwell, 16:26.1; 2. Tanner Picklus, East Bridgewater, 16:52.4; 3. Jake Macvarish, Norfolk Aggie, 17:00.6; 4. Adam Petti, West Bridgewater, 17:06.5; 5. Trevor Chistolini, Dover-Sherborn, 17:07.9; 6. Michael Riddle, Ipswich, 17:10.7; 7. Nick Accardi, Seekonk, 17:12.5; 8. Phillip Jewers, Norfolk Aggie, 17:17.8; 9. Tom Mulligan, Georgetown, 17:19.8; 10. Thomas Mendes, Bp. Fenwick, 17:23.3.

 Team scores — 1. Seekonk 66; 2. Dover-Sherborn 133; 3. Ipswich 187; 4. Manchester Essex 208; 5. West Bridgewater 261; 6. Lynnfield 278; 7. Hanover 281; 8. Sturgis East 295; 9. East Bridgewater 327; 10. Norwell 338. 

GIRLS

DIVISION 1

 Individual — 1. Catarina Rocha, Peabody, 17:27.4; 2. Rebecca Frusby, Newton South, 18:18.1; 3. Christine Davis, Acton-Boxboro, 18:24.9; 4. Bryanna Allision, Lowell, 18:27.4; 5. Heather Maclean, Peabody, 18:53.1; 6. Shelby Cuddeback, Attleboro, 18:58.2; 7. Jackie Solimine, Haverhill, 19:04.3; 8. Sonya Jampel, Newton North, 19:08.3; 9. Emily Bryson, North Quincy, 19:11.5; 10. Ashley Betts, Weymouth, 19:12.0.

 Team — 1. Lowell 83; 2. Lexington 106; 3. Peabody 117; 4. Newton North 126; 5. Weymouth 146; 6. Newton South 150; 7. North Quincy 177; 8. Andover 189; 9. Haverhill 200; 10. Acton-Boxboro 208.

DIVISION 2

 Individual — 1. Margie Cullen, Needham, 18:53.4; 2. Sdyney Clary, Lincoln-Sudbury, 18:59.5; 3. Sami Carey, Mansfield, 19:04.3; 4. Morgane Butler, Lincoln-Sudbury, 19:11.7; 5. Julianna Donovan, Needham, 19:12.6; 6. Alli Wood, Chelmsford, 19:19.0; 7. Katie Lascaleia, Lincoln-Sudbury, 19:19.5; 8. Sarah Armstrong, Needham, 19:23.8; 9. Megan Collins, Masconomet, 19:30.6; 10. Lauren Hagen, Franklin, 19:31.0.

 Team — 1. Lincoln-Sudbury 51; 2. Needham 55; 3. Chelmsford 105; 4. Franklin 119; 5. Billerica 146; 6. Masconomet 185; 7. Central Catholic 217; 8. Mansfield 221; 9. Westford 225; 10. North Andover 233.

DIVISION 3

 Individuals — 1. Lauren O’Neil, Falmouth, 18:42.4; 2. Leah Brams, Belmont, 19:05.5; 3. Sarah Lagan, Natick, 19:17.3; 4. Taylor Kennedy, Notre Dame (H), 19:19.1; 5. Nicole Demars, Beverly, 19:22.5; 6. Gianna Cacciatore, Whitman-Hanson, 19:25.2; 7. Katrina Shepard, Dracut, 19:29.2; 8. Rachael Baker, Whitman-Hanson, 19:31.0; 9. Caroline Sun, Sharon, 19:32.0; 10. Caroline Muley, Whitman-Hanson, 19:34.9.

 Team — 1. Whitman-Hanson 51; 2. Concord-Carlisle 100; 3. Notre Dame (H) 121; 4. Oliver Ames 145; 5. Beverly 156; 6. Dracut 157; 7. Walpole 236; 8. Wellesley 287; 9. Reading 302; 10. King Phillip 308.

DIVISION 4

 Individuals — 1. Abbey McNulty, Bp. Feehan, 17:53.8; 2. Shelby Aarden, Hopkinton, 18:37.1; 3. Jordan O’Dea, Dennis-Yarmouth, 19:01.1; 4. Melissa Lodge, Hopkinton, 19:10.1; 5. Julia Noble, Hingham, 19:11.4; 6. Tory Sivco, Sandwich, 19:11.9; 7. Brynna Harum, Bp. Feehan, 19:23.4; 8. Callie O’Connell, Wilmington, 19:25.7; 9. Kate Svensen, Bp. Feehan, 19:26.3; 10. Jackie Cutillo, Bp. Feehan, 19:27.4.

 Team — 1. Bp. Feehan 40; 2. Hopkinton 105; 3. Hingham 118; 4. Marblehead 151; 6. Plymouth North 178; 7. Pembroke 208; 8. Triton 228; 9. Dennis-Yarmouth 241; Wilmington 264.

DIVISION 5

 Individuals — 1. Erin Dietz, Bedford, 18:41.0; 2. Emily Weigand, Hamilton-Wenham, 18:55.4; 3. Nicole Roberts, North Reading, 19:02.1; 4. Taylor Worthy, Medfield, 19:08.0; 5. Janelle Solviletti, Arlington Catholic, 19:09.3; 6. Emily Horgan, Hamilton-Wenham, 19:18.0; 7. Edom Wessenyeleh, Weston, 19:44.7; 8. Emily Curley, Coyle & Cassidy, 19:46.8; 9. Marissa Porter, Pentucket, 19:48.0; 10. Abigail Pohl, Weston, 19:55.8.

 Team — 1. Weston 54; 2. Hamilton-Wenham 74; 3. Newburyport 140; 4. Arlington Catholic 169; 5. Medfield 201; 6. Westwood 209; 7. Holliston 212; 8. Pentucket 301; 9. Bedford 314; 10. Cardinal Spellman 339.

DIVISION 6

 Individuals — 1. Sarah Keiran, Ipswich, 18:41.8; 2. Sarah Saccoach, Abp. Williams, 18:50.5; 3. Lexi Buonfiglio, Lynnfield, 19:20.6; 4. Elizabeth Lombardo, Austin Prep, 19:27.0; 5. Alison Wyman, West Bridgewater, 19:30.0; 6. Fiona Davis, Manchester Essex, 19:33.8; 7. Lauren Humphreys, Norwell, 19:37.6; 8. Tina Keiran, Ipswich, 19:38.9; 9. Michelle Alessandro, Dover-Sherborn, 19:39.9; 10. Stephanie Casaletto, Austin Prep, 19:42.2.

 Teams — 1. Ursuline 96; 2. Lynnfield 100; 3. Dover-Sherborn 108; 4. Norwell 155; 5. Ipswich 161; 6. West Bridgewater 209; 7. Manchester Essex 220; 8. Notre Dame (T) 243; 9. Austin Prep 266; 10. Hanover 309.

Loading comments...

You have reached the limit of 10 free articles in a month

Stay informed with unlimited access to Boston’s trusted news source.

  • High-quality journalism from the region’s largest newsroom
  • Convenient access across all of your devices
  • Today’s Headlines daily newsletter
  • Subscriber-only access to exclusive offers, events, contests, eBooks, and more
  • Less than 25¢ a week