Sports
    Next Score View the next score

    Past Globe Athletes of the Year

    BOSTON GLOBE/WILL McDONOUGH ATHLETES OF THE YEAR

    2012-13

    Boys’ winner: Andre Rolim, Somerville

    Girls’ winner: Hannah Murphy, Duxbury

    Advertisement

    2011-12

    Get Breaking Sports Alerts in your inbox:
    Be the first to know the latest sports news as it happens.
    Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

    Boys’ winner: Casey DeAndrade, East Bridgewater

    Girls’ winner: Kara Charette, Fairhaven

    2010-2011

    Boys’ winner: Shayne Collins, Mansfield

    Advertisement

    Girls’ winner: Andrea Keklak, Lincoln-Sudbury

    2009-2010

    Boys’ winner: Conor Ressel, Gloucester

    Girls’ winner: Molly Breen, Millis

    2008-2009

    Advertisement

    Boys’ winner: Sean Ryan, Norton

    Girls’ winner: Kirsten Kasper, North Andover

    2007-08

    Boys’ winner: Tim Rich, Chelmsford

    Girls winner: Melanie Baskind, Framingham

    2006-2007

    Boys’ winner: James Hamilton, Harwich

    Girls’ winner: Denise Beliveau, Framingham

    2005-2006

    Boys’ winner: Chris Nixon, Duxbury

    Girls’ winner: Lauren Mahoney, Archbishop Williams

    2004-2005

    Boys’ winner: Chris Barnicle, Newton North

    Girls’ winner: Ashley Waters, Amesbury

    2003-2004

    Boys’ winner: Jason Blydell, Swampscott

    Girls’ winner: Katie Brooks, Winchester

    2002-2003*

    * The Globe Athlete of the Year Award was changed to the Boston Globe/Will McDonough Award following the death of the longtime Globe columnist in January of 2003.

    Boys’ winner: Matt Antonelli, St. John’s Prep

    Girls’ winner: Rachel Smith, Somerset High School

    2001-2002

    Boys’ winner: Jim Unis, Gloucester

    Girls’ winner: Brittany Cheney, Abington

    2000-2001

    Boys’ winner: Robert Whitaker, Brockton

    Girls’ winner: Lisa Tisbert, Andover

    1999-2000

    Boys’ winner: Dante Balestracci, New Bedford

    Girls’ winner: Katie Collins, Reading and Tracy Prihoda, Needham

    1998-1999

    Boys’ winner: Kevin Truelson, Archbishop Williams

    Girls’ winner: Hillary Dunn, Medfield

    1997-1998

    Boys’ winner: Abdirizak Mohamud, Boston English

    Girls’ winner: Jenna Stacer, Holliston

    1996-1997

    Boys’ winner: Jonathon Riley, Brookline

    Girls’ winner: Emily Desjardins, Bishop Fenwick

    1995-1996

    Boys’ winner: James Perry, Malden Catholic

    Girls’ winner: Rebecca Sangster, Falmouth

    1994-1995

    Boys’ winner: Peter Woodfork, Swampscott

    Girls’ winner: Nicki Castonguay, Somerset

    1993-1994

    Boys’ winner: Anthony Palmer, Winthrop

    Girls’ winner: Katie Kiladis, Framingham

    1992-1993

    Boys’ winner: Brett Budzinski, Ipswich

    Girls’ winner: Sarah Dacey, Framingham

    1991-1992

    Boys’ winner: Chris Blades, Marian

    Girls’ winner: Kelly Amonte, Thayer Academy

    1990-1991

    Boys’ winner: Andy Downin, Duxbury

    Girls’ winner: Leanne Burke, Randolph

    1989-1990

    Boys’ winner: Bill Counihan, Dedham

    Girls’ winner: Lisa Moore, Wellesley

    1988-1989

    Boys’ winner: Dan O’Connell, Triton

    Girls’ winner: Sarah Behn, Foxboro

    1987-1988

    Boys’ winner: Carmine Cappuccio, Malden

    Girls’ winner: Kendall Daly, Masconomet

    -

    BOSTON GLOBE NEPSAC ATHLETES OF THE YEAR

    2012-13

    Boys’ winner: Brian O’Malley, St. Sebastian’s

    Girls’ Winner: Maeve McMahon, Groton School

    2011-12

    Boys’ winner: Brian Hart, Phillips Exeter

    Girls’ winner: Bryanna Bourbeau, Tilton

    2010-11

    Boys’ winner: Brendan Oliver, Pingree

    Girls’ winner: Alex Carpenter, Governor’s Academy

    2009-2010

    Boys’ winner: Derek Papagianopoulos, BB&N

    Girls’ winner: Beverly Leon, Milton Academy

    2008-09

    Boys’ winner: David Lawson, Middlesex

    Girls winner: Casey Griffin, Nobles

    2007-08

    Boys’ winner: Chris Dwyer, Salisbury School

    Girls’ winner: Sarah Plumb, Nobles

    2006-07

    Boys’ winner: Corey Gatewood, Belmont Hill

    Girls’ winner: Bray Ketchum, Greenwich Academy

    2005-2006

    Boys’ winner: James Williams, Roxbury Latin

    Girls’ winner: Micaela Long, Pomfret

    2004-2005

    Boys’ winner: Brian Morrissey, Governor Dummer

    Girls’ winner: Sarah Parsons, Nobles

    2003-2004

    Boys’ winner: Charlie Davies, Brooks School

    Girls’ winner: Devon Shapiro, Middlesex School

    2002-2003

    Boys’ winner: Dan Shribman, Deerfield Academy

    Girls’ winner: Kaylan Tildsley, Brooks School

    2001-2002

    Boys’ winner: Jason Haley, Landmark

    Girls’ winner: Louisa Butler, Phillips Andover

    2000-2001

    Boys’ winner: Andrew Cleary, Belmont Hill

    Girls’ winner: Meredith Hudson, Phillips Andover