Sports
    Next Score View the next score

    High school football: Week 4 schedule

    This week’s high school football games:

    FRIDAY

    North/South

     ATLANTIC COAST — Plymouth South at Plymouth North, 4; Falmouth at Marshfield, 7; Dennis-Yarmouth at Nauset, 7.

     BAY STATE — Wellesley at Natick, 7; Walpole at Dedham, 7; Newton North at Needham, 7; Framingham at Weymouth, 7.

    Advertisement

     BOSTON CITY — Boston English vs. Latin Academy at White Stadium, 3:30; East Boston at Madison Park, 3:30; South Boston at West Roxbury, 3:30; Dorchester vs. New Mission at Reservation Field, 4:30; Burke at O’Bryant, 6:30.

    Get Breaking Sports Alerts in your inbox:
    Be the first to know the latest sports news as it happens.
    Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

     CAPE ANN — North Reading at Newburyport, 7; Saugus at Masconomet, 7; Georgetown at Manchester Essex, 7.

     CATHOLIC CENTRAL — Bishop Fenwick at Arlington Catholic, 6:30; Archbishop Williams at Cardinal Spellman, 7; St. Joseph’s Prep at Matignon, 7.

     DUAL COUNTY — Concord-Carlisle at Bedford, 6:30; Newton South at Lincoln-Sudbury, 7; Westford at Acton-Boxborough, 7; Weston at Wayland, 7.

     EASTERN ATHLETIC — Bishop Feehan at Martha’s Vineyard, 6:30.

    Advertisement

     GREATER BOSTON — Cambridge at Somerville, 7.

     HOCKOMOCK — Franklin at Attleboro, 7; King Philip at Taunton, 7; North Attleborough at Mansfield, 7; Stoughton at Milford, 7; Foxborough at Oliver Ames, 7.

     MAYFLOWER — Bristol-Plymouth at Diman, 7.

     MERRIMACK VALLEY — Central Catholic at Andover, 7; Dracut at Methuen, 7; Billerica at Lowell, 7; Haverhill at Lawrence, 7; Tewksbury at North Andover, 7.

     MIDDLESEX — Lexington at Belmont, 6; Stoneham at Watertown, 7; Melrose at Wakefield, 7; Winchester at Woburn, 7; Wilmington at Burlington, 7; Arlington at Reading, 7.

    Advertisement

     NORTHEASTERN — Winthrop at Revere, 7; Danvers at Peabody, 7; Salem at Lynn Classical, 7; Beverly at Gloucester, 7.

     PATRIOT — Scituate at Pembroke, 4; Whitman-Hanson at Quincy, 7.

     SOUTH COAST — Wareham at Dighton-Rehoboth, 7; Fairhaven at Seekonk, 7; Case at Bourne, 7.

     SOUTH SHORE — Randolph at Abington, 4; Hull at Cohasset, 6; Carver at Mashpee, 7; Monomoy at Norwell, 7.

     TRI-VALLEY — Ashland at Millis, 7; Westwood at Medfield, 7; Holliston at Hopkinton, 7; Norton at Medway, 7; Bellingham at Dover-Sherborn, 7.

     NONLEAGUE — Xaverian at Barnstable, 6; Catholic Memorial at Brockton, 7; Malden Catholic at Malden, 7; Durfee at Bishop Stang, 7; Apponequet at Dartmouth, 7.

    SATURDAY

    North/South

     BAY STATE — Milton at Norwood, 1; Brookline at Braintree, 2.

     BOSTON CITY — Charlestown vs. Brighton at White Stadium, 1.

     CAPE ANN — Amesbury at Lynnfield, 11a; Triton at Pentucket, 1; Ipswich at Hamilton-Wenham, 1.

     CATHOLIC CENTRAL — Lowell Catholic vs. Marian at Framingham State, Framingham, 4:30; Austin Prep at St. Mary’s, 7; Pope John Paul II vs. Cathedral at Madison Park, 8.

     COMMONWEALTH — Whittier at Greater Lawrence, 10:30a; Mystic Valley at Minuteman, 1; Chelsea at North Shore, 1; Greater Lowell at Shawsheen, 2.

     EASTERN ATHLETIC — Coyle & Cassidy at Somerset Berkley, 1.

     HOCKOMOCK — Canton at Sharon, 1.

     MAYFLOWER — Holbrook/Avon at South Shore, 11a; West Bridgewater at Old Colony, 1; Nantucket at Upper Cape, 1; Blue Hills at Bishop Connolly, 1; Southeastern at Tri-County, 1.

     NORTHEASTERN — Marblehead at Swampscott, 12.

     PATRIOT — Hanover at Middleboro, 1; Duxbury at Silver Lake, 1.

     SOUTH COAST — Greater New Bedford at Old Rochester, 1.

     SOUTH SHORE — East Bridgewater at Rockland, 3:30.

     NONLEAGUE — New Bedford at Bridgewater-Raynham, 1; Everett at St. John’s Prep, 1:30.

    NEPSAC

     EVERGREEN — Kents Hill at Dexter; Portsmouth Abbey at Hebron (Maine); Hyde (Conn.) at New Hampton, 2; Tilton at Pingree, 3; Hyde (Maine) at Proctor, 3.

     ISL — Thayer at BB&N, 1; Governor’s Academy at Rivers, 1:30; Milton Academy at St. George’s, 2; Groton at Belmont Hill, 2; Nobles at Brooks, 2; St. Sebastian’s at Roxbury Latin, 2; St. Mark’s at Lawrence Academy, 2:15; St. Paul’s at Middlesex, 3.

     NONLEAGUE — Tabor at Pomfret, 2; Northfield Mt. Hermon at Worcester Academy, 5; Phillips Andover at Kent, 2:30.