You can now read 5 articles in a month for free on BostonGlobe.com. Read as much as you want anywhere and anytime for just 99¢.

Red Sox Live

0

0

Game starts at 2:10 PM

This weekend’s high school football schedule

This week’s high school football games:

NORTH SEMIFINALS

Division 1

FRIDAY

Lowell at Everett, 7; Acton-Boxboro at Central Catholic, 7.

Division 2

FRIDAY

Lincoln-Sudbury at Haverhill, 7; Waltham at Reading, 7.

Division 3NE

FRIDAY

Continue reading below

Masconomet at Marblehead, 7.

SATURDAY

Gloucester at Tewksbury, 1:30.

Division 3NW

FRIDAY

Woburn at Concord-Carlisle, 7; Arlington at Melrose, 7.

Division 4

SATURDAY

Continue reading it below

Bedford at Lynnfield, 11a; Watertown at Pentucket, 1:30.

Division 5

FRIDAY

Austin Prep at Bishop Fenwick, 7.

SATURDAY

Manchester Essex at Northeast, 10:30a.

Division 6

FRIDAY

Latin Academy at O’Bryant, 6:30.

SATURDAY

Cathedral vs. St. Clement at Dilboy Field, Somerville, 6.

SOUTH SEMIFINALS

Division 1

FRIDAY

Bridgewater-Raynham at Attleboro, 7.

SATURDAY

BC High at Xaverian, 1.

Division 2

FRIDAY

Natick at Barnstable, (on capeandislandsports.com), 6; Needham at Mansfield, 7.

Division 3SE

FRIDAY

Dartmouth at Plymouth South, 7; Plymouth North at Dighton-Rehoboth, 7.

Division 3SW

FRIDAY

Hopkinton at Stoughton, 6; North Attleborough at Oliver Ames, 7.

Division 4

FRIDAY

Apponequet at Dennis-Yarmouth (capeandislandsports.com), 6; Holliston at Westwood, 7.

Division 5

FRIDAY

Cardinal Spellman at Abington, 7; East Bridgewater at Old Rochester, 7.

Division 6

FRIDAY

Blue Hills at Cohasset, 7; Millis at Diman, 7.

CENTRAL SEMIFINALS

Division 2

FRIDAY

Shrewsbury at Leominster, 7.

SATURDAY

Marlborough at St. John’s (Shrewsbury), 12.

Division 4

FRIDAY

St. Peter-Marian at Shepherd Hill, 7; Doherty at Hudson, 7.

Division 5

FRIDAY

Southbridge at Bartlett, 7; Northbridge at Leicester, 7.

Division 6

FRIDAY

St. Bernard’s at Littleton, 7.

SATURDAY

West Boylston vs. Blackstone Valley at Milford High School, Milford, 1.

WEST SEMIFINALS

Division 2

FRIDAY

East Longmeadow at Westfield, 6; Longmeadow at Springfield Central, 7.

Division 4

FRIDAY

Northampton at Agawam, 6; South Hadley at Wahconah, 6.

Division 5

SATURDAY

Mt. Greylock at Hoosac Valley, 1; Cathedral (Springfield) vs. Easthampton at Williston Northampton, 2:30.

Division 6

FRIDAY

Franklin Tech at Mohawk Trail, 6.

SATURDAY

Turners Falls at McCann Tech, 1.

MIAA non-playoff games

North

Division 1

FRIDAY

St. John’s Prep at Malden, 7; Andover at Peabody, 7.

SATURDAY

Methuen at Lexington, 12.

Division 2

FRIDAY

Lynn English at North Andover, 7; Westford at Malden Catholic, 7; Newton South at Billerica, 7; Cambridge at Lynn Classical, 7:30.

Division 3NE

FRIDAY

Beverly at Somerville, 7; Revere at Dracut, 7; Boston Latin at Salem, 7; Danvers at Wilmington, 7.

Division 3NW

FRIDAY

Medford at Belmont, 6; Wayland at Burlington, 7.

SATURDAY

Wakefield at Winchester, 1:30.

Division 4

FRIDAY

North Reading at Amesbury, 7; Swampscott at Ipswich, 7; Weston at Winthrop, 7.

SATURDAY

Triton at Hamilton-Wenham, 1; Saugus at Arlington Catholic, 1; Newburyport at Stoneham, 2.

Division 5

FRIDAY

Greater Lawrence at Madison Park, 3:30; Whittier vs. St. Mary’s, at Manning Field, Lynn4:45; Brighton at Lowell Catholic, 7.

SATURDAY

Greater Lowell at Georgetown, 1; East Boston at Shawsheen, 1:30.

Division 6

FRIDAY

Minuteman at Boston English, 6; Mystic Valley vs. South Boston at Moakley Field, South Boston, 6.

SATURDAY

Lynn Tech at Marian (Framingham State), 10a; Dorchester at West Roxbury, 12; New Mission at Charlestown, 1; North Shore at Chelsea, 1; Matignon vs. Burke at Boston English, Boston, 1.

South

Division 1

FRIDAY

Newton N. at New Bedford, 7; Weymouth at CM, 7; Brockton at Fram., 7.

SATURDAY

Franklin at Brookline, 11a.

Division 2

FRIDAY

Braintree at Quincy, (Veterans Stadium)4:30; Taunton at Durfee, 5; King Philip at Marshfield, 7.

SATURDAY

Duxbury at Wellesley, 11a.

Division 3SE

FRIDAY

Pembroke at Sandwich, 7; Falmouth at Whitman-Hanson (capeandislandsports.com), 7.

SATURDAY

Silver Lake at Sharon, 1; Nauset at Somerset Berkley, 1.

Division 3SW

FRIDAY

Milton at Hingham, 6:30; Walpole at Medfield, 7; Milford at North Quincy, 7:30.

SATURDAY

Bishop Feehan at Norwood, 1.

Division 4

FRIDAY

Foxboro at Wareham, 7.

Division 5

FRIDAY

Martha’s Vineyard at Fairhaven (capeandislandsports.com), 6; Ashland at Bellingham, 7; Dover-Sherborn at Greater New Bedford, 7; Bourne at Case, 7.

Division 6

FRIDAY

Old Colony at Monomoy, 6.

SATURDAY

Tri-County at Holbrook, 11a; Mashpee at Upper Cape, 1; Bristol-Plymouth at Nantucket (WAZK-FM, 97.7), 2.

NEPSAC

EVERGREEN — Hyde a(Mainet Hyde (Conn.), 1; New Hampton at Tilton, 1; Dexter at Pingree, 12; Holderness at Proctor, 1; Kents Hill at Hebron (Maine), 1.

ISL — Lawrence Acad. at Brooks, 2; Thayer at St. Sebastian’s, 10:30a; BB&N at Roxbury Latin, 12; Belmont Hill at Governor’s, 1; Groton at St. Mark’s, 1:30; St. George’s at Middlesex, 2; Milton Academy at Nobles, 2; Rivers at St. Paul’s, 2:30.

OTHER — Williston Northampton at Tabor, 2; Phillips Andover at Phillips Exeter, 2:30; Cushing at Worcester Academy, 6.

Loading comments...

Wake up with today's top stories.

Want each day's news headlines delivered fresh to your
inbox every morning? Just connect with us
in one of the following ways:
or
Please enter a valid email
BostonGlobe.com will never post anything without asking.
Privacy Policy
Subscriber Log In

You have reached the limit of 5 free articles in a month

Stay informed with unlimited access to Boston’s trusted news source.

  • High-quality journalism from the region’s largest newsroom
  • Convenient access across all of your devices
  • Today’s Headlines daily newsletter
  • Subscriber-only access to exclusive offers, events, contests, eBooks, and more
  • Less than 25¢ a week
Marketing image of BostonGlobe.com
Marketing image of BostonGlobe.com