This weekend’s high school football games:
North
SATURDAY
Central Catholic at Everett, 1:30.
FRIDAY
Lincoln-Sudbury at Waltham, 7.
SATURDAY
Marblehead at Tewksbury, 1:30.
FRIDAY
Woburn at Melrose, 7.
SATURDAY
Bedford at Pentucket, 1:30.
FRIDAY
Northeast at Bishop Fenwick, 7.
SATURDAY
Latin Academy vs. St. Clement at Dilboy Field, Somerville, 6.
South
SATURDAY
Attleboro at Xaverian, 1.
FRIDAY
Barnstable at Mansfield, 7.
FRIDAY
Plymouth North at Plymouth South, 7.
FRIDAY
Stoughton at Oliver Ames, 7.
FRIDAY
Holliston at Dennis-Yarmouth, 6.
FRIDAY
Abington at Old Rochester, 7.
FRIDAY
Millis at Cohasset, 7.
Central
FRIDAY
St. John’s (Shrewsbury) at Leominster, 7.
FRIDAY
Doherty at Shepherd Hill, 7.
Advertisement
FRIDAY
Bartlett at Northbridge, 7.
FRIDAY
Blackstone Valley at Littleton, 7.
West
FRIDAY
Westfield at Springfield Central, 7.
FRIDAY
Agawam at Wahconah, 6.
FRIDAY
Hoosac Valley at Easthampton, 7:15.
FRIDAY
Turners Falls at Franklin County Tech, 7.
NON-PLAYOFF GAMES
North
FRIDAY
St. John’s Prep at Methuen, 7; Lawrence at Peabody, 7; Acton-Boxboro at Lowell, 7; Chelmsford at Andover, 7.
SATURDAY
Malden at Lexington, 12.
FRIDAY
Lynn English vs. Cambridge at Russell Field, Cambridge, 7; Lynn Classical at North Andover, 7; Reading at Haverhill, 7; Billerica at Malden Catholic, 7.
SATURDAY
Westford at Newton South, 1.
FRIDAY
Gloucester at Masconomet, 7; Dracut at Salem, 7; Medford at Revere, 7.
SATURDAY
Somerville at Wilmington, 11a; Danvers at Beverly, 1.
FRIDAY
Belmont vs. Boston Latin at White Stadium, 6:30; Winchester at Burlington, 7; Wakefield at Wayland, 7; Concord-Carlisle at Arlington, 7.
FRIDAY
Triton at Newburyport, 7; Winthrop at Amesbury, 7; Weston at North Reading, 7; Lynnfield at Watertown, 7.
SATURDAY
Ipswich vs. Arlington Catholic at Hormel Stadium, Medford, 1; Swampscott at Saugus, 1; Hamilton-Wenham at Stoneham, 2.
FRIDAY
St. Mary’s at Greater Lawrence, 6; Madison Park at East Boston, 6.
SATURDAY
Georgetown at Greater Lawrence, 10:30a; Brighton at Whittier, 12; Shawsheen at Lowell Catholic (Cawley Stadium), 1:30; Austin Prep at Manchester Essex, 5.
Advertisement
FRIDAY
O’Bryant vs. Cathedral at Madison Park, Boston, 3:30; Marian at Boston English, 4; West Roxbury at Chelsea, 6; New Mission vs. Matignon at Dilboy Field, Somerville, 7.
SATURDAY
St. Joseph’s Prep at Mystic Valley, 10a; North Shore at Dorchester, 12; Lynn Tech at Minuteman, 12; Charlestown vs. Burke at Boston English, Boston, 1.
South
FRIDAY
Brookline at Framingham, 7; BC High at Bridgewater-Raynham, 7; New Bedford at Weymouth, 7; Franklin at Brockton, 7.
SATURDAY
Catholic Memorial at Newton North, 1.
FRIDAY
Taunton at Braintree, 6; Needham at Natick, 7; Durfee at Quincy, 7; King Philip at Duxbury, 7; Wellesley at Marshfield, 7.
FRIDAY
Falmouth at Pembroke, 7; Dighton-Rehoboth at Dartmouth, 7; Silver Lake at Nauset, 7; Whitman-Hanson at Sandwich, 7.
SATURDAY
Sharon at Somerset Berkley, 1.
FRIDAY
Milford at Bishop Feehan, 7; North Attleborough at Hopkinton, 7; North Quincy at Norwood, 7; Hingham at Walpole, 7; Medfield at Milton, 7.
FRIDAY
Westwood at Apponequet, 7; Bishop Stang at Norton, 7; Coyle & Cassidy at Randolph, 7; Hanover at Scituate, 7; Wareham at Middleborough, 7; Foxborough at Medway, 7.
SATURDAY
Canton at Dedham, 1.
FRIDAY
Martha’s Vineyard at Archbishop Williams, 5:30; Greater New Bedford at Rockland, 6; Case at Bellingham, 7; Fairhaven at Norwell, 7; East Bridgewater at Cardinal Spellman, 7; Seekonk at Dover-Sherborn, 7; Bourne at Ashland, 7.
FRIDAY
Nantucket at Mashpee, 4; West Bridgewater at Southeastern, 7; Old Colony at Hull, 7; Upper Cape at Bristol-Plymouth, 7.
SATURDAY
Diman at Blue Hills, 11a; Tri-County at South Shore Voc-Tech, 11a; Monomoy at Bishop Connolly, 1; Holbrook at Cape Cod Tech, 1; Carver at Pope John Paul II, 7.
Advertisement
NEPSAC
Saturday
JACK ETTER BOWL
Phillips Andover (8-0) vs. Brunswick (7-1) at Avon Old Farms, 1.
ARTHUR VALICENTI BOWL
Suffield (8-0) vs. Avon Old Farms (7-1) at Conrad High School, West Hartford (Conn.), 1
DAN RORKE BOWL
New Hampton (8-0) vs. Cheshire (7-1) at Williston Northampton, 1.
TOM FLAHERTY BOWL
Milton Acad. (7-1) at Dexter (7-1), 1.
KEVIN FLEMING BOWL
Governor’s (7-1) vs. Hamden Hall (6-2) at Tabor, 1