fb-pixel Skip to main content
GLOBE FOUNDATION | PHELPS SCHOLAR-ATHLETES

Class of 2022 student-athletes persevered through extraordinary challenges

The Globe Foundation / Phelps Scholars and Athletes of the Year had a ball at Fenway Park Monday afternoon.David L. Ryan/Globe Staff

The high school experience for the Class of 2022 was abnormal, unique, and often, an hourly and daily challenge. Those students persevered through COVID shifting classroom experiences to online learning, a canceled 2020 spring season, and the implementation of a Fall II schedule last spring.

The return to competition, whether wearing a mask, or not, was more rewarding than ever.

And for those who found a way to achieve at the highest level, in the classroom and on the playing field, there was pure satisfaction.

“It had to be horrible,” Globe columnist Dan Shaughnessy told an assembled gathering of graduating seniors and their families Monday morning at the 36th Globe Foundation / Richard J. Phelps Scholar-Athletes awards ceremony, held in the Dell Technologies Club at Fenway Park.

Advertisement



“If I lost a season of high school sports to COVID [as a student at Groton High] or not being with my friends every day, telling stories and creating those lifetime memories, it would have crushed me. You guys made it through.”

Continuing a tradition that began in 1987, and expanded when Phelps came on board as a cosponsor in 1991, a panel of Globe judges awarded $3,000 college scholarships to 18 distinguished Scholar-Athletes representing seven MIAA districts, the city of Boston, and Eastern Mass. prep schools.

The 94-year-old Phelps, a longtime businessman/philanthropist who has attended a game at Fenway Park for 89 straight years since his childhood in Watertown, emphasized the importance of the three A’s to the scholars: athletics, academics, and attitude. He also encouraged the seniors in attendance to be ‘givers’ going forward in their journey of life.

Dick Phelps encouraged the Scholar-Athletes to be "givers' in their journey of life going forward. David L. Ryan/Globe Staff

In addition to the Scholar-Athletes, the Globe awarded its annual Will McDonough Male and Female Athlete of the Year honors to Josh Robertson (Marblehead) and Kendall Blomquist (Westwood).

Robertson piloted the Magicians to a thrilling 35-28 Division 3 Super Bowl victory over North Attleborough at Gillette Stadium, the first championship in program history. The Northeastern Conference MVP in both football and lacrosse, Robertson compiled over 2,500 passing yards, 30 passing touchdowns and rushed for 10 more, the most by a quarterback in school history.

Advertisement



“It’s definitely a great honor,” said Robertson, who is headed to Union College. “The kids here are some of the best student-athletes in the state, so to be named among them is definitely an honor. Like any other individual award, it’s a team award; the team, the coaches, I couldn’t have done it without them.”

The Tri-Valley League MVP in field hockey and ice hockey, Blomquist set up the winning goal to propel the Wolverines to a 1-0 win over Nashoba in the Division 2 field hockey title last November. She will play the latter at Holy Cross this fall.

“It’s a really big accomplishment and honor,” Blomquist said. “It’s really something special to close out my high school career.”

Blomquist capped her high school career in grand style Monday night: starting on defense as Westwood (25-0) repeated as Division 1 girls’ lacrosse champion with its 49th straight win, a 16-1 victory over Wellesley at Babson.

James Donohue, a Reading resident who set the pace as a three-season runner at Belmont Hill, was honored as the NEPSAC Male Athlete of the Year. The state’s 2020-21 Gatorade Track & Field Male Athlete of the Year, Donahue owns course records at seven Independent School League cross-country layouts, swept the ISL 800, 1,500, and 3,000-meter races outdoors this spring, and has the state record in the mile (4:01.39). He will continue his running career at Virginia.

Advertisement



Myra Bhathena, who earned 12 varsity letters at Phillips Andover as a soccer and track standout, was the NEPSAC Female of the Year. The Harvard-bound Bhathena won New England prep titles in the 100- and 300-meter hurdles, never losing a race, and was a dynamic captain as a striker for Lisa Joel’s soccer team.

Andy Yosinoff, who has put together a legendary 878-victory run as the women’s basketball coach less than a mile away on The Fenway at Emmanuel, passionately encouraged the honorees to be the hardest worker in the room.

“When you work extra hard and outwork all your competitors at whatever you do, good things are going to happen to you down the road,” said Yosinoff, the morning’s keynote speaker.

“Give back to people,” said Yosinoff. “That is so important to me and I think everyone else in this room. Don’t think about yourself, think about how you can help other people. There are so many opportunities to volunteer. You’ll get more from helping other people than thinking about yourself.”

The Globes's Athletes of the Year for 2021-22 (clockwise from top left): Josh Robertson (Marblehead), Kendall Blomquist (Westwood), Myra Bhathena (Phillips Andover), and James Donahue (Belmont Hill). David L. Ryan/Globe Staff


The Phelps Scholars and the Globe's 2021-22 Athletes of the Year received top billing at Fenway Park on Monday. David L. Ryan/Globe Staff

The 18 Phelps Scholar-Athlete recipients:

▪ District 2-3 — Graham Straface (Nashoba Regional / Quinnipiac) and Connor Geary (Quabbin Regional / UMass Amherst).

▪ District 4 — Sophie Brown (Wakefield / University of California at San Diego) and Liam Harrington (Concord-Carlisle / Georgetown).

Advertisement



▪ District 5 — Carolina Bettero (Revere / Northeastern) and Craig Michalowski (Marblehead / Brown).

▪ District 6 — Casey Curran (Archbishop Williams / Bryant) and Jackson Delaney (St. John’s Prep / Brown).

▪ District 7 — Kendall Blomquist (Westwood / Holy Cross) and Dylan Buchanan (Mansfield / Miami).

▪ District 8 — Laura Martel (Westport / Husson) and Jacob Furtado (Diman / UMass Dartmouth).

▪ District 9 — Reagan Hicks (Barnstable / Endicott) and Keegan Sullivan (Scituate / Trinity).

▪ City of Boston — Jennifer Delgado Rosario (East Boston / Boston University) and Malcolm Chrispin (Latin Academy / Northern Illinois).

▪ Preps — Nyah Greene (Lexington Christian / Miami) and Mark Henshon (Roxbury Latin / Brown).

BOSTON GLOBE/WILL McDONOUGH ATHLETES OF THE YEAR

2021-22

Boys’ winner: Josh Robertson, Marblehead

Girls’ winner: Kendall Blomquist, Westwood

2020-21:

Boys’ winner: Brendan Fennell, Melrose

Girls’ winner: Paige Gillette, Andover

2019-20:

Boys’ winner: Duncan Moreland, Beverly

Girls’ winner: Sydney Scales, Walpole

2018-19

Boys’ winner: Jake McElroy, North Andover

Girls’ winner: Audra Tosone, Walpole

2017-18

Boys’ winner: Sal Frelick, Lexington

Girls’ winner: Elle Hansen, Cohasset

Advertisement

2016-17

Boys’ winner: Patrick Flynn, Hanover

Girls’ winner: Angela Alibrandi, Westford Academy

2015-16

Boys’ winner: Jeff Trainor, Billerica

Girls’ winner: Yuleska Ramirez-Tejeda, Cambridge Rindge and Latin

2014-15

Boys’ winner: Brooks Tyrrell, Marblehead

Girls’ winner: Leah Cardarelli, Acton-Boxboro

2013-14

Boys’ winner: Michael Panepinto, Needham

Girls’ winner: Maggie Layo, Sandwich

2012-13

Boys’ winner: Andre Rolim, Somerville

Girls’ winner: Hannah Murphy, Duxbury

2011-12

Boys’ winner: Casey DeAndrade, East Bridgewater

Advertisement



Girls’ winner: Kara Charette, Fairhaven

2010-11

Boys’ winner: Shayne Collins, Mansfield

Girls’ winner: Andrea Keklak, Lincoln-Sudbury

2009-10

Boys’ winner: Conor Ressel, Gloucester

Girls’ winner: Molly Breen, Millis

2008-09

Boys’ winner: Sean Ryan, Norton

Girls’ winner: Kirsten Kasper, North Andover

2007-08

Boys’ winner: Tim Rich, Chelmsford

Girls winner: Melanie Baskind, Framingham

2006-07

Boys’ winner: James Hamilton, Harwich

Girls’ winner: Denise Beliveau, Framingham

2005-06

Boys’ winner: Chris Nixon, Duxbury

Girls’ winner: Lauren Mahoney, Archbishop Williams

2004-05

Boys’ winner: Chris Barnicle, Newton North

Girls’ winner: Ashley Waters, Amesbury

2003-04

Boys’ winner: Jason Blydell, Swampscott

Girls’ winner: Katie Brooks, Winchester

2002-03

The Globe Athlete of the Year Award was changed to the Boston Globe/Will McDonough Award following the death of the longtime Globe columnist in January of 2003.

Boys’ winner: Matt Antonelli, St. John’s Prep

Girls’ winner: Rachel Smith, Somerset High School

2001-02

Boys’ winner: Jim Unis, Gloucester

Girls’ winner: Brittany Cheney, Abington

2000-01

Boys’ winner: Robert Whitaker, Brockton

Girls’ winner: Lisa Tisbert, Andover

1999-2000

Boys’ winner: Dante Balestracci, New Bedford

Girls’ winner: Katie Collins, Reading and Tracy Prihoda, Needham

Advertisement

1998-99

Boys’ winner: Kevin Truelson, Archbishop Williams

Girls’ winner: Hillary Dunn, Medfield

1997-98

Boys’ winner: Abdirizak Mohamud, Boston English

Girls’ winner: Jenna Stacer, Holliston

1996-97

Boys’ winner: Jonathon Riley, Brookline

Girls’ winner: Emily Desjardins, Bishop Fenwick

1995-96

Boys’ winner: James Perry, Malden Catholic

Girls’ winner: Rebecca Sangster, Falmouth

1994-95

Boys’ winner: Peter Woodfork, Swampscott

Girls’ winner: Nicki Castonguay, Somerset

1993-94

Boys’ winner: Anthony Palmer, Winthrop

Girls’ winner: Katie Kiladis, Framingham

1992-93

Boys’ winner: Brett Budzinski, Ipswich

Girls’ winner: Sarah Dacey, Framingham

1991-92

Boys’ winner: Chris Blades, Marian

Girls’ winner: Kelly Amonte, Thayer Academy

1990-91

Boys’ winner: Andy Downin, Duxbury

Girls’ winner: Leanne Burke, Randolph

1989-90

Boys’ winner: Bill Counihan, Dedham

Girls’ winner: Lisa Moore, Wellesley

1988-89

Boys’ winner: Dan O’Connell, Triton

Girls’ winner: Sarah Behn, Foxboro

1987-88

Boys’ winner: Carmine Cappuccio, Malden

Girls’ winner: Kendall Daly, Masconomet

BOSTON GLOBE NEPSAC ATHLETES OF THE YEAR

2021-22

Boys’ winner: James Donahue, Belmont Hill

Girls’ winner: Myra Bhathena, Phillips Andover

2020-21

* Seasons cancelled because of COVID.

2019-20

Boys’ winner: Kalel Mullings, Milton Academy

Girls’ winner: Catherine Barry, Tabor Academy

2018-19

Boys’ winner: Jake Spaulding, Pingree

Girls’ winner: Lily Farden, Noble & Greenough

2017-18

Boys’ winner: Joey Luchetti, Lawrence Academy

Girls’ winner: Cassidy Kearney, Thayer Academy

2016-17

Boys’ winner: Jeff Costello, Buckingham, Browne & Nichols

Girls’ winner: Amaya Finklea, Noble & Greenough

2015-16

Boys’ winner: Griffin Beal, Pingree

Girls’ winner: Courtney Cashman, Governor’s Academy

2014-15

Boys’ winner: Cole O’Connor, BB&N

Girls’ winner: Sophia Sgroi, Newton Country Day

2013-14

Boys’ winner: Charlie Mitchell, Waring

Girls’ winner: Lauren Dillon, Nobles

2012-13

Boys’ winner: Brian O’Malley, St. Sebastian’s

Girls’ Winner: Maeve McMahon, Groton School

2011-12

Boys’ winner: Brian Hart, Phillips Exeter

Girls’ winner: Bryanna Bourbeau, Tilton

2010-11

Boys’ winner: Brendan Oliver, Pingree

Girls’ winner: Alex Carpenter, Governor’s Academy

2009-10

Boys’ winner: Derek Papagianopoulos, BB&N

Girls’ winner: Beverly Leon, Milton Academy

2008-09

Boys’ winner: David Lawson, Middlesex

Girls winner: Casey Griffin, Nobles

2007-08

Boys’ winner: Chris Dwyer, Salisbury School

Girls’ winner: Sarah Plumb, Nobles

2006-07

Boys’ winner: Corey Gatewood, Belmont Hill

Girls’ winner: Bray Ketchum, Greenwich Academy

2005-06

Boys’ winner: James Williams, Roxbury Latin

Girls’ winner: Micaela Long, Pomfret

2004-05

Boys’ winner: Brian Morrissey, Governor Dummer

Girls’ winner: Sarah Parsons, Nobles

2003-04

Boys’ winner: Charlie Davies, Brooks School

Girls’ winner: Devon Shapiro, Middlesex School

2002-03

Boys’ winner: Dan Shribman, Deerfield Academy

Girls’ winner: Kaylan Tildsley, Brooks School

2001-02

Boys’ winner: Jason Haley, Landmark

Girls’ winner: Louisa Butler, Phillips Andover

2000-01

Boys’ winner: Andrew Cleary, Belmont Hill

Girls’ winner: Meredith Hudson, Phillips Andover


Cam Kerry can be reached at cam.kerry@globe.com.