Food & dining
    Next Score View the next score

    Check out the 2018 James Beard award semifinalists from the Northeast

    Karen Akunowicz at Myers + Chang in Boston.
    Aram Boghosian for The Boston Globe
    Karen Akunowicz at Myers + Chang in Boston.

    Best Chef: Northeast

    A chef who has set new or consistent standards of excellence in the region. May be from any kind of dining establishment and must have been working as a chef for at least five years, with the three most recent years spent in the region. (CT, MA, ME, NH, NY, RI, VT)

    Unmi Abkin: Coco & The Cellar Bar | Easthampton, Mass.

    Karen Akunowicz: Myers + Chang | Boston

    Advertisement

    Tyler Anderson: Millwright’s | Simsbury, Conn.

    Get The Weekender in your inbox:
    The Globe's top picks for what to see and do each weekend, in Boston and beyond.
    Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

    Cara Chigazola-Tobin: Honey Road | Burlington, Vt.

    Krista Kern Desjarlais: The Purple House | North Yarmouth, Maine

    Vien Dobui: Cong Tu Bot | Portland, Maine

    Tiffani Faison: Tiger Mama | Boston

    Advertisement

    Erin French: The Lost Kitchen | Freedom, Maine

    Victor Parra Gonzalez: Las Puertas | Buffalo, N.Y.

    Seizi Imura: Cafe Sushi | Cambridge

    Brian Lewis: The Cottage | Westport, Conn.

    Matt Louis: Moxy | Portsmouth, N.H.

    Advertisement

    Tony Messina: Uni | Boston

    Ravin Nakjaroen: Long Grain | Camden, Maine

    Cassie Piuma: Sarma | Somerville

    Elizabeth Ronzetti and Adam Kopels: 18 Bay Restaurant | Shelter Island, N.Y.

    Champe Speidel: Persimmon | Providence, R.I.

    Keiko Suzuki Steinberger: Suzuki’s Sushi Bar | Rockland, Maine

    Nick Suarez: Gaskins | Germantown, N.Y.

    Benjamin Sukle: Oberlin | Providence

    Best New Restaurant

    Honey Road | Burlington, Vt.

    Les Sablons | Cambridge

    Outstanding Baker

    Maura Kilpatrick: Sofra Bakery and Café | Cambridge

    Alison Pray: Standard Baking Co. | Portland

    Outstanding Bar Program

    The Baldwin Bar | Woburn

    Outstanding Chef

    Joanne Chang: Flour | Boston

    Sam Hayward: Fore Street | Portland

    Johanne Killeen: Al Forno | Providence

    Outstanding Pastry Chef

    Renae Connolly: Benedetto | Cambridge

    Ilma Lopez: Piccolo | Portland

    Outstanding Restaurant

    O Ya | Boston

    Chase’s Daily | Belfast, Maine

    Outstanding Restaurateur

    Garrett Harker: (Eastern Standard Kitchen & Drinks | Island Creek Oyster Bar | Row 34 and others) | Boston

    Ken Oringer: (Uni | Little Donkey | Toro and others) | Boston

    Outstanding Service

    Eastern Standard

    The Back Bay Grill | Portland

    Outstanding Wine Program

    Grill 23 & Bar | Boston

    Taberna de Haro | Brookline

    Outstanding Wine, Beer, or Spirits Professional

    Deirdre Heekin: La Garagista | Bethel, Vt.

    JC Tetreault and Esther Tetreault: Trillium Brewing Co. | Boston

    Rising Star Chef of the Year

    Irene Li: Mei Mei | Boston

    Juan Pedrosa: Yvonne’s | Boston

    Cara Stadler: Tao Yuan | Brunswick, Maine

    Devra First can be reached at devra.first@globe.com. Follow her on Twitter @devrafirst.