South
    Next Score View the next score

    Globe South: Players of the week, top 10 boys’ and girls’ basketball teams

    High 5

    Ryan Carney , Oliver Ames: With 61 points over two games, the junior guard helped the Tigers win the Harry Lehman Memorial Tournament.

    Jay Christopher , Plymouth North: Though he led the Eagles with 16 points and 10 rebounds Tuesday, the sophomore forward’s most important contribution against Sandwich came at the free throw line, where he hit two free throws with eight seconds left to earn a 70-69 victory.

    Advertisement

    Grace Geary , North Quincy: The senior captain guard netted 30 points, including 21 in the second half, as her Presidents bested Quincy, 61-49, Friday.

    Get Today's Headlines in your inbox:
    The day's top stories delivered every morning
    Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

    Noma Okundaye , Scituate: 25 points from the senior forward pushed the Sailors past Plymouth North, 83-75, on Monday. On Feb. 13, Okundaye had 28 in a 60-38 win over Pembroke.

    Jenny Worden , Abington: The freshman guard had 23 points in a 47-43 win over Mansfield Monday, including five points early in the fourth quarter that helped tie the game at 38.

    Feldman’s top 10 boys’ teams

    (Records through Tuesday)

    Advertisement

     1. Mansfield (20-1); beat Lawrence, 88-56

     2. North Quincy (19-1); lost to Quincy, 51-49

     3. Cardinal Spellman (15-4); lost to Reading, 63-56

     4. Cohasset (18-1); beat Avon 71-26

     5. Braintree (12-8); beat Sharon, 67-48

    Advertisement

     6. Whitman-Hanson (16-3); beat Sandwich, 66-56

     7. Milton (12-7); beat Southeastern, 59-50

     8. Walpole (12-8); beat Stoughton, 78-53

     9. Canton (13-6); beat Fairhaven, 52-33

    10. Sharon (13-7); lost to Braintree, 67-48

    Feldman’s top 10 girls’ teams

     1. Braintree (19-1); beat Medfield, 56-44

     2. Duxbury (20-0); beat Brockton, 41-25

     3. Abington (19-2); beat Mansfield, 47-43

     4. Plymouth North (16-2); beat Whitman-Hanson, 58-54

     5. Archbishop Williams (12-10); lost to Westford, 60-52

     6. Apponequet Regional (17-3); beat Westport, 44-24

     7. Hanover (17-3); beat Marshfield, 41-33

     8. Brockton (16-3); lost to Duxbury, 41-25

     9. Norwell (17-3); beat Hull 48-33

    10. Mansfield (13-6); lost to Abington, 47-43

    Jacob Feldman

    Jacob Feldman can be reached at jacob.feldman@globe.com.