You can now read 5 articles in a month for free on BostonGlobe.com. Read as much as you want anywhere and anytime for just 99¢.

Red Sox Live

4

3

▲  9th Inning 2 outs

This weekend’s high school football schedule

This week’s high school football games:

NORTH SEMIFINALS

Division 1

FRIDAY

Lowell at Everett, 7; Acton-Boxboro at Central Catholic, 7.

Division 2

FRIDAY

Lincoln-Sudbury at Haverhill, 7; Waltham at Reading, 7.

Division 3NE

FRIDAY

Continue reading below

Masconomet at Marblehead, 7.

SATURDAY

Gloucester at Tewksbury, 1:30.

Division 3NW

FRIDAY

Woburn at Concord-Carlisle, 7; Arlington at Melrose, 7.

Division 4

SATURDAY

Continue reading it below

Bedford at Lynnfield, 11a; Watertown at Pentucket, 1:30.

Division 5

FRIDAY

Austin Prep at Bishop Fenwick, 7.

SATURDAY

Manchester Essex at Northeast, 10:30a.

Division 6

FRIDAY

Latin Academy at O’Bryant, 6:30.

SATURDAY

Cathedral vs. St. Clement at Dilboy Field, Somerville, 6.

SOUTH SEMIFINALS

Division 1

FRIDAY

Bridgewater-Raynham at Attleboro, 7.

SATURDAY

BC High at Xaverian, 1.

Division 2

FRIDAY

Natick at Barnstable, (on capeandislandsports.com), 6; Needham at Mansfield, 7.

Division 3SE

FRIDAY

Dartmouth at Plymouth South, 7; Plymouth North at Dighton-Rehoboth, 7.

Division 3SW

FRIDAY

Hopkinton at Stoughton, 6; North Attleborough at Oliver Ames, 7.

Division 4

FRIDAY

Apponequet at Dennis-Yarmouth (capeandislandsports.com), 6; Holliston at Westwood, 7.

Division 5

FRIDAY

Cardinal Spellman at Abington, 7; East Bridgewater at Old Rochester, 7.

Division 6

FRIDAY

Blue Hills at Cohasset, 7; Millis at Diman, 7.

CENTRAL SEMIFINALS

Division 2

FRIDAY

Shrewsbury at Leominster, 7.

SATURDAY

Marlborough at St. John’s (Shrewsbury), 12.

Division 4

FRIDAY

St. Peter-Marian at Shepherd Hill, 7; Doherty at Hudson, 7.

Division 5

FRIDAY

Southbridge at Bartlett, 7; Northbridge at Leicester, 7.

Division 6

FRIDAY

St. Bernard’s at Littleton, 7.

SATURDAY

West Boylston vs. Blackstone Valley at Milford High School, Milford, 1.

WEST SEMIFINALS

Division 2

FRIDAY

East Longmeadow at Westfield, 6; Longmeadow at Springfield Central, 7.

Division 4

FRIDAY

Northampton at Agawam, 6; South Hadley at Wahconah, 6.

Division 5

SATURDAY

Mt. Greylock at Hoosac Valley, 1; Cathedral (Springfield) vs. Easthampton at Williston Northampton, 2:30.

Division 6

FRIDAY

Franklin Tech at Mohawk Trail, 6.

SATURDAY

Turners Falls at McCann Tech, 1.

MIAA non-playoff games

North

Division 1

FRIDAY

St. John’s Prep at Malden, 7; Andover at Peabody, 7.

SATURDAY

Methuen at Lexington, 12.

Division 2

FRIDAY

Lynn English at North Andover, 7; Westford at Malden Catholic, 7; Newton South at Billerica, 7; Cambridge at Lynn Classical, 7:30.

Division 3NE

FRIDAY

Beverly at Somerville, 7; Revere at Dracut, 7; Boston Latin at Salem, 7; Danvers at Wilmington, 7.

Division 3NW

FRIDAY

Medford at Belmont, 6; Wayland at Burlington, 7.

SATURDAY

Wakefield at Winchester, 1:30.

Division 4

FRIDAY

North Reading at Amesbury, 7; Swampscott at Ipswich, 7; Weston at Winthrop, 7.

SATURDAY

Triton at Hamilton-Wenham, 1; Saugus at Arlington Catholic, 1; Newburyport at Stoneham, 2.

Division 5

FRIDAY

Greater Lawrence at Madison Park, 3:30; Whittier vs. St. Mary’s, at Manning Field, Lynn4:45; Brighton at Lowell Catholic, 7.

SATURDAY

Greater Lowell at Georgetown, 1; East Boston at Shawsheen, 1:30.

Division 6

FRIDAY

Minuteman at Boston English, 6; Mystic Valley vs. South Boston at Moakley Field, South Boston, 6.

SATURDAY

Lynn Tech at Marian (Framingham State), 10a; Dorchester at West Roxbury, 12; New Mission at Charlestown, 1; North Shore at Chelsea, 1; Matignon vs. Burke at Boston English, Boston, 1.

South

Division 1

FRIDAY

Newton N. at New Bedford, 7; Weymouth at CM, 7; Brockton at Fram., 7.

SATURDAY

Franklin at Brookline, 11a.

Division 2

FRIDAY

Braintree at Quincy, (Veterans Stadium)4:30; Taunton at Durfee, 5; King Philip at Marshfield, 7.

SATURDAY

Duxbury at Wellesley, 11a.

Division 3SE

FRIDAY

Pembroke at Sandwich, 7; Falmouth at Whitman-Hanson (capeandislandsports.com), 7.

SATURDAY

Silver Lake at Sharon, 1; Nauset at Somerset Berkley, 1.

Division 3SW

FRIDAY

Milton at Hingham, 6:30; Walpole at Medfield, 7; Milford at North Quincy, 7:30.

SATURDAY

Bishop Feehan at Norwood, 1.

Division 4

FRIDAY

Foxboro at Wareham, 7.

Division 5

FRIDAY

Martha’s Vineyard at Fairhaven (capeandislandsports.com), 6; Ashland at Bellingham, 7; Dover-Sherborn at Greater New Bedford, 7; Bourne at Case, 7.

Division 6

FRIDAY

Old Colony at Monomoy, 6.

SATURDAY

Tri-County at Holbrook, 11a; Mashpee at Upper Cape, 1; Bristol-Plymouth at Nantucket (WAZK-FM, 97.7), 2.

NEPSAC

EVERGREEN — Hyde a(Mainet Hyde (Conn.), 1; New Hampton at Tilton, 1; Dexter at Pingree, 12; Holderness at Proctor, 1; Kents Hill at Hebron (Maine), 1.

ISL — Lawrence Acad. at Brooks, 2; Thayer at St. Sebastian’s, 10:30a; BB&N at Roxbury Latin, 12; Belmont Hill at Governor’s, 1; Groton at St. Mark’s, 1:30; St. George’s at Middlesex, 2; Milton Academy at Nobles, 2; Rivers at St. Paul’s, 2:30.

OTHER — Williston Northampton at Tabor, 2; Phillips Andover at Phillips Exeter, 2:30; Cushing at Worcester Academy, 6.

Loading comments...
Want each day's news headlines delivered fresh to your
inbox every morning? Just connect with us
in one of the following ways:
or
Please enter a valid email
BostonGlobe.com will never post anything without asking.
Privacy Policy
Subscriber Log In

You have reached the limit of 5 free articles in a month

Stay informed with unlimited access to Boston’s trusted news source.

  • High-quality journalism from the region’s largest newsroom
  • Convenient access across all of your devices
  • Today’s Headlines daily newsletter
  • Subscriber-only access to exclusive offers, events, contests, eBooks, and more
  • Less than 25¢ a week
Marketing image of BostonGlobe.com
Marketing image of BostonGlobe.com