SUBSCRIBE

PYEONGCHANG GAMES: MULTIMEDIA WRAPUP

All of the medalists, all of the memories

Julio Cortez/AP

Members of the gold-medal winning US women’s hockey team sink their teeth into their treasure.

Associated Press 

Winter Medalists

ALPINE SKIING

Men

Downhill

Gold: Aksel Lund Svindal, Norway

Silver: Kjetil Jansrud, Norway

Advertisement

Bronze: Beat Feuz, Switzerland

Combined

Choose an option to keep reading.
I'm a Globe.com subscriber
or
Oops... Something broke.

Gold: Marcel Hirscher, Austria

Silver: Alexis Pinturault, France

Bronze: Victor Muffat Jeandet, France

Super G

Gold: Matthias Mayer, Austria

Advertisement

Silver: Beat Feuz, Switzerland

Bronze: Kjetil Jansrud, Norway

Giant Slalom

Gold: Marcel Hirscher, Austria

Silver: Henrik Kristoffersen, Norway

Bronze: Alexis Pinturault, France

Slalom

Gold: Andre Myhrer, Sweden

Advertisement

Silver: Ramon Zenhausern, Switzerland

Bronze: Michael Matt, Austria

Women

Downhill

Gold: Sofia Goggia, Italy

Silver: Ragnhild Mowinckel, Norway

Bronze: Lindsey Vonn, United States

Combined

Gold: Michelle Gisin, Switzerland

Silver: Mikaela Shiffrin, United States

Bronze: Wendy Holdener, Switzerland

Super G

Gold: Ester Ledecka, Czech Republic

Silver: Anna Veith, Austria

Bronze: Tina Weirather, Liechtenstein

Giant Slalom

Michael Probst/AP

Mikaela Shiffrin won gold in the giant slalom and silver in the combined downhill.

Gold: Mikaela Shiffrin, United States

Silver: Ragnhild Mowinckel, Norway

Bronze: Federica Brignone, Italy

Slalom

Gold: Frida Hansdotter, Sweden

Silver: Wendy Holdener, Switzerland

Bronze: Katharina Gallhuber, Austria

Parallel Team

Gold: Switzerland (Denise Feierabend, Wendy Holdener, Daniel Yule, Luca Aerni, Ramon Zenhausern)

Silver: Austria (Stephanie Brunner, Manuel Feller, Michael Matt, Marco Schwarz, Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger)

Bronze: Norway (Nina Haver-Loeseth, Leif Kristian Haugen, Jonathan Nordbotten, Sebastian Foss-Solevaag, Maren Skjoeld, Kristin Lysdahl)

BIATHLON

Men

10Km Sprint

Gold: Arnd Peiffer, Germany

Silver: Michal Krcmar, Czech Republic

Bronze: Dominik Windisch, Italy

12.5Km Pursuit

Gold: Martin Fourcade, France

Silver: Sebastian Samuelsson, Sweden

Bronze: Benedikt Doll, Germany

20Km Individual

Gold: Johannes Thingnes Boe, Norway

Silver: Jakov Fak, Slovenia

Bronze: Dominik Landertinger, Austria

15km Mass Start

Gold: Martin Fourcade, France

Silver: Simon Schempp, Germany

Bronze: Emil Hegle Svendsen, Norway

4x7.5km Relay

Gold: Sweden (Fredrik Lindstrom, Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson)

Silver: Norway (Emil Hegle Svendsen, Tarjei Boe, Lars Helge Birkeland, Johannes Thingnes Boe)

Bronze: Germany (Arnd Peiffer, Simon Schempp, Erik Lesser, Benedikt Doll)

Women

ANTONIO BAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Germany’s Laura Dahlmeier.

7.5Km Sprint

Gold: Laura Dahlmeier, Germany

Silver: Marte Olsbu, Norway

Bronze: Veronika Vitkova, Czech Republic

10Km Pursuit

Gold: Laura Dahlmeier, Germany

Silver: Anastasiya Kuzmina, Slovakia

Bronze: Anais Bescond, France

15Km Individual

Gold: Hanna Oeberg, Sweden

Silver: Anastasiya Kuzmina, Slovakia

Bronze: Laura Dahlmeier, Germany

12.5km Mass Start

Gold: Anastasiya Kuzmina, Slovakia

Silver: Darya Domracheva, Belarus

Bronze: Tiril Eckhoff, Norway

4x6km Relay

Gold: Belarus (Nadezhda Skardino, Darya Domracheva, Iryna Kryuko, Dzinara Alimbekava)

Silver: Sweden (Mona Brorsson, Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Oeberg)

Bronze: France (Anais Bescond, Marie Dorin Habert, Anais Chevalier, Justine Braisaz)

Mixed Relay

Gold: France (Anais Bescond, Marie Dorin Habert, Martin Fourcade, Simon Desthieux)

Silver: Norway (Emil Hegle Svendsen, Tiril Eckhoff, Marte Olsbu, Johannes Thingnes Boe)

Bronze: Italy (Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dominik Windisch, Lisa Vittozzi)

BOBSLEIGH

Men

Two-Man

Gold: Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis)

Gold: Canada (Justin Kripps, Alexander Kopacz)

Bronze: Latvia (Oskars Melbardis, Janis Strenga)

Four-Man

Gold: Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer, Martin Grothkopp)

Silver: South Korea (Kim Donghyun, Won Yunjong, Seo Youngwoo, Jun Junglin)

Silver: Germany (Walther Nico, Eric Franke, Kevin Kuske, Alexander Roediger)

Women

Gold: Germany 1 (Mariama Jamanka, Lisa Buckwitz)

Silver: United States 2 (Elana Meyers Taylor, Lauren Gibbs)

Bronze: Canada 1 (Phylicia George, Kaillie Humphries)

CROSS-COUNTRY SKIING

Men

Skiathlon

Gold: Simen Hegstad Krueger, Norway

Silver: Marting Johnsrud Sundby, Norway

Bronze: Hans Christer Holund, Norway

Sprint Classic

Gold: Johannes Hoesflot Klaebo, Norway

Silver: Federico Pellegrino, Italy

Bronze: Alexander Bolshunov, OA Russia

15Km Freestyle

Gold: Dario Cologna, Switzerland

Silver: Simen Hegstad Krueger, Norway

Bronze: Denis Spitsov, OA Russia

50km Mass Start Classic

Gold: Iivo Niskanen, Finland

Silver: Alexander Bolshunov, OA Russia

Bronze: Andrey Larkov, OA Russia

Team Sprint

Gold: Norway (Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo)

Silver: OA Russia (Alexander Bolshunov, Denis Spitsov)

Bronze: France (Maurice Manificat, Richard Jouve)

4x10km Relay

Gold: Norway (Martin Johnsrud Sundby, Didrik Toenseth, Simen Hegstad Krueger, Johannes Hoesflot Klaebo)

Silver: OA Russia (Andrey Larkov, Alexey Chervotkin, Alexander Bolshunov, Denis Spitsov)

Bronze: France (Jean Marc Gaillard, Maurice Manificat, Adrien Backscheider, Clement Parisse)

Women

Skiathlon

Gold: Charlotte Kalla, Sweden

Silver: Marit Bjoergen, Norway

Bronze: Krista Parmakoski, Finland

Sprint Classic

Gold: Stina Nilsson, Sweden

Silver: Maiken Caspersen Falla, Norway

Bronze: Yulia Belorukova, OA Russia

10Km Freestyle

Gold: Ragnhild Haga, Norway

Silver: Charlotte Kalla, Sweden

Bronze: Marit Bjoergen, Norway

Bronze: Krista Parmakoski, Finland

Women’s 30km Mass Start Classic

Gold: Marit Bjoergen, Norway

Silver: Krista Parmakoski, Finland

Bronze: Stina Nilsson, Sweden

Team Sprint

Gold: United States (Kikkan Randall, Jessica Diggins)

Silver: Sweden (Charlotte Kalla, Stina Nilsson)

Bronze: Norway (Marit Bjoergen, Maiken Caspersen Falla)

4x5km Relay

Gold: Norway (Marit Bjoergen, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ingvild Flugstad Ostberg, Ragnhild Haga)

Silver: Sweden (Charlotte Kalla, Anna Haag, Stina Nilsson, Ebba Andersson)

Bronze: OA Russia (Anna Nechaevskaya, Yulia Belorukova, Natalia Nepryaeva, Anastasia Sedova)

CURLING

Javier Etxezarreta//EPA-EFE/REX/Shutterstock

John Shuster, skip of the US men’s curling team, takes dead aim at the gold medal.

Men

Gold: United States (Joe Polo, Tyler George, John Landsteiner, John Shuster, Matt Hamilton)

Silver: Sweden (Niklas Edin, Henrik Leek, Oskar Eriksson, Rasmus Wranaa, Christoffer Sundgren)

Bronze: Switzerland (Benoit Schwarz, Peter de Cruz, Dominik Maerki, Valentin Tanner, Claudio Paetz)

Women

Gold: Sweden (Agnes Knochenhauer, Jennie Waahlin, Anna Hasselborg, Sofia Mabergs, Sara McManus)

Silver: South Korea (Kim Chohi, Kim Kyeongae, Kim Seonyeong, Kim Yeongmi, Kim Eunjung)

Bronze: Japan (Chinami Yoshida, Yumi Suzuki, Satsuki Fujisawa, Yurika Yoshida, Mari Motohashi)

Mixed Doubles

Gold: Canada (Kaitlyn Lawes, John Morris)

Silver: Switzerland (Jenny Perret, Martin Rios)

Bronze: Norway (Kristin Skaslien, Magnus Nedregotten)

FIGURE SKATING

Men

Gold: Yuzuru Hanyu, Japan

Silver: Shoma Uno, Japan

Bronze: Javier Fernandez, Spain

Women

Aris Messinisaris/AFP/Getty Images

Russia's Alina Zagitova exults in her gold-medal winning performance.

Gold: Alina Zagitova, OA Russia

Silver: Evgenia Medvedeva, OA Russia

Bronze: Kaetlyn Osmond, Canada

Pairs

Gold: Germany (Aliona Savchenko, Bruno Massot)

Silver: China (Han Cong, Sui Wenjing)

Bronze: Canada (Meagan Duhamel, Eric Radford)

Ice Dance

Gold: Canada (Scott Moir, Tessa Virtue)

Silver: France (Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron)

Bronze: United States (Alex and Maia Shibutani)

Team Event

Gold: Canada (Patrick Chan, Gabrielle Daleman, Kaetlyn Osmond, Meagan Duhamel, Eric Radford, Scott Moir, Tessa Virtue)

Silver: OA Russia (Mikhail Kolyada, Evgenia Medvedeva, Alina Zagitova, Evgenia Tarasova, Vladimir Morozov, Dmitri Soloviev, Ekaterina Bobrova)

Bronze: United States (Nathan Chen, Adam Rippon, Mirai Nagasu, Bradie Tennell, Chris Knierim, Alexa Scimeca-Knierim, Alex Shibutani, Maia Shibutani)

FREESTYLE SKIING

Men

Aerials

Gold: Oleksandr Abramenko, Ukraine

Silver: Jia Zongyang, China

Bronze: Ilia Burov, OA Russia

Moguls

Gold: Mikael Kingsbury, Canada

Silver: Matt Graham, Australia

Bronze: Daichi Hara, Japan

Slopestyle

Gold: Oystein Braten, Norway

Silver: Nick Goepper, United States

Bronze: Alex Beaulieu-Marchand, Canada

Halfpipe

VASSIL DONEV/EPA-EFE/REX/Shutterstock

US silver medal winner Alex Ferreira (left), US gold medal winner David Wise (center), and New Zealand’s bronze medal winner Nico Porteous (right).

Gold: David Wise, United States

Silver: Alex Ferreira, United States

Bronze: Nico Porteous, New Zealand

Ski Cross

Gold: Brady Leman, Canada

Silver: Marc Bischofberger, Switzerland

Bronze: Sergey Ridzik, OA Russia

Women

Aerials

Gold: Hanna Huskova, Belarus

Silver: Zhang Xin, China

Bronze: Kong Fanyu, China

Moguls

Gold: Perrine Laffont, France

Silver: Justine Dufour-Lapointe, Canada

Bronze: Yulia Galysheva, Kazakhstan

Slopestyle

Gold: Sarah Hoefflin, Switzerland

Silver: Mathilde Gremaud, Switzerland

Bronze: Isabel Atkin, Britain

Halfpipe

Gold: Cassie Sharpe, Canada

Silver: Marie Martinod, France

Bronze: Brita Sigourney, United States

Ski Cross

Gold: Kelsey Serwa, Canada

Silver: Brittany Phelan, Canada

Bronze: Fanny Smith, Switzerland

ICE HOCKEY

Men

Gold: OA Russia (Artyom Zub, Vladislav Gavrikov, Ivan Telegin, Sergei Mozyakin, Sergei Andronov, Pavel Datsyuk, Sergei Kalinin, Mikhail Grigorenko, Vyacheslav Voinov, Andrei Zubarev, Ilya Kablukov, Igor Shestyorkin, Ilya Sorokin, Yegor Yakovlev, Sergei Shirokov, Alexei Marchenko, Bogdan Kiselevich, Ilya Kovalchuk, Nikolai Prokhorkin, Kirill Kaprizov, Vasili Koshechkin, Vadim Shipachyov, Nikita Nesterov, Alexander Barabanov, Nikita Gusev)

Jae C. Hong/AP

The Olympic Athletes from Russia celebrating their gold-medal victory over Germany Sunday.

Silver: Germany (Daryl Boyle, Christian Ehrhoff, Brooks Macek, Marcus Kink, Matthias Plachta, Frank Mauer, Danny Aus Den Birken, Yannic Seidenberg, Patrick Reimer, Bjorn Krupp, Jonas Muller, Yasin Ehliz, Gerrit Fauser, Dennis Endras, Frank Hordler, Patrick Hager, Timo Pielmeier, Felix Schutz, Marcel Goc, Dominik Kahun, Sinan Akdag, Leonhard Pfoderl, David Wolf, Moritz Muller, Marcel Noebels)

Bronze: Canada (Karl Stollery, Chris Lee, Chay Genoway, Gilbert Brule, Wojtek Wolski, Derek Roy, Chris Kelly, Rob Klinkhammer, Brandon Kozun, Quinton Howden, Rene Bourque, Marc-Andre Gragnani, Andrew Ebbett, Mason Raymond, Eric O’Dell, Stefan Elliott, Cody Goloubef, Ben Scrivens, Kevin Poulin, Justin Peters, Mat Robinson, Maxim Lapierre, Maxim Noreau, Linden Vey, Christian Thomas)

Women

Gold: United States (Alex Rigsby, Amanda Kessel, Amanda Pelkey, Brianna Decker, Cayla Barnes, Dani Cameranesi, Emily Pfalzer, Gigi Marvin, Haley Skarupa, Hannah Brandt, Hilary Knight, Jocelyne Lamoureux-Davidson, Kacey Bellamy, Kali Flanagan, Kelly Pannek, Kendall Coyne, Lee Stecklein, Maddie Rooney, Megan Keller, Meghan Duggan, Monique Lamoureux-Morando, Nicole Hensley, Sidney Morin)

Brendan Smialowski/AFP/Getty Images

Strike a pose: the gold-medal winning US women’s hockey team.

Silver: Canada (Ann-Renee Desbiens, Bailey Bram, Blayre Turnbull, Brianne Jenner, Brigette Lacquette, Emily Clark, Genevieve Lacasse, Haley Irwin, Jennifer Wakefield, Jillian Saulnier, Jocelyne Larocque, Laura Fortino, Laura Stacey, Lauriane Rougeau, Marie-Philip Poulin, Meaghan Mikkelson, Meghan Agosta, Melodie Daoust, Natalie Spooner, Rebecca Johnston, Renata Fast, Sarah Nurse, Shannon Szabados)

Bronze: Finland (Annina Rajahuhta, Ella Viitasuo, Emma Nuutinen, Eveliina Suonpaa, Isa Rahunen, Jenni Hiirikoski, Linda Valimaki, Meeri Raisanen, Michelle Karvinen, Minnamari Tuominen, Mira Jalosuo, Noora Raty, Noora Tulus, Petra Nieminen, Riikka Valila, Ronja Savolainen, Rosa Lindstedt, Saila Saari, Sanni Hakala, Sara Sakkinen, Susanna Tapani, Tanja Niskanen, Venla Hovi)

LUGE

Men

Singles

Gold: David Gleirscher, Austria

Silver: Christopher Mazdzer, United States

Bronze: Johannes Ludwig, Germany

Doubles

Gold: Germany (Tobias Arlt, Tobias Wendl)

Silver: Austria (Georg Fischler, Peter Penz)

Bronze: Germany (Toni Eggert, Sascha Benecken)

Women

Singles

Gold: Natalie Geisenberger, Germany

Silver: Dajana Eitberger, Germany

Bronze: Alex Gough, Canada

Team Relay

Gold: Germany 1 (Johannes Ludwig, Natalie Geisenberger, Tobias Arlt, Tobias Wendl)

Silver: Canada 1 (Sam Edney, Alex Gough, Tristan Walker, Justin Snith)

Bronze: Austria 1 (David Gleirscher, Madeleine Egle, Georg Fischler, Peter Penz)

NORDIC COMBINED

Individual (Normal Hill)

Gold: Eric Frenzel, Germany

Silver: Akito Watabe, Japan

Bronze: Lukas Klapfer, Austria

Individual (Large Hill)

Gold: Johannes Rydzek, Germany

Silver: Fabian Riessle, Germany

Bronze: Eric Frenzel, Germany

Men’s Team

Gold: Germany (Eric Frenzel, Johannes Rydzek, Fabian Riessle, Vinzenz Geiger)

Silver: Norway (Jan Schmid, Joergen Graabak, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber)

Bronze: Austria (Wilhelm Denifl, Bernhard Gruber, Lukas Klapfer, Mario Seidl)

SHORT TRACK SPEEDSKATING

Men

500

Gold: Wu Dajing, China

Silver: Hwang Daeheon, South Korea

Bronze: Lim Hyojun, South Korea

1000

Gold: Samuel Girard, Canada

Silver: John-Henry Krueger, United States

Bronze: Seo Yira, South Korea

1500

Gold: Lim Hyojun, South Korea

Silver: Sjinkie Knegt, Netherlands

Bronze: Semen Elistratov, OA Russia

5000 Relay

Gold: Hungary (Viktor Knoch, Shaolin Sandor Liu, Shaoang Liu, Csaba Burjan)

Silver: China (Wu Dajing, Han Tianyu, Chen Dequan, Xu Hongzhi)

Bronze: Canada (Charles Hamelin, Pascal Dion, Samuel Girard, Charle Cournoyer)

Women

500

Gold: Arianna Fontana, Italy

Silver: Yara Van Kerkhof, Netherlands

Bronze: Kim Boutin, Canada

1000

David J. Phillip/AP

Suzanne Schulting of the Netherlands celebrates after winning the gold in the women's 1000 meters short track speedskating.

Gold: Suzanne Schulting, Netherlands.

Silver: Kim Boutin, Canada.

Bronze: Arianna Fontana, Italy.

1500

Gold: Choi Minjeong, South Korea

Silver: Li Jinyu, China

Bronze: Kim Boutin, Canada

3000 Relay

Gold: South Korea (Kim Alang, Choi Minjeong, Shim Sukhee, Kim Yejin)

Silver: Italy (Arianna Fontana, Cecilia Maffei, Martina Valcepina, Lucia Peretti)

Bronze: Netherlands (Jorien Ter Mors, Yara Van Kerkhof, Lara Van Ruijven, Suzanne Schulting)

SKELETON

Men

Gold: Yun Sung-bin, South Korea

Silver: Nikita Tregybov, OA Russia

Bronze: Dominic Parsons, Britain

Women

Gold: Elizabeth Yarnold, Britain

Silver: Jacqueline Loelling, Germany

Bronze: Laura Deas, Britain

SKI JUMPING

Men

K90 Individual

Gold: Andreas Wellinger, Germany

Silver: Johann Andre Forfang, Norway

Bronze: Robert Johansson, Norway

K120 Individual

Gold: Kamil Stoch, Poland

Silver: Andreas Wellinger, Germany

Bronze: Robert Johansson, Norway

Team

Gold: Norway (Andreas Stjernen, Robert Johansson, Johan Andre Forfang, Daniel Andre Tande)

Silver: Germany (Richard Freitag, Karl Geiger, Andreas Wellinger, Stephan Leyhe)

Bronze: Poland (Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki)

Women

K90 Individual

Gold: Maren Lundby, Norway

Silver: Katharina Althaus, Germany

Bronze: Sara Takanashi, Japan

SNOWBOARD

Men

Big Air

Gold: Sebastien Toutant, Canada

Silver: Kyle Mack, United States

Bronze: Billy Morgan, Britain

Snowboard Cross

Gold: Pierre Vaultier, France

Silver: Jarryd Hughes, Australia

Bronze: Regino Hernandez, Spain

Gregory Bull/AP

Shaun White reacts after winning gold on his final run in the halfpipe.

Halfpipe

Gold: Shaun White, United States

Silver: Ayumu Hirano, Japan

Bronze: Scott James, Australia

Slopestyle

Gold: Redmond Gerard, United States

Silver: Maxence Parrot, Canada

Bronze: Marc McMorris, Canada

Parallel Giant Slalom

Gold: Nevin Galmarini, Switzerland

Silver: Lee Sangho, South Korea

Bronze: Zan Kosir, Slovenia

Women

Big Air

Gold: Anna Gasser, Austria

Silver: Jamie Anderson, United States

Bronze: Zoi Sadowski Synnott, New Zealand

Snowboard Cross

Gold: Michela Moioli, Italy

Silver: Julia Pereira, France

Bronze: Eva Samkova, Czech Republic

Halfpipe

Gold: Chloe Kim, United States

Silver: Liu Jiayu, China

Bronze: Arielle Gold, United States

Slopestyle

Gold: Jamie Anderson, United States

Silver: Laurie Blouin, Canada

Bronze: Enni Rukajarvi, Finland

Parallel Giant Slalom

Gold: Ester Ledecka, Czech Republic

Silver: Selina Jorg, Germany

Bronze: Ramona Theresia Hofmeister, Germany

SPEEDSKATING

Men

500

Gold: Havard Lorentzen, Norway

Silver: Cha Min-Kyu, South Korea

Bronze: Gao Tingyu, China

1000

Gold: Kjeld Nuis, Netherlands

Silver: Havard Lorentzen, Norway

Bronze: Kim Tae-Yun, South Korea

1500

Gold: Kjeld Nuis, Netherlands

Silver: Patrick Roest, Netherlands

Bronze: Kim Min Seok, South Korea

5000

Gold: Sven Kramer, Netherlands

Silver: Ted-Jan Bloemen, Canada

Bronze: Sverre Lunde Pedersen, Norway

10000

Gold: Ted Jan Blomen, Canada

Silver: Jorrit Bergsma, Netherlands

Bronze: Nicola Tumolero, Italy

Mass Start

Vadim Ghirda/AP

Gold medalist Lee Seung-hoon of South Korea (right) finshes ahead of silver medalist Bart Swings of Belgium (left) and bronze medalist Koen Verweij of The Netherlands (center) in the men’s mass start.

Gold: Lee Seung-Hoon, South Korea

Silver: Bart Swings, Belgium

Bronze: Koen Verweij, Netherlands

Team Pursuit

Gold: Norway (Haavard Bokko, Sverre Lunde Pedersen, Simen Spieler Nilsen, Sindre Henriksen)

Silver: South Korea (Lee Seung-Hoon, Joo Hyung-Joon, Kim Min Seok, Chung Woong Jae)

Bronze: Netherlands (Sven Kramer, Jan Blokhuijsen, Patrick Roest)

Women

500

Gold: Nao Kodaira, Japan

Silver: Lee Sang-Hwa, South Korea

Bronze: Karolina Erbanova, Czech Republic

1000

Gold: Jorien Ter Mors, Netherlands

Silver: Nao Kodaira, Japan

Bronze: Miho Takagi, Japan

1500

Gold: Ireen Wust, Netherlands

Silver: Miho Takagi, Japan

Bronze: Marrit Leenstra, Netherlands

3000

Gold: Carlijn Achtereekte, Netherlands

Silver: Ireen Wust, Netherlands

Bronze: Antoinette De Jong, Netherlands

5000

Gold: Esmee Visser, Netherlands

Silver: Martina Sablikova, Czech Republic

Bronze: Natalya Voronina, OA Russia

Mass Start

Gold: Nana Takagi, Japan

Silver: Kim Bo-Reum, South Korea

Bronze: Irene Schouten, Netherlands

Team Pursuit

Gold: Japan (Miho Takagi, Ayaka Kikuchi, Nana Takagi, Ayano Sato)

Silver: Netherlands (Ireen Wust, Marrit Leenstra, Antoinette De Jong, Lotte Van Beek)

Bronze: United States (Mia Manganello, Heather Bergsma, Brittany Bowe, Carlijn Schoutens)