Sports
    Next Score View the next score

    PyeongChang Games: Multimedia wrapup

    All of the medalists, all of the memories

    Untied States hockey team celebrate with their gold medals after beating Canada in the women's gold medal hockey game at the 2018 Winter Olympics in Gangneung, South Korea, Thursday, Feb. 22, 2018. (AP Photo/Julio Cortez)
    Julio Cortez/AP
    Members of the gold-medal winning US women’s hockey team sink their teeth into their treasure.

    Winter Medalists

    ALPINE SKIING

    Men

    Downhill

    Gold: Aksel Lund Svindal, Norway

    Silver: Kjetil Jansrud, Norway

    Bronze: Beat Feuz, Switzerland

    Combined

    Advertisement

    Gold: Marcel Hirscher, Austria

    Get Breaking Sports Alerts in your inbox:
    Be the first to know the latest sports news as it happens.
    Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

    Silver: Alexis Pinturault, France

    Bronze: Victor Muffat Jeandet, France

    Super G

    Gold: Matthias Mayer, Austria

    Silver: Beat Feuz, Switzerland

    Advertisement

    Bronze: Kjetil Jansrud, Norway

    Giant Slalom

    Gold: Marcel Hirscher, Austria

    Silver: Henrik Kristoffersen, Norway

    Bronze: Alexis Pinturault, France

    Slalom

    Gold: Andre Myhrer, Sweden

    Advertisement

    Silver: Ramon Zenhausern, Switzerland

    Bronze: Michael Matt, Austria

    Women

    Downhill

    Gold: Sofia Goggia, Italy

    Silver: Ragnhild Mowinckel, Norway

    Bronze: Lindsey Vonn, United States

    Combined

    Gold: Michelle Gisin, Switzerland

    Silver: Mikaela Shiffrin, United States

    Bronze: Wendy Holdener, Switzerland

    Super G

    Gold: Ester Ledecka, Czech Republic

    Silver: Anna Veith, Austria

    Bronze: Tina Weirather, Liechtenstein

    Giant Slalom

    Mikaela Shiffrin won gold in the giant slalom and silver in the combined downhill.
    Michael Probst/AP
    Mikaela Shiffrin won gold in the giant slalom and silver in the combined downhill.

    Gold: Mikaela Shiffrin, United States

    Silver: Ragnhild Mowinckel, Norway

    Bronze: Federica Brignone, Italy

    Slalom

    Gold: Frida Hansdotter, Sweden

    Silver: Wendy Holdener, Switzerland

    Bronze: Katharina Gallhuber, Austria

    Parallel Team

    Gold: Switzerland (Denise Feierabend, Wendy Holdener, Daniel Yule, Luca Aerni, Ramon Zenhausern)

    Silver: Austria (Stephanie Brunner, Manuel Feller, Michael Matt, Marco Schwarz, Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger)

    Bronze: Norway (Nina Haver-Loeseth, Leif Kristian Haugen, Jonathan Nordbotten, Sebastian Foss-Solevaag, Maren Skjoeld, Kristin Lysdahl)

    BIATHLON

    Men

    10Km Sprint

    Gold: Arnd Peiffer, Germany

    Silver: Michal Krcmar, Czech Republic

    Bronze: Dominik Windisch, Italy

    12.5Km Pursuit

    Gold: Martin Fourcade, France

    Silver: Sebastian Samuelsson, Sweden

    Bronze: Benedikt Doll, Germany

    20Km Individual

    Gold: Johannes Thingnes Boe, Norway

    Silver: Jakov Fak, Slovenia

    Bronze: Dominik Landertinger, Austria

    15km Mass Start

    Gold: Martin Fourcade, France

    Silver: Simon Schempp, Germany

    Bronze: Emil Hegle Svendsen, Norway

    4x7.5km Relay

    Gold: Sweden (Fredrik Lindstrom, Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson)

    Silver: Norway (Emil Hegle Svendsen, Tarjei Boe, Lars Helge Birkeland, Johannes Thingnes Boe)

    Bronze: Germany (Arnd Peiffer, Simon Schempp, Erik Lesser, Benedikt Doll)

    Women

    Germany’s Laura Dahlmeier.
    ANTONIO BAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock
    Germany’s Laura Dahlmeier.

    7.5Km Sprint

    Gold: Laura Dahlmeier, Germany

    Silver: Marte Olsbu, Norway

    Bronze: Veronika Vitkova, Czech Republic

    10Km Pursuit

    Gold: Laura Dahlmeier, Germany

    Silver: Anastasiya Kuzmina, Slovakia

    Bronze: Anais Bescond, France

    15Km Individual

    Gold: Hanna Oeberg, Sweden

    Silver: Anastasiya Kuzmina, Slovakia

    Bronze: Laura Dahlmeier, Germany

    12.5km Mass Start

    Gold: Anastasiya Kuzmina, Slovakia

    Silver: Darya Domracheva, Belarus

    Bronze: Tiril Eckhoff, Norway

    4x6km Relay

    Gold: Belarus (Nadezhda Skardino, Darya Domracheva, Iryna Kryuko, Dzinara Alimbekava)

    Silver: Sweden (Mona Brorsson, Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Oeberg)

    Bronze: France (Anais Bescond, Marie Dorin Habert, Anais Chevalier, Justine Braisaz)

    Mixed Relay

    Gold: France (Anais Bescond, Marie Dorin Habert, Martin Fourcade, Simon Desthieux)

    Silver: Norway (Emil Hegle Svendsen, Tiril Eckhoff, Marte Olsbu, Johannes Thingnes Boe)

    Bronze: Italy (Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dominik Windisch, Lisa Vittozzi)

    BOBSLEIGH

    Men

    Two-Man

    Gold: Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis)

    Gold: Canada (Justin Kripps, Alexander Kopacz)

    Bronze: Latvia (Oskars Melbardis, Janis Strenga)

    Four-Man

    Gold: Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer, Martin Grothkopp)

    Silver: South Korea (Kim Donghyun, Won Yunjong, Seo Youngwoo, Jun Junglin)

    Silver: Germany (Walther Nico, Eric Franke, Kevin Kuske, Alexander Roediger)

    Women

    Gold: Germany 1 (Mariama Jamanka, Lisa Buckwitz)

    Silver: United States 2 (Elana Meyers Taylor, Lauren Gibbs)

    Bronze: Canada 1 (Phylicia George, Kaillie Humphries)

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Men

    Skiathlon

    Gold: Simen Hegstad Krueger, Norway

    Silver: Marting Johnsrud Sundby, Norway

    Bronze: Hans Christer Holund, Norway

    Sprint Classic

    Gold: Johannes Hoesflot Klaebo, Norway

    Silver: Federico Pellegrino, Italy

    Bronze: Alexander Bolshunov, OA Russia

    15Km Freestyle

    Gold: Dario Cologna, Switzerland

    Silver: Simen Hegstad Krueger, Norway

    Bronze: Denis Spitsov, OA Russia

    50km Mass Start Classic

    Gold: Iivo Niskanen, Finland

    Silver: Alexander Bolshunov, OA Russia

    Bronze: Andrey Larkov, OA Russia

    Team Sprint

    Gold: Norway (Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo)

    Silver: OA Russia (Alexander Bolshunov, Denis Spitsov)

    Bronze: France (Maurice Manificat, Richard Jouve)

    4x10km Relay

    Gold: Norway (Martin Johnsrud Sundby, Didrik Toenseth, Simen Hegstad Krueger, Johannes Hoesflot Klaebo)

    Silver: OA Russia (Andrey Larkov, Alexey Chervotkin, Alexander Bolshunov, Denis Spitsov)

    Bronze: France (Jean Marc Gaillard, Maurice Manificat, Adrien Backscheider, Clement Parisse)

    Women

    Skiathlon

    Gold: Charlotte Kalla, Sweden

    Silver: Marit Bjoergen, Norway

    Bronze: Krista Parmakoski, Finland

    Sprint Classic

    Gold: Stina Nilsson, Sweden

    Silver: Maiken Caspersen Falla, Norway

    Bronze: Yulia Belorukova, OA Russia

    10Km Freestyle

    Gold: Ragnhild Haga, Norway

    Silver: Charlotte Kalla, Sweden

    Bronze: Marit Bjoergen, Norway

    Bronze: Krista Parmakoski, Finland

    Women’s 30km Mass Start Classic

    Gold: Marit Bjoergen, Norway

    Silver: Krista Parmakoski, Finland

    Bronze: Stina Nilsson, Sweden

    Team Sprint

    Gold: United States (Kikkan Randall, Jessica Diggins)

    Silver: Sweden (Charlotte Kalla, Stina Nilsson)

    Bronze: Norway (Marit Bjoergen, Maiken Caspersen Falla)

    4x5km Relay

    Gold: Norway (Marit Bjoergen, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ingvild Flugstad Ostberg, Ragnhild Haga)

    Silver: Sweden (Charlotte Kalla, Anna Haag, Stina Nilsson, Ebba Andersson)

    Bronze: OA Russia (Anna Nechaevskaya, Yulia Belorukova, Natalia Nepryaeva, Anastasia Sedova)

    CURLING

    John Shuster, skip of the US men’s curling team, takes dead aim at the gold medal.
    Javier Etxezarreta//EPA-EFE/REX/Shutterstock
    John Shuster, skip of the US men’s curling team, takes dead aim at the gold medal.

    Men

    Gold: United States (Joe Polo, Tyler George, John Landsteiner, John Shuster, Matt Hamilton)

    Silver: Sweden (Niklas Edin, Henrik Leek, Oskar Eriksson, Rasmus Wranaa, Christoffer Sundgren)

    Bronze: Switzerland (Benoit Schwarz, Peter de Cruz, Dominik Maerki, Valentin Tanner, Claudio Paetz)

    Women

    Gold: Sweden (Agnes Knochenhauer, Jennie Waahlin, Anna Hasselborg, Sofia Mabergs, Sara McManus)

    Silver: South Korea (Kim Chohi, Kim Kyeongae, Kim Seonyeong, Kim Yeongmi, Kim Eunjung)

    Bronze: Japan (Chinami Yoshida, Yumi Suzuki, Satsuki Fujisawa, Yurika Yoshida, Mari Motohashi)

    Mixed Doubles

    Gold: Canada (Kaitlyn Lawes, John Morris)

    Silver: Switzerland (Jenny Perret, Martin Rios)

    Bronze: Norway (Kristin Skaslien, Magnus Nedregotten)

    FIGURE SKATING

    Men

    Gold: Yuzuru Hanyu, Japan

    Silver: Shoma Uno, Japan

    Bronze: Javier Fernandez, Spain

    Women

    Russia's Alina Zagitova exults in her gold-medal winning performance.
    Aris Messinisaris/AFP/Getty Images
    Russia's Alina Zagitova exults in her gold-medal winning performance.

    Gold: Alina Zagitova, OA Russia

    Silver: Evgenia Medvedeva, OA Russia

    Bronze: Kaetlyn Osmond, Canada

    Pairs

    Gold: Germany (Aliona Savchenko, Bruno Massot)

    Silver: China (Han Cong, Sui Wenjing)

    Bronze: Canada (Meagan Duhamel, Eric Radford)

    Ice Dance

    Gold: Canada (Scott Moir, Tessa Virtue)

    Silver: France (Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron)

    Bronze: United States (Alex and Maia Shibutani)

    Team Event

    Gold: Canada (Patrick Chan, Gabrielle Daleman, Kaetlyn Osmond, Meagan Duhamel, Eric Radford, Scott Moir, Tessa Virtue)

    Silver: OA Russia (Mikhail Kolyada, Evgenia Medvedeva, Alina Zagitova, Evgenia Tarasova, Vladimir Morozov, Dmitri Soloviev, Ekaterina Bobrova)

    Bronze: United States (Nathan Chen, Adam Rippon, Mirai Nagasu, Bradie Tennell, Chris Knierim, Alexa Scimeca-Knierim, Alex Shibutani, Maia Shibutani)

    FREESTYLE SKIING

    Men

    Aerials

    Gold: Oleksandr Abramenko, Ukraine

    Silver: Jia Zongyang, China

    Bronze: Ilia Burov, OA Russia

    Moguls

    Gold: Mikael Kingsbury, Canada

    Silver: Matt Graham, Australia

    Bronze: Daichi Hara, Japan

    Slopestyle

    Gold: Oystein Braten, Norway

    Silver: Nick Goepper, United States

    Bronze: Alex Beaulieu-Marchand, Canada

    Halfpipe

    US silver medal winner Alex Ferreira (left), US gold medal winner David Wise (center), and New Zealand’s bronze medal winner Nico Porteous (right).
    VASSIL DONEV/EPA-EFE/REX/Shutterstock
    US silver medal winner Alex Ferreira (left), US gold medal winner David Wise (center), and New Zealand’s bronze medal winner Nico Porteous (right).

    Gold: David Wise, United States

    Silver: Alex Ferreira, United States

    Bronze: Nico Porteous, New Zealand

    Ski Cross

    Gold: Brady Leman, Canada

    Silver: Marc Bischofberger, Switzerland

    Bronze: Sergey Ridzik, OA Russia

    Women

    Aerials

    Gold: Hanna Huskova, Belarus

    Silver: Zhang Xin, China

    Bronze: Kong Fanyu, China

    Moguls

    Gold: Perrine Laffont, France

    Silver: Justine Dufour-Lapointe, Canada

    Bronze: Yulia Galysheva, Kazakhstan

    Slopestyle

    Gold: Sarah Hoefflin, Switzerland

    Silver: Mathilde Gremaud, Switzerland

    Bronze: Isabel Atkin, Britain

    Halfpipe

    Gold: Cassie Sharpe, Canada

    Silver: Marie Martinod, France

    Bronze: Brita Sigourney, United States

    Ski Cross

    Gold: Kelsey Serwa, Canada

    Silver: Brittany Phelan, Canada

    Bronze: Fanny Smith, Switzerland

    ICE HOCKEY

    Men

    Gold: OA Russia (Artyom Zub, Vladislav Gavrikov, Ivan Telegin, Sergei Mozyakin, Sergei Andronov, Pavel Datsyuk, Sergei Kalinin, Mikhail Grigorenko, Vyacheslav Voinov, Andrei Zubarev, Ilya Kablukov, Igor Shestyorkin, Ilya Sorokin, Yegor Yakovlev, Sergei Shirokov, Alexei Marchenko, Bogdan Kiselevich, Ilya Kovalchuk, Nikolai Prokhorkin, Kirill Kaprizov, Vasili Koshechkin, Vadim Shipachyov, Nikita Nesterov, Alexander Barabanov, Nikita Gusev)

    The Olympic Athletes from Russia celebrating their gold-medal victory over Germany Sunday.
    Jae C. Hong/AP
    The Olympic Athletes from Russia celebrating their gold-medal victory over Germany Sunday.

    Silver: Germany (Daryl Boyle, Christian Ehrhoff, Brooks Macek, Marcus Kink, Matthias Plachta, Frank Mauer, Danny Aus Den Birken, Yannic Seidenberg, Patrick Reimer, Bjorn Krupp, Jonas Muller, Yasin Ehliz, Gerrit Fauser, Dennis Endras, Frank Hordler, Patrick Hager, Timo Pielmeier, Felix Schutz, Marcel Goc, Dominik Kahun, Sinan Akdag, Leonhard Pfoderl, David Wolf, Moritz Muller, Marcel Noebels)

    Bronze: Canada (Karl Stollery, Chris Lee, Chay Genoway, Gilbert Brule, Wojtek Wolski, Derek Roy, Chris Kelly, Rob Klinkhammer, Brandon Kozun, Quinton Howden, Rene Bourque, Marc-Andre Gragnani, Andrew Ebbett, Mason Raymond, Eric O’Dell, Stefan Elliott, Cody Goloubef, Ben Scrivens, Kevin Poulin, Justin Peters, Mat Robinson, Maxim Lapierre, Maxim Noreau, Linden Vey, Christian Thomas)

    Women

    Gold: United States (Alex Rigsby, Amanda Kessel, Amanda Pelkey, Brianna Decker, Cayla Barnes, Dani Cameranesi, Emily Pfalzer, Gigi Marvin, Haley Skarupa, Hannah Brandt, Hilary Knight, Jocelyne Lamoureux-Davidson, Kacey Bellamy, Kali Flanagan, Kelly Pannek, Kendall Coyne, Lee Stecklein, Maddie Rooney, Megan Keller, Meghan Duggan, Monique Lamoureux-Morando, Nicole Hensley, Sidney Morin)

    Strike a pose: the gold-medal winning US women’s hockey team.
    Brendan Smialowski/AFP/Getty Images
    Strike a pose: the gold-medal winning US women’s hockey team.

    Silver: Canada (Ann-Renee Desbiens, Bailey Bram, Blayre Turnbull, Brianne Jenner, Brigette Lacquette, Emily Clark, Genevieve Lacasse, Haley Irwin, Jennifer Wakefield, Jillian Saulnier, Jocelyne Larocque, Laura Fortino, Laura Stacey, Lauriane Rougeau, Marie-Philip Poulin, Meaghan Mikkelson, Meghan Agosta, Melodie Daoust, Natalie Spooner, Rebecca Johnston, Renata Fast, Sarah Nurse, Shannon Szabados)

    Bronze: Finland (Annina Rajahuhta, Ella Viitasuo, Emma Nuutinen, Eveliina Suonpaa, Isa Rahunen, Jenni Hiirikoski, Linda Valimaki, Meeri Raisanen, Michelle Karvinen, Minnamari Tuominen, Mira Jalosuo, Noora Raty, Noora Tulus, Petra Nieminen, Riikka Valila, Ronja Savolainen, Rosa Lindstedt, Saila Saari, Sanni Hakala, Sara Sakkinen, Susanna Tapani, Tanja Niskanen, Venla Hovi)

    LUGE

    Men

    Singles

    Gold: David Gleirscher, Austria

    Silver: Christopher Mazdzer, United States

    Bronze: Johannes Ludwig, Germany

    Doubles

    Gold: Germany (Tobias Arlt, Tobias Wendl)

    Silver: Austria (Georg Fischler, Peter Penz)

    Bronze: Germany (Toni Eggert, Sascha Benecken)

    Women

    Singles

    Gold: Natalie Geisenberger, Germany

    Silver: Dajana Eitberger, Germany

    Bronze: Alex Gough, Canada

    Team Relay

    Gold: Germany 1 (Johannes Ludwig, Natalie Geisenberger, Tobias Arlt, Tobias Wendl)

    Silver: Canada 1 (Sam Edney, Alex Gough, Tristan Walker, Justin Snith)

    Bronze: Austria 1 (David Gleirscher, Madeleine Egle, Georg Fischler, Peter Penz)

    NORDIC COMBINED

    Individual (Normal Hill)

    Gold: Eric Frenzel, Germany

    Silver: Akito Watabe, Japan

    Bronze: Lukas Klapfer, Austria

    Individual (Large Hill)

    Gold: Johannes Rydzek, Germany

    Silver: Fabian Riessle, Germany

    Bronze: Eric Frenzel, Germany

    Men’s Team

    Gold: Germany (Eric Frenzel, Johannes Rydzek, Fabian Riessle, Vinzenz Geiger)

    Silver: Norway (Jan Schmid, Joergen Graabak, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber)

    Bronze: Austria (Wilhelm Denifl, Bernhard Gruber, Lukas Klapfer, Mario Seidl)

    SHORT TRACK SPEEDSKATING

    Men

    500

    Gold: Wu Dajing, China

    Silver: Hwang Daeheon, South Korea

    Bronze: Lim Hyojun, South Korea

    1000

    Gold: Samuel Girard, Canada

    Silver: John-Henry Krueger, United States

    Bronze: Seo Yira, South Korea

    1500

    Gold: Lim Hyojun, South Korea

    Silver: Sjinkie Knegt, Netherlands

    Bronze: Semen Elistratov, OA Russia

    5000 Relay

    Gold: Hungary (Viktor Knoch, Shaolin Sandor Liu, Shaoang Liu, Csaba Burjan)

    Silver: China (Wu Dajing, Han Tianyu, Chen Dequan, Xu Hongzhi)

    Bronze: Canada (Charles Hamelin, Pascal Dion, Samuel Girard, Charle Cournoyer)

    Women

    500

    Gold: Arianna Fontana, Italy

    Silver: Yara Van Kerkhof, Netherlands

    Bronze: Kim Boutin, Canada

    1000

    Suzanne Schulting of the Netherlands celebrates after winning the women's 1000 meters short track speedskating A final in the Gangneung Ice Arena at the 2018 Winter Olympics in Gangneung, South Korea, Thursday, Feb. 22, 2018. (AP Photo/David J. Phillip)
    David J. Phillip/AP
    Suzanne Schulting of the Netherlands celebrates after winning the gold in the women's 1000 meters short track speedskating.

    Gold: Suzanne Schulting, Netherlands.

    Silver: Kim Boutin, Canada.

    Bronze: Arianna Fontana, Italy.

    1500

    Gold: Choi Minjeong, South Korea

    Silver: Li Jinyu, China

    Bronze: Kim Boutin, Canada

    3000 Relay

    Gold: South Korea (Kim Alang, Choi Minjeong, Shim Sukhee, Kim Yejin)

    Silver: Italy (Arianna Fontana, Cecilia Maffei, Martina Valcepina, Lucia Peretti)

    Bronze: Netherlands (Jorien Ter Mors, Yara Van Kerkhof, Lara Van Ruijven, Suzanne Schulting)

    SKELETON

    Men

    Gold: Yun Sung-bin, South Korea

    Silver: Nikita Tregybov, OA Russia

    Bronze: Dominic Parsons, Britain

    Women

    Gold: Elizabeth Yarnold, Britain

    Silver: Jacqueline Loelling, Germany

    Bronze: Laura Deas, Britain

    SKI JUMPING

    Men

    K90 Individual

    Gold: Andreas Wellinger, Germany

    Silver: Johann Andre Forfang, Norway

    Bronze: Robert Johansson, Norway

    K120 Individual

    Gold: Kamil Stoch, Poland

    Silver: Andreas Wellinger, Germany

    Bronze: Robert Johansson, Norway

    Team

    Gold: Norway (Andreas Stjernen, Robert Johansson, Johan Andre Forfang, Daniel Andre Tande)

    Silver: Germany (Richard Freitag, Karl Geiger, Andreas Wellinger, Stephan Leyhe)

    Bronze: Poland (Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki)

    Women

    K90 Individual

    Gold: Maren Lundby, Norway

    Silver: Katharina Althaus, Germany

    Bronze: Sara Takanashi, Japan

    SNOWBOARD

    Men

    Big Air

    Gold: Sebastien Toutant, Canada

    Silver: Kyle Mack, United States

    Bronze: Billy Morgan, Britain

    Snowboard Cross

    Gold: Pierre Vaultier, France

    Silver: Jarryd Hughes, Australia

    Bronze: Regino Hernandez, Spain

    Shaun White reacts after winning gold on his final run in the halfpipe.
    Gregory Bull/AP
    Shaun White reacts after winning gold on his final run in the halfpipe.

    Halfpipe

    Gold: Shaun White, United States

    Silver: Ayumu Hirano, Japan

    Bronze: Scott James, Australia

    Slopestyle

    Gold: Redmond Gerard, United States

    Silver: Maxence Parrot, Canada

    Bronze: Marc McMorris, Canada

    Parallel Giant Slalom

    Gold: Nevin Galmarini, Switzerland

    Silver: Lee Sangho, South Korea

    Bronze: Zan Kosir, Slovenia

    Women

    Big Air

    Gold: Anna Gasser, Austria

    Silver: Jamie Anderson, United States

    Bronze: Zoi Sadowski Synnott, New Zealand

    Snowboard Cross

    Gold: Michela Moioli, Italy

    Silver: Julia Pereira, France

    Bronze: Eva Samkova, Czech Republic

    Halfpipe

    Gold: Chloe Kim, United States

    Silver: Liu Jiayu, China

    Bronze: Arielle Gold, United States

    Slopestyle

    Gold: Jamie Anderson, United States

    Silver: Laurie Blouin, Canada

    Bronze: Enni Rukajarvi, Finland

    Parallel Giant Slalom

    Gold: Ester Ledecka, Czech Republic

    Silver: Selina Jorg, Germany

    Bronze: Ramona Theresia Hofmeister, Germany

    SPEEDSKATING

    Men

    500

    Gold: Havard Lorentzen, Norway

    Silver: Cha Min-Kyu, South Korea

    Bronze: Gao Tingyu, China

    1000

    Gold: Kjeld Nuis, Netherlands

    Silver: Havard Lorentzen, Norway

    Bronze: Kim Tae-Yun, South Korea

    1500

    Gold: Kjeld Nuis, Netherlands

    Silver: Patrick Roest, Netherlands

    Bronze: Kim Min Seok, South Korea

    5000

    Gold: Sven Kramer, Netherlands

    Silver: Ted-Jan Bloemen, Canada

    Bronze: Sverre Lunde Pedersen, Norway

    10000

    Gold: Ted Jan Blomen, Canada

    Silver: Jorrit Bergsma, Netherlands

    Bronze: Nicola Tumolero, Italy

    Mass Start

    Gold medalist Lee Seung-hoon of South Korea (right) finshes ahead of silver medalist Bart Swings of Belgium (left) and bronze medalist Koen Verweij of The Netherlands (center) in the men’s mass start.
    Vadim Ghirda/AP
    Gold medalist Lee Seung-hoon of South Korea (right) finshes ahead of silver medalist Bart Swings of Belgium (left) and bronze medalist Koen Verweij of The Netherlands (center) in the men’s mass start.

    Gold: Lee Seung-Hoon, South Korea

    Silver: Bart Swings, Belgium

    Bronze: Koen Verweij, Netherlands

    Team Pursuit

    Gold: Norway (Haavard Bokko, Sverre Lunde Pedersen, Simen Spieler Nilsen, Sindre Henriksen)

    Silver: South Korea (Lee Seung-Hoon, Joo Hyung-Joon, Kim Min Seok, Chung Woong Jae)

    Bronze: Netherlands (Sven Kramer, Jan Blokhuijsen, Patrick Roest)

    Women

    500

    Gold: Nao Kodaira, Japan

    Silver: Lee Sang-Hwa, South Korea

    Bronze: Karolina Erbanova, Czech Republic

    1000

    Gold: Jorien Ter Mors, Netherlands

    Silver: Nao Kodaira, Japan

    Bronze: Miho Takagi, Japan

    1500

    Gold: Ireen Wust, Netherlands

    Silver: Miho Takagi, Japan

    Bronze: Marrit Leenstra, Netherlands

    3000

    Gold: Carlijn Achtereekte, Netherlands

    Silver: Ireen Wust, Netherlands

    Bronze: Antoinette De Jong, Netherlands

    5000

    Gold: Esmee Visser, Netherlands

    Silver: Martina Sablikova, Czech Republic

    Bronze: Natalya Voronina, OA Russia

    Mass Start

    Gold: Nana Takagi, Japan

    Silver: Kim Bo-Reum, South Korea

    Bronze: Irene Schouten, Netherlands

    Team Pursuit

    Gold: Japan (Miho Takagi, Ayaka Kikuchi, Nana Takagi, Ayano Sato)

    Silver: Netherlands (Ireen Wust, Marrit Leenstra, Antoinette De Jong, Lotte Van Beek)

    Bronze: United States (Mia Manganello, Heather Bergsma, Brittany Bowe, Carlijn Schoutens)