scorecardresearch
2017-18 BOSTON GLOBE SCHOLASTIC AWARDS

Austin Prep has built itself a winner

Austin Prep athletes and athletic staff members will look to continue their run of success in the 2018-19 season.
Austin Prep athletes and athletic staff members will look to continue their run of success in the 2018-19 season.(Winslow Townson for The Globe)

READING — Austin Prep is in full construction mode.

In a completely rebuilt dining hall (indoor and outdoor seating), a $3 million three-plus month project was completed in the 90-degree temperatures this past week, just in time for Monday’s opening of the 2018-19 academic year.

“Down to every nut and bolt,” said Jon Pollard, the school’s athletic director since 2014, with a smile.

In the classroom, following Prep’s mission “To inspire hearts to unite, minds to inquire, and hands to serve,” teachers instruct, nurture, and challenge their students for the future.

And out on the fields and courts, where the expectations are just as high, the Cougars have built winners across the board. The 2017-18 school year was exceptional.

Advertisement



Capped by an astounding 91-16-0 regular-season mark from its spring varsity teams — Frank Sorrenti’s softball squad finished 20-0 and Steve Busby’s baseball nine went 18-2 on the way to the program’s first state championship — Austin Prep won 74.09 percent of its 276 games in 2017-18.

And for the first time in its history (the school was founded by the Augustinian Fathers of the Province of St. Thomas of Villanova in 1961, opening to students in 1963), Austin Prep has captured the Globe’s Nason Division 3 trophy, presented to Catholic coed schools. The award is named after Jerry Nason, the Globe’s executive sports editor for 33 years, retiring in 1974.

Prep is one of 10 divisional winners in the Globe Scholastic Awards, edging runner-up Central Catholic (72.59), and halting the five-year run of Bishop Feehan.

Wellesley (71.84), the Ames Division 2 winner three of the four previous years, moved up to Division 1 (enrollment 1,400 or higher) and captured the Dalton, nosing out Bay State Conference rival Natick (69.70) with an EMass-high 267 total wins.

The awards, now in their 46th year, rank schools based on their regular-season win percentage. Scores are compiled and updated daily during the season through the Globe’s database. Complete results are available on bostonglobe.com/schools.

Advertisement



“This group has what you are trying to instill in your student-athletes, and on the ball field, and the court, it’s an extension of the classroom here,” said Dr. James Hickey, beginning his sixth year as headmaster.

“I expect the same from the coaches that I expect from the teachers here, they form relationships with kids, they inspire them.”

Austin Prep fields 20 varsity programs, plus cheerleading. In 2017-18, 80 percent of the 749 enrolled students on Willow Street competed in at least one sport, and as Hickey noted, many are three-sport athletes.

Pollard (class of ’97), who was a basketball/baseball standout at Prep before hitting the diamond at Salem State, calls every day “fulfilling.”

“When Dr. Hickey recruited me, I found that we shared the same vision,” he said. “The school really has made a commitment to athletes,” citing a renovated football/track stadium, a new film room, and an auxiliary locker room.

“It puts athletes and coaches in the best position to win.”

And to attract those student-athletes to campus, Prep targets coaches “with a following,” according to Pollard. “We are a private school, so no one is forced to come here,” he said.

Stephanie Wood, a former Northeastern standout who guided the girls’ hockey team to a 21-1-2 record and the Division 1 semifinals last winter, is the women’s director of the Islanders Hockey Club. Second-year boys’ hockey coach Bill Pappas is an assistant skills coach with the Valley Junior Warriors.

Advertisement



Wood, nodding to Hickey and Pollard, said “the evolution of the [athletic program] is because of those two guys. They revamped everything.”

The key, said Hickey, is hiring the right people. “As head of school, I try to get out of the way, not try to be the smartest person in the room . . . there was just such a sense of pride this year.”

Bill Maradei is certainly proud of his 25 seasons at Prep as football coach, punctuated by 17 winning seasons and three Super Bowl appearances, “We’ve turned the program around,” said Maradei, who is the state’s winningest Catholic football coach (265-147-4), including his 14 years at the former Dom Savio. He already has announced that he will step down at season’s end.

“I’m glad we won [the Nason], it’s great for the school. It’s a family-like atmosphere, with great passion.”

The other winners:

■  Dalton Division 1 — In its first season in D1, Wellesley (71.84) was dominant in the fall (91-26-6). The boys’ and girls’ cross-country teams combined for a 15-1 mark and girls’ swim team was 11-0.

■  Ames Division 2 — In registering 80-plus victories in all three seasons, Hopkinton (69.51) edged Hingham (69.02), Masconomet (67.99), and Duxbury (67.85). The Dalton D3 winner in 2012, the Hillers earned their first Ames.

■  Dalton Division 3 — The Ames D4 winner last year, Old Rochester (73.76) moved back to Division 3 with an enrollment increase and rode stellar seasons from golf (16-0), girls’ soccer (17-1), girls’ basketball (18-2), and girls’ lacrosse (20-1) to the title.

Advertisement



■  Ames Division 4 — In the closest competition, West Bridgewater (68.01) narrowly beat out Norwell (67.60) thanks to two more total victories, 192-89-5 to 190-89-8. The girls’ basketball team was 20-0.

■  Nason Division 1 — In the City, Latin Academy (58.03) finished strong in the spring (58-31-0) to top runner-up Charlestown (53.98). The Dragon boys’ volleyball team (14-4) won its third straight Boston City title.

■  Nason Division 2 — St. John’s Prep (76.41) registered the highest percentage among all schools to capture its second straight Scholastic win, topping Catholic Conference rival BC High (73.90). The boys’ soccer team (15-0-3) advanced to the D1 semfinals and the ski team was 12-0.

■  Singelais Division — In earning its first trophy since 2004, Ursuline (66.27) defeated Notre Dame-Hingham (62.69). The swimming/diving squad was 7-1 in the fall, girls’ basketball finished 13-7 in the winter, and golf 13-4-1 in the spring.

■  Markham Division 1 — Blackstone Valley Tech (67.13) extended its run, finishing ahead of Whittier (60.34) for its seventh crown in 11 years. An unbeaten regular season for the football team spearheaded a 73-29-10 fall.

■  Markham Division 2 — Old Colony (58.61) won its first title thanks to a 15-5 season from the girls’ basketball team and smashing success in the spring from girls’ lacrosse (16-3), girls’ softball (13-7), and baseball (14-5).

About the awards

DIVISIONAL ALIGNMENTS

Dalton Division 1 is for schools with enrollments of 1,400 and up, Ames Division 2 is 1,000-1,399, Dalton Division 3 is 700-999, and Ames Division 4 is 699 and under. Nason Division 1 is for Boston Public Schools, Nason Division 2 is for Catholic boys’ schools, and Nason Division 3 is for Catholic coed schools. The Singelais Division is for Catholic girls’ schools. The Markham Divisions are for vocational schools. The enrollment totals reflect students in Grades 9-12; enrollment figures are supplied by MIAA member schools

Advertisement



THE NAMES

LARRY AMES: Ames was assistant sports editor/schools at the Globe from 1979 to 1994.

ERNEST DALTON: Dalton was the Globe’s high school editor from 1938 to 1970. He died in 1971.

JERRY NASON: Nason was the former executive sports editor of the Globe. He died in 1986.

NEIL SINGELAIS: Singelais was the Globe’s high school sports editor from 1970 to 1979. He died in 2002.

WALTER MARKHAM: Born and educated in Lowell, Markham was president and treasurer of the American Vocational Association for four years and was responsible for initiating the concept of regional vocational and technical high schools in the state.

PAST WINNERS

DALTON

1973

Catholic Memorial

1974

Brockton

1975

Division 1 — Brockton

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 3 — Westwood

1976

Division 1 — Brockton

Division 2 — Concord-Carlisle

Division 3 — Westwood

1977

Division 1 — Newton North

Division 2 — Concord-Carlisle

Division 3 — Holliston

1978

Division 1 — Newton North

Division 2 — Andover

Division 3 — Westwood

1979

Division 1 — Newton North

Division 2 — Methuen

Division 3 — Westwood

1980

Division 1 — Newton North

Division 2 — Methuen

Division 3 — Westwood

1981

Division 1 — Newton North

Division 2 — Methuen

Division 3 — Duxbury

1982

Division 1 — Winchester

Division 2 — Acton-Boxboro

Division 3 — Duxbury

1983

Division 1 — Chelmsford

Division 2 — Beverly

Division 3 — Seekonk

1984

Division 1 — Chelmsford

Division 2 — Marblehead

Division 3 — Westwood

1985

Division 1— Chelmsford

Division 2 — Marblehead

Division 3 — Duxbury

1986

Division 1 — Chelmsford

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 3 — Duxbury

1987

Division 1 — Chelmsford

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 3 — Holliston

1988

Division 1 — Chelmsford

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 3 — Duxbury

1989

Division 1 — Chelmsford

Division 2 — Acton-Boxboro

Division 3 — Holliston

1990

Division 1 — Newton North

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 3 — Holliston

1991

Division 1 — Newton North

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 3 — Holliston

Division 4 — Weston

1992

Division 1 — Andover

Division 2 — Beverly

Division 3 — Holliston

Division 4 — Weston

1993

Division 1 — New Bedford

Division 2 — Masconomet

Division 3 — Holliston

Division 4 — Norwell

1994

Division 1 — Newton North

Division 2 — Walpole

Division 3 — Holliston

Division 4 — Norwell

1995

Division 1 — Newton North

Division 2 — Burlington

Division 3 — Old Rochester

Division 4 — Norwell

1996

Division 1 — Newton North

Division 2 — Holliston

Division 3 — Scituate

Division 4 — Weston

1997

Division 1 — Newton North

Division 2 — Holliston

Division 3 — Medfield

Division 4 — Weston

1998

Division 1 — Newton North

Division 2 — Masconomet

Division 3 — Hanover

Division 4 — Weston

1999

Division 1 — Newton North

Division 2 — Masconomet

Division 3 — Norwell

Division 4 — Tyngsboro

2000

Division 1 — Andover

Division 2 — Dighton-Rehoboth

Division 3 — Medfield

Division 4 — Tyngsboro

2001

Division 1 — Lexington

Division 2 — Arlington

Division 3 — Duxbury

Division 4 — Harwich

2002

Division 1 — Peabody

Division 2 — Danvers

Division 3 — Dighton-Rehoboth

Division 4 — Abington

2003

Division 1 — Peabody

Division 3 — Hopkinton

2004

Division 1 — Peabody

Division 3 — Duxbury

2005

Division 1 — Andover

Division 3 — Duxbury

2006

Division 1 — Andover

Division 3 — Duxbury

2007

Division 1 — Lincoln-Sudbury

Division 3 — Old Rochester

2008

Division 1 — Acton-Boxboro

Division 3 — Winchester

2009

Division 1 — Lexington

Division 3 — Duxbury

2010

Division 1 — North Andover

Division 3 — Medfield

2011

Division 1 — Mansfield

Division 3 — Medfield

2012

Division 1 — Franklin

Division 3 — Hopkinton

2013

Division 1 — Masconomet

Division 3 — Medfield

2014

Division 1 — Masconomet

Division 3 — Duxbury

2015

Division 1 — Franklin

Division 3 — Old Rochester

2016

Division 1 — Needham

Division 3 — Marblehead

2017

Division 1 — Andover

Division 3 — Marblehead

2018

Division 1 — Wellesley

Division 3 — Old Rochester

AMES AWARD

2003

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 4 — Medfield

2004

Division 2 — Lincoln-Sudbury

Division 4 — Medfield

2005

Division 2 — North Andover

Division 4 — Cohasset

2006

Division 2 — North Andover

Division 4 — Cohasset

2007

Division 2 — Reading

Division 4 — Norwell

2008

Division 2 — Reading

Division 4 — Westport

2009

Division 2 — North Andover

Division 4 — East Bridgewater

2010

Division 2 — Reading

Division 4 — Norwell

2011

Division 2 — North Andover

Division 4 — Norwell

2012

Division 2 — North Andover

Division 4 — East Bridgewater

2013

Division 2 — Beverly

Division 4 — West Bridgewater

2014

Division 2 — Wellesley

Division 4 — West Bridgewater

2015

Division 2 — Needham

Division 4 — Cohasset

2016

Division 2 — Wellesley

Division 4 — Hanover

2017

Division 2 — Wellesley

Division 4 — Old Rochester

2018

Division 2 — Hopkinton

Division 4 — West Bridgewater

NASON AWARD

1981

Division 1 — Boston English

Division 2 — Matignon

1982

Division 1 — Boston Latin

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 —Bp. Fenwick

1983

Division 1 — No winner

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1984

Division 1 — East Boston

Division 2 — Xaverian

Division 3 — Bp. Fenwick

1985

Division 1 — Dorchester

Division 2 — Xaverian

Division 3 — Abp. Williams

1986

Division 1 — Boston Tech

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1987

Division 1 — Boston Tech

Division 2 — BC High

Division 3 — Bp. Fenwick

1988

Division 1 — Boston Tech

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1989

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1990

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — BC High

Division 3 — Bp. Fenwick

1991

Division 1 — Boston Tech

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1992

Division 1 — South Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1993

Division 1 — West Roxbury

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1994

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1995

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1996

Division 1 — South Boston

Division 2 — BC High

Division 3 — Bp. Fenwick

1997

Division 1 — South Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bp. Fenwick

1998

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

1999

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2000

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2001

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2002

Division 1 — Charlestown

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2003

Division 1 — Madison Park

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2004

Division 1 — O’Bryant

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2005

Division 1 — Charlestown

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2006

Division 1 — O’Bryant

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2007

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2008

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2009

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2010

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2011

Division 1 — Madison Park

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2012

Division 1 — Brighton

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Cardinal Spellman

2013

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2014

Division 1 — New Mission

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2015

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2016

Division 1 — Fenway

Division 2 — BC High

Division 3 — Bishop Feehan

2017

Division 1 — East Boston

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Bishop Feehan

2018

Division 1 — Latin Academy

Division 2 — St. John’s Prep

Division 3 — Austin Prep

SINGELAIS AWARD

1988

Notre Dame of Tyngsboro

1989

Notre Dame of Hingham

1990

Notre Dame of Hingham

1991

Notre Dame of Tyngsboro

1992

Notre Dame of Hingham

1993

Notre Dame of Tyngsboro

1994

Notre Dame of Hingham

1995

Notre Dame of Hingham

1996

Notre Dame of Hingham

1997

Notre Dame of Hingham

1998

Notre Dame of Hingham

1999

Notre Dame of Hingham

2000

Notre Dame of Hingham

2001

Notre Dame of Hingham

2002

Ursuline

2003

Notre Dame of Hingham

2004

Ursuline

2005

Mt. Alvernia

2006

Notre Dame of Hingham

2007

Notre Dame of Hingham

2008

Notre Dame of Hingham

2009

Notre Dame of Hingham

2010

Notre Dame of Hingham

2011

Notre Dame of Hingham

2012

Notre Dame of Hingham

2013

Notre Dame of Tyngsboro

2014

Notre Dame of Hingham

2015

Notre Dame of Hingham

2016

Notre Dame of Hingham

2017

Notre Dame of Hingham

2018

Ursuline

MARKHAM AWARD

1997

Shawsheen

1998

Greater Lowell

1999

Greater Lowell

2000

Keefe Tech

2001

Keefe Tech

2002

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Norfolk

2003

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Norfolk

2004

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Norfolk

2005

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Blue Hills

2006

Division 1 — Greater Lowell

Division 2 — Blue Hills

2007

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Blackstone Valley

2008

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Blackstone Valley

2009

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Blackstone Valley

2010

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Blue Hills

2011

Shawsheen

2012

Shawsheen

2013

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Norfolk Aggie

2014

Division 1 — Blackstone Valley

Division 2 — McCann Tech

2015

Division 1 — Blackstone Valley

Division 2 — McCann Tech

2016

Division 1 — Shawsheen

Division 2 — Essex Tech

2017

Division 1 — Blackstone Valley

Division 2 — Diman Voke

2018

Division 1 — Blackstone Valley

Division 2 — Old Colony


Craig Larson can be reached at craig.larson@globe.com