High schools

Globe honors area’s top scholar-athletes of 2016-17

The Globe recognized the area’s best student-athletes from the 2016-17 school year Sunday at the annual Phelps Scholar-Athlete ceremony.

The graduating high school seniors, who were selected by Globe judges, represented six MIAA districts and the City of Boston.

Heather Crowe Conner, a former Globe All-Scholastic at Masconomet in field hockey and girls’ tennis who went on to play tennis collegiately (Indiana University) and professionally, addressed the student-athletes and their parents as guest speaker.

Advertisement

She praised the student-athletes’ dedication to their respective sports, pointing out that their hard work shouldn’t be mistaken as a sacrifice.

Get Varsity News in your inbox:
Your weekly look at the top high school sports stories.
Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

“Sacrifice to me means giving up things that you love,” said Crowe Conner, now a business/computer science teacher at Reading High. “But for me, I was doing exactly what I wanted to do.”

Crowe Conner also encouraged the student-athletes to use the obstacles they face as a source of motivation.

“Probably one of my greatest challenges was at an early age, and that very thing that can trip you up, whatever it is, is the very thing that you can also turn into your passion or your drive,” she said. “I turned that thing into my drive, my obsession to be great at something.”

Joe Sullivan, the Globe’s assistant managing editor for sports, sports columnist Dan Shaughnessy, and assistant sports editor/schools Craig Larson also addressed the guests at what was the final event held at the paper’s longtime home on William T. Morrissey Boulevard.

Advertisement

Richard Phelps, who first sponsored the scholarship 26 years ago, was unable to attend but addressed the group in a letter.

The winners, who each will receive a $3,000 scholarship, were Westford Academy’s Angela Alibrandi and Shawsheen Tech’s Craig Rich (District A); Alexis Catsoulis and Isaac Huff of Watertown (District B); Ally Steinberg of Sharon and Ryan Gray of Milford (District C); Abigail Long of Bishop Feehan and Jacob Ashworth of Bourne (District D); Angelina DiDomenica of Millbury and John Gove of Leominster (District E); Molly Camelo of Bishop Fenwick and Kellen Field of Malden Catholic (District H); and Meryl Bantefa of O’Bryant and Charles Mitchell of New Mission (Boston).

The Globe also honored its four athletes of the year.

Dorchester’s Amaya Finklea (Noble and Greenough) and Lexington’s Jeff Costello (Buckingham, Browne & Nichols) were named the NEPSAC Athletes of the Year.

Finklea, who will attend Syracuse University on a basketball scholarship, was the Independent School League MVP in volleyball and basketball.

Advertisement

Costello, the two-time NEPSAC Class B Player of the Year in football, quarterbacked BB&N to a 7-2 record and a bowl victory last fall, throwing 15 touchdown passes and rushing for 14 more.

This spring, he hit .383 for the Knights’ baseball team. He will play baseball at Northeastern.

The winners of the Will McDonough Athletes of the Year for MIAA-member schools were Patrick Flynn of Hanover and Alibrandi.

A dominant two-way lineman, Flynn was the Patriot League Player of the Year last fall for the Super Bowl champion Indians, started at center for the state champion basketball team, and was a ferocious defender for a lacrosse team that reached the state semifinals. He will play football at New Hampshire.

Also a Scholar-Athlete recipient, Alibrandi starred on the volleyball and basketball courts, leading the latter squad to the Division 1 state semifinals. She also hit nearly .400 for the softball team this spring. She will play basketball at Tufts.

BOSTON GLOBE/WILL McDONOUGH ATHLETES OF THE YEAR

2016-17

Boys’ winner: Patrick Flynn, Hanover

Girls’ winner: Angela Alibrandi, Westford Academy

2015-16

Boys’ winner: Jeff Trainor, Billerica

Girls’ winner: Yuleska Ramirez-Tejeda, Cambridge Rindge and Latin

2014-15

Boys’ winner: Brooks Tyrrell, Marblehead

Girls’ winner: Leah Cardarelli, Acton-Boxboro

2013-14

Boys’ winner: Michael Panepinto, Needham

Girls’ winner: Maggie Layo, Sandwich

2012-13

Boys’ winner: Andre Rolim, Somerville

Girls’ winner: Hannah Murphy, Duxbury

2011-12

Boys’ winner: Casey DeAndrade, East Bridgewater

Girls’ winner: Kara Charette, Fairhaven

2010-11

Boys’ winner: Shayne Collins, Mansfield

Girls’ winner: Andrea Keklak, Lincoln-Sudbury

2009-10

Boys’ winner: Conor Ressel, Gloucester

Girls’ winner: Molly Breen, Millis

2008-09

Boys’ winner: Sean Ryan, Norton

Girls’ winner: Kirsten Kasper, North Andover

2007-08

Boys’ winner: Tim Rich, Chelmsford

Girls winner: Melanie Baskind, Framingham

2006-07

Boys’ winner: James Hamilton, Harwich

Girls’ winner: Denise Beliveau, Framingham

2005-06

Boys’ winner: Chris Nixon, Duxbury

Girls’ winner: Lauren Mahoney, Archbishop Williams

2004-05

Boys’ winner: Chris Barnicle, Newton North

Girls’ winner: Ashley Waters, Amesbury

2003-04

Boys’ winner: Jason Blydell, Swampscott

Girls’ winner: Katie Brooks, Winchester

2002-03

The Globe Athlete of the Year Award was changed to the Boston Globe/Will McDonough Award following the death of the longtime Globe columnist in January of 2003.

Boys’ winner: Matt Antonelli, St. John’s Prep

Girls’ winner: Rachel Smith, Somerset High School

2001-02

Boys’ winner: Jim Unis, Gloucester

Girls’ winner: Brittany Cheney, Abington

2000-01

Boys’ winner: Robert Whitaker, Brockton

Girls’ winner: Lisa Tisbert, Andover

1999-2000

Boys’ winner: Dante Balestracci, New Bedford

Girls’ winner: Katie Collins, Reading and Tracy Prihoda, Needham

1998-99

Boys’ winner: Kevin Truelson, Archbishop Williams

Girls’ winner: Hillary Dunn, Medfield

1997-98

Boys’ winner: Abdirizak Mohamud, Boston English

Girls’ winner: Jenna Stacer, Holliston

1996-97

Boys’ winner: Jonathon Riley, Brookline

Girls’ winner: Emily Desjardins, Bishop Fenwick

1995-96

Boys’ winner: James Perry, Malden Catholic

Girls’ winner: Rebecca Sangster, Falmouth

1994-95

Boys’ winner: Peter Woodfork, Swampscott

Girls’ winner: Nicki Castonguay, Somerset

1993-94

Boys’ winner: Anthony Palmer, Winthrop

Girls’ winner: Katie Kiladis, Framingham

1992-93

Boys’ winner: Brett Budzinski, Ipswich

Girls’ winner: Sarah Dacey, Framingham

1991-92

Boys’ winner: Chris Blades, Marian

Girls’ winner: Kelly Amonte, Thayer Academy

1990-91

Boys’ winner: Andy Downin, Duxbury

Girls’ winner: Leanne Burke, Randolph

1989-90

Boys’ winner: Bill Counihan, Dedham

Girls’ winner: Lisa Moore, Wellesley

1988-89

Boys’ winner: Dan O’Connell, Triton

Girls’ winner: Sarah Behn, Foxboro

1987-88

Boys’ winner: Carmine Cappuccio, Malden

Girls’ winner: Kendall Daly, Masconomet

BOSTON GLOBE NEPSAC ATHLETES OF THE YEAR

2016-17

Boys’ winner: Jeff Costello, Buckingham, Browne & Nichols

Girls’ winner: Amaya Finklea, Noble & Greenough

2015-16

Boys’ winner: Griffin Beal, Pingree

Girls’ winner: Courtney Cashman, Governor’s Academy

2014-15

Boys’ winner: Cole O’Connor, BB&N

Girls’ winner: Sophia Sgroi, Newton Country Day

2013-14

Boys’ winner: Charlie Mitchell, Waring

Girls’ winner: Lauren Dillon, Nobles

2012-13

Boys’ winner: Brian O’Malley, St. Sebastian’s

Girls’ Winner: Maeve McMahon, Groton School

2011-12

Boys’ winner: Brian Hart, Phillips Exeter

Girls’ winner: Bryanna Bourbeau, Tilton

2010-11

Boys’ winner: Brendan Oliver, Pingree

Girls’ winner: Alex Carpenter, Governor’s Academy

2009-10

Boys’ winner: Derek Papagianopoulos, BB&N

Girls’ winner: Beverly Leon, Milton Academy

2008-09

Boys’ winner: David Lawson, Middlesex

Girls winner: Casey Griffin, Nobles

2007-08

Boys’ winner: Chris Dwyer, Salisbury School

Girls’ winner: Sarah Plumb, Nobles

2006-07

Boys’ winner: Corey Gatewood, Belmont Hill

Girls’ winner: Bray Ketchum, Greenwich Academy

2005-06

Boys’ winner: James Williams, Roxbury Latin

Girls’ winner: Micaela Long, Pomfret

2004-05

Boys’ winner: Brian Morrissey, Governor Dummer

Girls’ winner: Sarah Parsons, Nobles

2003-04

Boys’ winner: Charlie Davies, Brooks School

Girls’ winner: Devon Shapiro, Middlesex School

2002-03

Boys’ winner: Dan Shribman, Deerfield Academy

Girls’ winner: Kaylan Tildsley, Brooks School

2001-02

Boys’ winner: Jason Haley, Landmark

Girls’ winner: Louisa Butler, Phillips Andover

2000-01

Boys’ winner: Andrew Cleary, Belmont Hill

Girls’ winner: Meredith Hudson, Phillips Andover