High schools

GLOBE FOUNDATION | RICHARD J. PHELPS SCHOLAR-ATHLETE AWARDS

Area’s finest scholar-athletes honored

The Globe recognized the area’s best student-athletes from the 2017-2018 school year Sunday at the 32nd Globe Foundation/Richard J. Phelps Scholar-Athlete ceremony held at the newspaper’s new downtown offices at One Exchange Place.

Fourteen graduating high school seniors were selected by a panel of judges from the Globe, representing six MIAA districts and the City of Boston.

Pat Connaughton, a former basketball and baseball Globe All-Scholastic at St. John’s Prep who went on to star on the basketball court and baseball diamond at the University of Notre Dame, served as the keynote speaker.

Advertisement

“You guys are going on to your collegiate careers where you’ll have some of the best memories you’ll ever have,” said the 25-year-old Connaughton, an Arlington native who recently completed his third NBA season with the Portland Trail Blazers.

Get Varsity News in your inbox:
Your weekly look at the top high school sports stories.
Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

“What I was able to learn was to lean on coaches and teammates and my friends and family from back home.”

Connaughton, who was also drafted by the Baltimore Orioles in the fourth round of the 2014 Major League Baseball draft and pitched one season in the New York-Penn League, emphasized the power of high school sports.

“I’ve been fortunate to play two professional sports,” he said. “But I still think some of my favorite memories that I’ve had were in high school and some of the accomplishments we were fortunate to do as a team.”

Richard Phelps, who joined the Globe in sponsoring the Scholar-Athlete program 27 years ago, also spoke to the group, along with Globe sports columnist Dan Shaughnessy and Globe assistant sports editor/schools Craig Larson

Advertisement

“These accomplishments will stay with you for a very long time,” said Phelps, who played baseball at Phillips Academy Andover (Class of 1946) and Yale.

“I’m going to stress three things: academics, athletics, attitude,” Phelps said. “Those are critical to your success. The one thing that’s going to make you successful is the first one, academics. Remember that as you go through in life.”

The 14 Scholar-Athletic recipients, who were each awarded a $3,000 scholarship:

 District A — Drew Everett, Amesbury, and Juliette Nadeau, North Reading.

 District B — Sal Frelick, Lexington, and Kelsey Qualey, Woburn.

Advertisement

 District C — Christian Olivieri, Hull, and Maggie McCarthy, Medfield.

 District D — Joseph Franklin, Bishop Feehan, and Shaelyn Carreiro, Durfee.

 District E — Christopher McCauliff, Lunenburg, and Tabitha Earls, North Brookfield.

 District H — Domenic DePaoli, Xaverian, and Maggie Penta, Lowell Catholic.

 City of Boston — Diamond Ayala, Boston English, and Mason Osorio, TechBoston Academy.

In addition, Rockland’s Cassidy Kearney (Thayer Academy) and Wayland’s Joey Luchetti (Lawrence Academy) were named the Globe’s NEPSAC Athletes of the Year.

Kearney, who will run at Middlebury, was the three-time Independent School League MVP in cross-country and outdoor track, as well as a four-year varsity point guard on the basketball team.

Luchetti, the Independent School League co-MVP for football, caught 45 passes for 582 yards and four touchdowns as a tight end committed to Boston College. On the basketball court, he netted his 1,000th point as a junior, the fastest since Shabazz Napier, Connaughton’s teammate this past season in Portland.

Frelick and Cohasset’s Elle Hansen were honored as the Will McDonough Athletes of the Year, representing MIAA programs in Eastern Massachusetts.

Frelick, the state’s Gatorade Football Player of the Year last fall, directed Lexington to a 9-2 record while racking up 51 touchdowns (30 passing, 21 rushing). He led the hockey team in scoring this winter, and this spring, starting at shortstop, powered the Minutemen baseball team to the Super 8 tournament, hitting .500 with four home runs. He will play baseball at BC.

Hansen, the Globe’s Division 2 Girls’ Lacrosse Player of the Year as a junior and a nominee for national player of the year honors this season, was also the South Shore League MVP in field hockey last fall and a South Shore All-Star in basketball. She will play lacrosse at Northwestern.

BOSTON GLOBE/WILL McDONOUGH ATHLETES OF THE YEAR

2017-18

Boys’ winner: Sal Frelick, Lexington

Girls’ winner: Elle Hansen, Cohasset

2016-17

Boys’ winner: Patrick Flynn, Hanover

Girls’ winner: Angela Alibrandi, Westford Academy

2015-16

Boys’ winner: Jeff Trainor, Billerica

Girls’ winner: Yuleska Ramirez-Tejeda, Cambridge Rindge and Latin

2014-15

Boys’ winner: Brooks Tyrrell, Marblehead

Girls’ winner: Leah Cardarelli, Acton-Boxboro

2013-14

Boys’ winner: Michael Panepinto, Needham

Girls’ winner: Maggie Layo, Sandwich

2012-13

Boys’ winner: Andre Rolim, Somerville

Girls’ winner: Hannah Murphy, Duxbury

2011-12

Boys’ winner: Casey DeAndrade, East Bridgewater

Girls’ winner: Kara Charette, Fairhaven

2010-11

Boys’ winner: Shayne Collins, Mansfield

Girls’ winner: Andrea Keklak, Lincoln-Sudbury

2009-10

Boys’ winner: Conor Ressel, Gloucester

Girls’ winner: Molly Breen, Millis

2008-09

Boys’ winner: Sean Ryan, Norton

Girls’ winner: Kirsten Kasper, North Andover

2007-08

Boys’ winner: Tim Rich, Chelmsford

Girls winner: Melanie Baskind, Framingham

2006-07

Boys’ winner: James Hamilton, Harwich

Girls’ winner: Denise Beliveau, Framingham

2005-06

Boys’ winner: Chris Nixon, Duxbury

Girls’ winner: Lauren Mahoney, Archbishop Williams

2004-05

Boys’ winner: Chris Barnicle, Newton North

Girls’ winner: Ashley Waters, Amesbury

2003-04

Boys’ winner: Jason Blydell, Swampscott

Girls’ winner: Katie Brooks, Winchester

2002-03

The Globe Athlete of the Year Award was changed to the Boston Globe/Will McDonough Award following the death of the longtime Globe columnist in January of 2003.

Boys’ winner: Matt Antonelli, St. John’s Prep

Girls’ winner: Rachel Smith, Somerset High School

2001-02

Boys’ winner: Jim Unis, Gloucester

Girls’ winner: Brittany Cheney, Abington

2000-01

Boys’ winner: Robert Whitaker, Brockton

Girls’ winner: Lisa Tisbert, Andover

1999-2000

Boys’ winner: Dante Balestracci, New Bedford

Girls’ winner: Katie Collins, Reading and Tracy Prihoda, Needham

1998-99

Boys’ winner: Kevin Truelson, Archbishop Williams

Girls’ winner: Hillary Dunn, Medfield

1997-98

Boys’ winner: Abdirizak Mohamud, Boston English

Girls’ winner: Jenna Stacer, Holliston

1996-97

Boys’ winner: Jonathon Riley, Brookline

Girls’ winner: Emily Desjardins, Bishop Fenwick

1995-96

Boys’ winner: James Perry, Malden Catholic

Girls’ winner: Rebecca Sangster, Falmouth

1994-95

Boys’ winner: Peter Woodfork, Swampscott

Girls’ winner: Nicki Castonguay, Somerset

1993-94

Boys’ winner: Anthony Palmer, Winthrop

Girls’ winner: Katie Kiladis, Framingham

1992-93

Boys’ winner: Brett Budzinski, Ipswich

Girls’ winner: Sarah Dacey, Framingham

1991-92

Boys’ winner: Chris Blades, Marian

Girls’ winner: Kelly Amonte, Thayer Academy

1990-91

Boys’ winner: Andy Downin, Duxbury

Girls’ winner: Leanne Burke, Randolph

1989-90

Boys’ winner: Bill Counihan, Dedham

Girls’ winner: Lisa Moore, Wellesley

1988-89

Boys’ winner: Dan O’Connell, Triton

Girls’ winner: Sarah Behn, Foxboro

1987-88

Boys’ winner: Carmine Cappuccio, Malden

Girls’ winner: Kendall Daly, Masconomet

BOSTON GLOBE NEPSAC ATHLETES OF THE YEAR

2017-18

Boys’ winner: Joey Luchetti, Lawrence Academy

Girls’ winner: Cassidy Kearney, Thayer Academy

2016-17

Boys’ winner: Jeff Costello, Buckingham, Browne & Nichols

Girls’ winner: Amaya Finklea, Noble & Greenough

2015-16

Boys’ winner: Griffin Beal, Pingree

Girls’ winner: Courtney Cashman, Governor’s Academy

2014-15

Boys’ winner: Cole O’Connor, BB&N

Girls’ winner: Sophia Sgroi, Newton Country Day

2013-14

Boys’ winner: Charlie Mitchell, Waring

Girls’ winner: Lauren Dillon, Nobles

2012-13

Boys’ winner: Brian O’Malley, St. Sebastian’s

Girls’ Winner: Maeve McMahon, Groton School

2011-12

Boys’ winner: Brian Hart, Phillips Exeter

Girls’ winner: Bryanna Bourbeau, Tilton

2010-11

Boys’ winner: Brendan Oliver, Pingree

Girls’ winner: Alex Carpenter, Governor’s Academy

2009-10

Boys’ winner: Derek Papagianopoulos, BB&N

Girls’ winner: Beverly Leon, Milton Academy

2008-09

Boys’ winner: David Lawson, Middlesex

Girls winner: Casey Griffin, Nobles

2007-08

Boys’ winner: Chris Dwyer, Salisbury School

Girls’ winner: Sarah Plumb, Nobles

2006-07

Boys’ winner: Corey Gatewood, Belmont Hill

Girls’ winner: Bray Ketchum, Greenwich Academy

2005-06

Boys’ winner: James Williams, Roxbury Latin

Girls’ winner: Micaela Long, Pomfret

2004-05

Boys’ winner: Brian Morrissey, Governor Dummer

Girls’ winner: Sarah Parsons, Nobles

2003-04

Boys’ winner: Charlie Davies, Brooks School

Girls’ winner: Devon Shapiro, Middlesex School

2002-03

Boys’ winner: Dan Shribman, Deerfield Academy

Girls’ winner: Kaylan Tildsley, Brooks School

2001-02

Boys’ winner: Jason Haley, Landmark

Girls’ winner: Louisa Butler, Phillips Andover

2000-01

Boys’ winner: Andrew Cleary, Belmont Hill

Girls’ winner: Meredith Hudson, Phillips Andover

Matt Doherty can be reached at matthew.doherty@globe.com.