High schools

Plus schedule for high school football

FRIDAY'S GAMES

EASTERN MASS.

BAY STATE — Newton North at Weymouth, 7.

BOSTON CITY — Madison Park at O'Bryant, 4; Tech Boston at Boston English/New Mission, 4; West Roxbury at Charlestown, 6.

CAPE ANN — Newburyport at Ipswich, 7; Pentucket at Amesbury, 7.

Advertisement

COMMONWEALTH — Chelsea at Nashoba Valley Tech, 7.

Get Varsity News in your inbox:
Your weekly look at the top high school sports stories.
Thank you for signing up! Sign up for more newsletters here

DUAL COUNTY — Waltham at Westford (Nashoba Tech), 7.

HOCKOMOCK — Foxborough at King Philip, 7; Franklin at Milford, 7.

MERRIMACK VALLEY — Billerica at Andover, 7; Dracut at Lawrence, 7; Haverhill at Chelmsford, 7; Lowell at North Andover, 7; Tewksbury at Methuen, 7.

MIDDLESEX — Burlington at Woburn, 7; Stoneham at Arlington, 7; Wakefield at Winchester, 7.

Advertisement

NORTHEASTERN — Malden at Lynn Classical, 5; Marblehead at Revere, 7; Medford at Winthrop, 7; Peabody at Danvers, 7; Somerville at Lynn English, 7.

PATRIOT — Pembroke at Plymouth North, 7; Scituate at Duxbury, 7.

SOUTH COAST — Apponequet at Old Rochester, 7; Greater New Bedford at Somerset Berkley, 7; Seekonk at Fairhaven, 7; Wareham at Bourne, 7.

SOUTH SHORE — Abington at Rockland, 7.

TRI-VALLEY — Norton at Medfield, 7; Norwood at Medway, 7.

Advertisement

NONLEAGUE — Carver/Sacred Heart at Blue Hills, 4; Atlantis Charter at Holbrook/Avon, 6; Concord-Carlisle at Lexington, 6; Monomoy at Nauset, 6; Pope John at East Boston, 6; Saugus at Northeast, 6; St. John Paul II at Martha’s Vineyard, 6; Belmont at Framingham, 6:30; Cathedral at Brighton, 6:30; Nipmuc at Dover-Sherborn, 6:30; Archbishop Williams at Middleborough, 7; Attleboro at Dartmouth, 7; Auburn at Dennis-Yarmouth, 7; BC High at Marshfield, 7; Bedford at Wilmington, 7; Bishop Feehan at North Attleborough, 7; Bishop Fenwick at Dedham, 7; Brockton at Natick, 7; Cambridge at Watertown, 7; Cardinal Spellman at Bishop Stang, 7; Case at Diman, 7; Catholic Memorial at Stoughton, 7; Central Catholic at St. John’s Prep, 7; Coyle & Cassidy at Bristol-Plymouth, 7; Dighton-Rehoboth at Plymouth South, 7; Durfee at Taunton, 7; Everett at Mansfield, 7; Greater Lawrence at Austin Prep, 7; Hanover at East Bridgewater, 7; Hull at Matignon/Saint Joseph Prep, 7; Latin Academy at Boston Latin, 7; Lincoln-Sudbury at Melrose, 7; Lowell Catholic at Georgetown, 7; Lynnfield at Wayland, 7; Masconomet at Malden Catholic, 7; Mashpee at South Hadley, 7; Needham at Hopkinton, 7; New Bedford at Whitman-Hanson, 7; Quincy at Milton, 7; Acton-Boxborough at Reading, 7; Salem at Essex Tech, 7; Sharon at Ashland, 7; Shawsheen at Arlington Catholic, 7; Silver Lake at Oliver Ames, 7; Swampscott at Triton, 7; Westwood at North Quincy, 7; Whittier at Randolph, 7; Xaverian at Bridgewater-Raynham, 7.

NONLEAGUE — Groton at North Middlesex, 7.

CENTRAL MASS.

MID-WACH — Algonquin at Marlborough, 7; Clinton at Oakmont, 7; Fitchburg at Shepherd Hill, 7; Gardner at Lunenburg, 7; Hudson at Littleton, 7; Quabbin at Maynard, 7.

NONLEAGUE — Nipmuc at Dover-Sherborn, 6:30; Assabet at David Prouty, 7; Auburn at Dennis-Yarmouth, 7; Blackstone-Millville/Hopedale at Millbury, 7; Groton at North Middlesex, 7; Leominster at Westfield, 7; Monty Tech at St. Bernard's, 7; Narragansett at Quaboag, 7; Oxford at Abby Kelley Foster, 7; St. John’s (Shrewsbury) at Springfield Central, 7; Wachusett at Tantasqua, 7; Ware at Worcester South, 7; Worcester North at Murdock, 7.

WESTERN MASS.

INTERCOUNTY — Belchertown at Amherst-Pelham, 7; Franklin County Tech at Lee, 7; Greenfield at Frontier, 7; Ludlow at Monument Mtn., 7; Mahar at Easthampton, 7; Turners Falls at Athol, 7.

SUBURBAN — East Longmeadow at Pittsfield, 7.

TRI-COUNTY — Pathfinder at Mohawk Trail, 7.

NONLEAGUE — Chicopee at Holyoke/Dean Tech, 7; Chicopee Comprehensive at Minnechaug, 7; Leominster at Westfield, 7; Longmeadow at West Springfield, 7; Mashpee at South Hadley, 7; Northampton at Smith Voc., 7; St. John’s (Shrewsbury) at Springfield Central, 7; Ware at Worcester South, 7.

SATURDAY'S GAMES

EASTERN MASS.

BAY STATE — Wellesley at Walpole, 3:30.

CAPE ANN — North Reading at Hamilton-Wenham, 1.

COMMONWEALTH — Minuteman at Greater Lowell, 12; Lynn Tech at Mystic Valley, 1.

MAYFLOWER — West Bridgewater at South Shore Voc-Tech, 11a; Southeastern at Upper Cape, 12; Tri-County at Cape Cod Tech, 1.

NORTHEASTERN — Gloucester at Beverly, 1.

NONLEAGUE — Barnstable at Braintree, 11a; St. Mary’s at South Boston, 12; Cohasset at Nantucket, 2; Canton at Bellingham, 6; Newton South at Brookline, 6; Roxbury Prep at KIPP Academy, 7.

CENTRAL MASS.

NONLEAGUE — Blackstone Valley at Sutton, 2; Grafton at Shrewsbury, 7; West Boylston at Leicester, 7.

WESTERN MASS.

TRI-COUNTY — Palmer at McCann Tech, 1.

SUNDAY'S GAMES

CENTRAL MASS.

NONLEAGUE — Northbridge at Tyngsborough, 6.

Craig Larson can be reached at craig.larson@globe.com