scorecardresearch
HIGH SCHOOL SPORTS

High school sports calendar: Key spring tourney dates

The Cohasset boys’ lacrosse team celebrated its win over Dover-Sherborn in last year’s Division 3 state final.
The Cohasset boys’ lacrosse team celebrated its win over Dover-Sherborn in last year’s Division 3 state final.(John Centrino for The Boston Globe)

Here are the key dates and sites for the MIAA and NEPSAC tournaments for spring sports.

Baseball

■ Sunday, June 2 — MIAA Super 8 seeding meeting (Franklin, 6 p.m.).

■  Tuesday, June 4 — MIAA North and South seeding (Franklin, 9 a.m.); MIAA Central seeding (Shrewsbury High, 4 p.m.); MIAA West seeding (Greenfield High, 5:30 p.m.).

■  Thursday, June 6 — Preliminary, first-round games.

■  Tuesday, June 18 — State semifinals.

■  Thursday/Friday, June 20-21 — Division 2 state final (TBD).

■  Saturday, June 22 — Division 1, 3, 4 state finals (TBD).

Girls’ softball

■ Tuesday, June 4 — MIAA North and South seeding (Franklin, 10 a.m.); MIAA Central seeding; (Shrewsbury High, 11 a.m.); MIAA West seeding (Greenfield High, 5 p.m.).

Advertisement



■  Thursday, June 6 — Preliminary, first-round games.

■  June 18-20 — State semifinals

■  Saturday, June 22 — State finals (Worcester State, TBD)

Boys’ lacrosse

■ Friday, May 31 — North, South, and Central/East seeding (Franklin, 9 a.m.).

■  Sunday, June 2 — Preliminary, first-round games

■  June 17-18 — State semifinals

■  Thursday, June 20 — State finals (Boston University, TBD)

Girls’ lacrosse

■ Friday, May 31 — East, North, South (Franklin, 9 a.m.) and Central/West seeding (Tantasqua, 9 a.m.).

■  Sunday, June 2 — Preliminary, first-round games

■ June 13-15 — Sectional finals

■  June 17-18 — State semifinals

■  Friday, June 21 — State finals (Babson College, TBD)

Boys’ volleyball

■ Tuesday, May 28 — North, South, Central (Franklin, 10 a.m.) and West seeding (Pioneer Valley Christian, 11 a.m.).

■  Thursday, May 30 — First-round games

■ Monday, June 10 -- Sectional finals

■  Monday, June 17 — State semifinals

■  June 20-21 — State finals (Worcester State, TBD)

Track

■  Saturday/Sunday, May 18-19 — NEPSAC Division 1 boys’ and girls’ championships (Loomis Chaffee); NEPSAC Division 2 boys’ and girls’ championships (Williston Northampton School); NEPSAC Division 3 boys’ and girls’ championships (St. George’s School).

■ Thursday, May 23 — D1 and D4 East pentathlon and boys’ pole vault (Hingham High, 2 p.m.); D2 and D4 East pentathlon and boys’ pole vault (North Andover, 2 p.m.); D1 Central West pentathlon and boys’ pole vault (Shrewsbury High, 3 p.m.); D2 Central West pentathlon and boys’ pole vault (Westfield State, 2 p.m.)

Advertisement



■  Saturday, May 25 — D1 East championship (Norwell High, 10 a.m.); D2 East championship (Merrimack College, 10 a.m.); D1 Central/West championship (Fitchburg State, 10 a.m.); D2 Central/West championship, 10 a.m.)

■  Sunday, May 26 — D3 East championship (Merrimack College, 10 a.m.); D4 East championship (Norwell High, 10 a.m.).

■  Thursday, May 30 & Saturday, June 1 — All-state meet (Westfield State)

■  Saturday, June 8 — New England Track Meet (Thornton Academy, Saco, Maine)

Team tennis

■  Saturday/Sunday, May 18-19 — NEPSAC Class A, B, C, and D girls’ championships.

■  Saturday/Sunday, May 18-19 — NEITA Class A (at Groton/Choate), B (at Roxbury Latin/Choate, C (at Millbrook, St. Andrew’s) boys’ championships.

■ Friday, May 31 — North, South, Central seeding (Franklin, TBD) and West seeding (TBD).

■ June 2-14 — Sectional rounds

■  Monday, June 17 — State semifinals

■  June 18-20 — State finals (St. John’s Shrewsbury, TBD)

Individual tennis

■  May 18-19 — North boys, 2nd/3rd rounds (Andover and Weston, 8:30 a.m.); South boys, 2nd/3rd rounds (Barnstable High, Cape Cod Academy, Newton North, 8:30 a.m.); North girls, 2nd/3rd rounds (Lexington High, Newton South, 9 a.m.); South girls, 2nd/3rd rounds (Hingham High, Old Rochester Regional, 8:30 a.m.)

■ Saturday, June 15 — State semifinals and finals (St. John’s Shrewsbury, 9 a.m.)

Advertisement



Rugby

■ Tuesday, June 4 — Tournament seedings (Franklin, TBD)

■  Thursday, June 6 — First-round games

■ Saturday, June 22 -- State finals (TBD)

Golf

■ Tuesday, May 28 — North, Central, West championship (CC of Greenfield, 9 a.m.)

■ Wednesday, May 29 — South championship (Ridder Farm Golf Course, East Bridgewater, 8:30 a.m.)

■  Monday, June 3 — State individual & team championship (Pleasant Valley CC, Sutton)

Water polo

■ Saturday/Sunday, May 18-19 — NEPSAC girls’ championships (Phillips Exeter).


Craig Larson can be reached at craig.larson@globe.com