fb-pixel

Andover track and field coach Peter Comeau came to the Reggie Lewis Track & Athletic Center with T-shirts that read “2019 State Champs” without telling his athletes.

The risk paid off as the Andover girls (61 points) sported their new apparel after winning the MIAA Division 1 state indoor track and field title Thursday evening, beating Lowell (43), Brookline and Lexington (38 points each).

It was the first indoor Division 1 title in school history for the Andover girls. The win adds to a growing legacy for Comeau, who also coaches the boys’ team. It was his eighth Division 1 state title and he has 10 All-State titles.

Advertisement



“Coming and winning this one — being our first experience with this amazing group of kids, I am so excited,” Comeau said. “I’m so proud of my athletes [and] my assistant coaches.”

The favorites in the meet, Andover and Lowell, went back and forth for most of the evening, posting strong performances in the individual events. Freshman Jodi Parrott gave the Golden Warriors a boost with a victory in the high jump, posting a mark of 5 feet, 2 inches.

But Andover closed the deal with the relays.

“Today we really came together and everyone did what they were supposed to do and better than that, so it’s really exciting,” said senior Delia Barbanti, who ran in all three relays.

The 4 x 200-meter relay team of seniors Barbanti, Julia Sergeant, Grace Dunn and Julianna Kennedy finished second with a time of 1 minute, 45.76 seconds, right behind Lowell (1:44.72).

When the 4 x 800-meter relay came around, the Warriors were able to separate themselves from Lowell. Sophomore Kayla DiBenedetto, junior Nicole Major, senior Emma Griffin, and junior Ava Trapp collected second place in a time of 9:37.98, a personal best. Lowell didn’t place, giving Andover an 8-point advantage.

Advertisement



Then, with the meet all but wrapped up, the Andover girls added insurance with a victory in the 4 x 400 relay, posting a time of 4:02.88.

Most of the girls in the relays ran multiple events. But that didn’t faze them.

“A lot of us had to triple and double and run a lot of tough races but we just had to find it in us to do our best each race and take it one race at a time,” Kennedy said.

On the boys’ side, Lowell (65 points) defended its Division 1 championship, topping Newton North (42 points) and Brockton (42).

Junior Richmond Kwaateng got the Red Raiders started, winning the 55-meter dash in 6.40 seconds. Kwaateng placed second in the long jump with a mark of 22 feet, 3¾ inches.

“I just had to get a good start and not slow down,” Kwaateng said. “Just keep running and I actually did that today.”

The field events were key in Lowell’s victory. Seniors Ben Kyeremeh (52 feet, 4 inches) and Brian Callery (51-10½) finished first and second in the shot put, respectively.

“That’s been our best event all year,” Lowell coach Scott Ouellet said. “They got us those points early in the meet and we hung in everywhere else we had to.”

Depth was key as Lowell also notched fourth place in the 4 x 200-meter relay.

Boys’ results

at Reggie Lewis Center

55m — 1. Richmond Kwaateng, Lowell, 0:06.4; 2. Noah Sweeney, Acton-Boxborough, 0:06.41; 3. Joseph O'Brien, Shrewsbury, 0:06.41; 4. Andrew Wong, Boston Latin, 0:06.52; 5. Ahmik Watterson, Brockton, 0:06.53.

Advertisement



55m hurdles — 1. Adam Yang, Acton-Boxborough, 0:07.38; 2. Jordan Williams, Brockton, 0:07.59; 3. Alec Pascoe, Andover, 0:07.63; 4. Otis Love, Newton North, 0:07.68; 5. Zion Barber-Amado, Brockton, 0:07.82.

300m — 1. Joseph O'Brien, Shrewsbury, 0:34.33; 2. Tommy Jordan, Needham, 0:35.37; 3. Sean Glass, Haverhill, 0:35.52; 4. Shawn Carter, BC High, 0:35.61; 5. Kazu Uda-Thach, Lexington, 0:35.63.

600m — 1. Theo Burba, Newton North, 1:21.27; 2. Jon Polanco Soto, Leominster, 1:21.32; 3. Raghav Kadambi, Newton North, 1:22.08; 4. Kwame Adu-Gyamfi, St. John’s (Shrewsbury), 1:23.04; 5. Javier Doneghan, Brockton, 1:23.63.

1000m — 1. Jon Diaz, Brookline, 2:33.54; 2. William Cole-French, BC High, 2:33.73; 3. Marco Leo, Newton North, 2:35.69; 4. Nicholas Calitri, Franklin, 2:37; 5. Keith May, Haverhill, 2:37.08.

Mile — 1. Jack Mariano, Xaverian, 4:21.37; 2. Tyler Brogan, Franklin, 4:22.33; 3. Lucas Aramburu, Brookline, 4:23.21; 4. Anders Narita, Wachusett, 4:23.9; 5. Stephen Jackson, St. John’s Prep, 4:25.45.

2-mile — 1. Adrian Seeger, Brookline, 10:03.06; 2. Giacomo Coraluppi, BC High, 10:07.49; 3. Aiden Farrar, Newton North, 10:09.57; 4. Jaiman Bharadwa, Needham, 10:12.12; 5. William McCormick, Brookline, 10:12.72.

High jump — 1. David Ajama, Lowell, 6 feet 8 inches; 2. Danny Collins, Newton South, 6-6; 3. Jay Noonan, BC High, 6-4; 3. Allan Bellevue, Brockton, 6-4; 5. Andre Colas, Cambridge, 6-2; 5. Emanuele Dokyi, Worcester Tech, 6-2.

Long jump — 1. Adam Yang, Acton-Boxborough, 24 feet 2 inches; 2. Richmond Kwaateng, Lowell, 22-3.75; 3. Noah Schott, St. John’s Prep, 21-5; 4. John Curtin, St. John’s Prep, 21-4.5; 5. Simplice Tagre, New Bedford, 21-4.

Advertisement



Shot put — 1. Ben Kyeremeh, Lowell, 52 feet 4 inches; 2. Brian Callery, Lowell, 51-10.5; 3. Henry Sobieszczyk, Newton North, 51-5; 4. Dan Blatman, Andover, 47-10.5; 5. Thiago De Souza, Shrewsbury, 46-11.5.

4 x 200 — 1. Acton-Boxborough, 1:30.59; 2. Brockton, 1:30.77; 3. Newton North, 1:31.22; 4. Lowell, 1:32; 5. Cambridge, 1:33.08.

4 x 400 — 1. Newton North, 3:24.87; 2. Brockton, 3:25.27; 3. Needham, 3:25.77; 4. Methuen, 3:27.65; 5. BC High, 3:27.95.

4 x 800 — 1. Boston Latin, 8:25.75; 2. Weymouth, 8:27.77; 3. Newton South, 8:28.41; 4. Xaverian, 8:29.65; 5. Malden, 8:30.88.

Team results — 1. Lowell, 65; 2. Newton North, 53; 3. Brockton, 42; 4. Acton-Boxborough, 41; 5. Shrewsbury, 35; 6. BC High, 33; 7. Brookline, 26; 8. St. John’s Prep, 22; 9. Franklin, 19; 10. Needham, 18.

Girls’ results

at Reggie Lewis Center

55m — 1. Kyla Hill, Springfield Central, 0:07.2; 2. Kimesha Lewis, Lowell, 0:07.35; 3. Grace Poku, Framingham, 0:07.37; 4. Sarah Fernandes, New Bedford, 0:07.4; 5. Lucia Seide, Everett, 0:07.46.

55m hurdles — 1. Jayla Kitchings, Haverhill, 0:08.41; 2. Jamie Chamberlain, Brookline, 0:08.43; 3. Daniella Pierre, Franklin, 0:08.63; 4. Madison Witt, Wachusett, 0:08.76; 5. Jodi Parrott, Andover, 0:08.81.

300m — 1. Delia Barbanti, Andover, 0:40.44; 2. Kimesha Lewis, Lowell, 0:40.98; 3. Jolene Murphy, Peabody, 0:41.13; 4. Jordan Lamarre, Lowell, 0:41.66; 5. Aleia Gisolfi-McCready, Lexington, 0:41.86.

600m — 1. Reagan Gillooly, Shrewsbury, 1:36.62; 2. Olivia Dias, Taunton, 1:37.27; 3. Amyah Santana, Wachusett, 1:37.79; 4. Lily Sheth, Lexington, 1:38.46; 5. Julianna Kennedy, Andover, 1:38.57.

Advertisement



1000m — 1. Charlotte Kouroriez, Newton North, 3:00.73; 2. Annie Jackson, Boston Latin, 3:01.29; 3. Sara Fragione, Methuen, 3:02.29; 4. Lina Jafaar, Lexington, 3:06.65; 5. Pauline Steines, Lexington, 3:09.4.

Mile — 1. Lucy Jenks, Newton South, 5:03.66; 2. Phoebe Smith, Cambridge, 5:15.11; 3. Slap Mirambeaux, Lowell, 5:18.81; 4. Brenna Lachapelle, Shrewsbury, 5:19.35; 5. Maggie Burnham, Wachusett, 5:20.

2-mile — 1. Vivian McMahon, Brookline, 11:15.58; 2. Caroline Williams, Cambridge, 11:26.74; 3. Danna Ofek, Lexington, 11:39.16; 4. Bailie Falla, Wachusett, 11:44.22; 5. Grace Maffei, Acton-Boxborough, 11:44.41.

High jump — 1. Jodi Parrott, Andover, 5 feet 2 inches; 2. Tessa Bostwick, Newton North, 5-2; 3. McKenzi Manigault, Brockton, 5-0; 4. Jacki Harding, Westford, 5-0; 4. Maddy Carroll, Wachusett, 5-0; 4. Dreya Martin, Franklin, 5-0; 4. Amanda Sullivan, Acton-Boxborough, 5-0.

Long jump — 1. Jamie Chamberlain, Brookline, 18 feet 2.75 inches; 2. Sarah Kern, Newton South, 17-7; 3. Jodi Parrott, Andover, 17-5.75; 4. Sophie Wright, Cambridge, 17-5; 5. Sarah Pillone, North Quincy, 16-6.5.

Shot put — 1. Julieth Nwosu, Brockton, 39 feet 4.5 inches; 2. Khadija Romain, Cambridge, 37-5.25; 3. Barbara Da Cunha Silva, Durfee, 36-7; 4. Shataeya Smith, Malden, 35-11; 5. Deborah Zahui Gboignon, Lowell, 35-4.75.

4 x 200 — 1. Lowell, 1:44.72; 2. Andover, 1:45.76; 3. Wachusett, 1:47.14; 4. Lexington, 1:47.32; 5. Brookline, 1:48.09.

4 x 400 — 1. Andover, 4:02.88; 2. Newton North, 4:03.59; 3. Peabody, 4:03.99; 4. Wachusett, 4:08.92; 5. Shrewsbury, 4:09.5.

4 x 800 — 1. Boston Latin, 9:35.19; 2. Andover, 9:37.98; 3. Newton North, 9:39.1; 4. Needham, 9:44.87; 5. Newton South, 9:47.88.

Team results — 1. Andover, 61; 2. Lowell, 43; 3. Lexington, 38; 3. Brookline, 38; 5. Wachusett, 36.5; 6. Newton North, 35; 7. Cambridge, 33.5; 8. Boston Latin, 25; 9. Brockton, 22.5; 10. Newton South, 22.


Alex Bensley can be reached at alex.bensley@globe.com.