The regular season for high school basketball and hockey winds down during Presidents’ Week. Here’s the schedule for the week on the hardwood —
including the Boston City League semifinals and final — and the ice.
Boys’ basketball
Blue Raider Classic
at Somerset-Berkley
Monday, Feb. 18
Dartmouth vs. King Philip, 5 p.m.; Somerset-Berkley vs. Falmouth, 6:30 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation/championship 5 p.m./6:30 p.m.
Boston City League Tournament
at Madison Park High
Wednesday, Feb. 20
TechBoston vs. Charlestown, 12 p.m.; O’Bryant vs. New Mission, 2 p.m.
Thursday, Feb. 21
Championship 4:30 p.m.
Comcast Tournament
at Woburn High
Sunday, Feb. 17
Advertisement
Newton North vs. TechBoston, 2 p.m; Belmont vs. Hingham, 3:30 p.m.; Brookline vs. BC High, 5 p.m.; Lynn English vs. Needham, 6:30 p.m.
Monday, Feb. 18
D2 Consolation/championship 11 a.m./5 p.m.
D1 Consolation/championship 12:30 p.m./6:30 p.m.
Cotter Tournament
at Abington High
Monday, Feb. 18
Rockland vs. Sandwich, 4:15 p.m; Abington vs. Archbishop Williams, 7:45 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation/championship 4:15 p.m./7:45 p.m.
Jake & Joe’s Tournament
at Waltham High
Monday, Feb. 18
Lincoln-Sudbury vs. Woburn, 5 p.m.; Waltham vs. KIPP Academy, TBD
Tuesday, Feb. 19
Consolation/championship TBD
Kuliga Classic
at Apponequet Regional
Monday, Feb. 18
Bishop Stang vs. Martha’s Vineyard, 1 p.m.; Apponequet vs. Wareham, 3 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation/championship TBD
Mansfield Tournament
at Mansfield High
Monday, Feb. 18
Brockton vs. Wachusett Regional, 3:45 p.m.; Mansfield vs. Lowell, 7:15 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation/championship 3:45 p.m./7:15 p.m.
Milford Tournament
at Milford High
Monday, Feb. 18
Wellesley vs. Tantasqua Regional, 5 p.m..; Milford vs. Malden, 7 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Consolation/championship 5 p.m./7 p.m.
McIntire Classic
at Beverly High
Sunday, Feb. 17
Beverly vs. Gloucester, 5:30 p.m.; Bishop Fenwick vs. Masconomet, 7:15 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation/championship 3:45 p.m./7:15 p.m.
Minuteman Tournament
at Minuteman Vocational
Advertisement
Sunday, Feb. 17
Matignon vs. Stoneham, 12:30 p.m.; Minuteman vs. Falmouth Academy, 2 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation/championship 12:30 p.m./2 p.m.
Moscardelli Tournament
at Quincy High
Monday, Feb. 18
Malden Catholic vs. Weymouth, 5:30 p.m.; Quincy vs. Milton, 7 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Consolation/championship 5:30 p.m./7 p.m.
Nusuti Classic
at Franklin High
Sunday, Feb. 17
Franklin vs. New Bedford, 12 p.m; North Andover vs. Newton South, 2 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation/championship TBD
Patton Tournament
at Hamilton-Wenham Regional
Monday, Feb. 18
Revere vs. Winchester, 5 p.m..; Hamilton-Wenham vs. Arlington Catholic, 7 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Consolation/championship 5 p.m./7 p.m.
Riley Tournament
at Westwood High
Sunday, Feb. 17
Braintree vs. Xaverian, 5 p.m.; Westwood vs. Shrewsbury, 7 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation/championship 1 p.m./5 p.m.
Roche Brothers Classic
at Acton-Boxborough
Sunday, Feb. 17
Acton-Boxboro vs. Andover, 1:30 p.m.; Marlborough vs. Somerville, 1:30 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation/championship 12 p.m./1:30 p.m.
Spartan Classic
at St. Mary’s of Lynn
Tuesday, Feb. 19
Arlington vs. Springfield Central, 5:15 p.m.; St. Mary’s vs. Pope John, 7 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation/championship 5:15 p.m./7 p.m.
Walpole Tournament
at Walpole High
Monday, Feb. 18
Scituate vs. Oliver Ames, 2 p.m..; Walpole vs. Medway, 4 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Consolation/championship 4 p.m./6 p.m.
Warrior Classic
at Foxborough High
Monday, Feb. 18
Boston Latin vs. Holliston, 1 p.m.; Foxboro vs. Randolph, 2:45 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Consolation/championship 1 p.m./4:30 p.m.
Girls’ basketball
Boston City League Tournament
at Madison Park
Advertisement
Wednesday, Feb. 20
Latin Academy vs. O’Bryant, 4 p.m.; Fenway vs. New Mission, 6 p.m.
Thursday, Feb. 21
Championship 6:30 p.m.
Comcast Basketball Classic
at Woburn High
Division 1: Braintree, Belmont, Cathedral & Franklin
Division 2: Archbishop Willams, Coyle & Cassidy, Natick & Woburn
Saturday, Feb. 16
Coyle & Cassidy vs. Archbishop Williams, 12:30 p.m.; Natick vs. Woburn, 2 p.m.; Braintree vs. Franklin, 3:30 p.m.; Belmont vs Cathedral, 5 p.m.
Sunday, Feb. 17
Division 2 consolation, 11 a.m.; Division 1 consolation, 12:30 p.m.
Monday, Feb. 18
Division 2 Championship Game, 2:00 p.m.; Division 1 Girls Championship game, 3:30 p.m.
Cotter Tournament
at Abington High
Monday, Feb. 18
Milton vs. Rockland, 2:30 p.m.; Abington vs. Whitman-Hanson, 6:00 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation, 2:30 p.m.; Championship, 6 p.m.
Gieras Tournament
at Danvers High
Tuesday, Feb. 19
Newburyport vs. Reading, 5:30 p.m.; Danvers vs. Swampscott, 7 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation, 5:30 p.m.; Championship, 7 p.m.
Mansfield Tournament
Monday, Feb. 18
Bishop Feehan vs. Westford Academy, 2 p.m.; Mansfield vs Lowell, 5:30 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation, 2 p.m.; Championship, 5:30 p.m.
McIntire Classic
at Beverly High
Sunday, Feb. 17
Bishop Fenwick vs. Revere, 2 p.m.; Beverly vs. Masconomet, 5:30 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation 2 p.m.; Championship, 5:30 p.m.
Norwell Invitational
Wednesday, Feb. 20
Norwell vs. Oliver Ames, 5 p.m.; Duxbury vs. Newton North, 6:30 p.m.
Thursday, Feb. 21
Consolation, 5:00 p.m.; Championship, 6:30 p.m.
Riley Winter Classic
at Westwood High
Advertisement
Sunday, Feb. 17
King Philip vs. Wellesley, 1 p.m.; Westwood vs. Needham, 3 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation, 3 p.m.; Championship, 7 p.m.
Skaff Winterfest
at Lowell Catholic
Sunday, Feb. 17
Lowell Catholic vs. Greater Lowell, 7 p.m.
Spartan Classic
at St. Mary’s
Sunday, Feb. 17
Billerica vs. Newton South, 11:00 a.m.; Arlington vs. Lincoln-Sudbury, 12:30 p.m.; Pentucket vs. Arlington Catholic, 2:00 p.n.; Groton-Dunstable vs. Wilmington, 3:45 p.m.; Bedford vs. Amesbury, 5:15 p.m.; St. Mary’s vs. Saugus, 7:00 p.m.
Monday, Feb. 18
Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11:00 a.m.; Loser Game 3 vs. Loser Game 4.; 12:30 p.m.; Loser Game 5 vs. Loser Game 6; 2:00 p.m.; Winner Game 1 vs Winner Game 2, 3:30 p.m.; Winner Game 3 vs. Winner 4, 5:15 p.m.; Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7:00 p.m.
Wachusett Tournament
Sunday, Feb. 17
Cambridge vs. Central Catholic, 4:00 p.m.; Brookline vs. Wachusett, 5:30 p.m.
Monday, Feb. 18
Consolation, 4:00 p.m.; Championship, 5:45 p.m.
Warrior Classic
at Foxborough High
Monday, Feb. 18
Foxboro vs. Old Rochester, 4:30 p.m.; Hoosac Valley vs. Scituate, 6:15 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Consolation, 3:15 p.m.; Championship, 6:15 p.m.
Boys’ hockey
Buddy Ferreira Classic
at Falmouth Ice Arena
Saturday Feb. 16
Arlington Catholic vs Hingham, 1 p.m., Duxbury vs Archbishop Williams, 3 p.m., Falmouth vs BC High, 7 p.m.
Monday Feb. 18
Second round
Wednesday Feb. 20
Third round
Thursday Feb. 21
Championship
Spartan Cup
at Hetland Memorial Arena, New Bedford
Saturday Feb. 16
St Joseph’s Prep vs Dartmouth or Bishop Stang, 2 or 4 p.m., Norwell vs Dartmouth or Bishop Stang, 2 or 4 p.m., Dartmouth vs St Joseph’s Prep or Norwell, 2:30 or 4:30 p.m., Bishop Stang vs St Joseph Prep or Norwell, 2 or 4 p.m.,
Advertisement
Bob Driscoll Can Do Classic
Saturday Feb. 16
Masconomet vs Peabody, 3:40 p.m.,
Fairleigh Dickinson Invitational
at Martha’s Vineyard Arena, Oak Bluffs
Saturday Feb. 16
Plymouth North vs Hopkinton, 5 p.m., Martha’s Vineyard vs Attleboro, 7 p.m.,
Sunday Feb. 17
Championship
Breen Cup
at The Bog, Kingston
Cohasset vs Scituate, 7:15 p.m.
Jeff Hayes Tournament
at Gallo Ice Arena
Monday Feb. 18
First round
Tuesday Feb. 19
Championship
Joe Quinn Tournament
at Raynham Ice Arena
Tuesday Feb. 19
Canton vs Boston Latin, 5:30 p.m., Coyle & Cassidy vs Medfield, 7:30 p.m.
Thursday Feb. 21
Championship
Irish American Shootout
at O’Brien Arena, Woburn
Wednesday Feb. 20
Woburn vs Westford Academy, 12 p.m., Billerica vs Milton, 2 p.m.
Friday Feb. 22
Championship
Newburyport Bank Ice Hockey Classic
at Henry Graf Skating Rink, Newburyport
Monday Feb. 18
Hamilton-Wenham vs Pentucket, 1 p.m., Amesbury vs Haverhill, 3 p.m., Lowell vs Lynn, 5 p.m., Triton vs Methuen, 7 p.m.,
Tuesday Feb. 19
Andover vs St. John’s Shrewsbury, 5 p.m., Newburyport vs Winchester, 7 p.m.
Wednesday Feb. 20
Second round
Friday Feb. 22
Third round
Gould Memorial Tournament
at Hobomock Ice Arena, Pembroke
Monday Feb. 18
Pembroke vs Hanover, 12:20 p.m., Norwell vs Scituate, 2 p.m.,
Wednesday Feb. 20
Championship
Dan Jordan Tournament
at Canton Ice House, Canton
Monday Feb. 18
Blue Hills vs East Bridgewater, 11 p.m., Cardinal Spellman vs Foxboro, 1 p.m.,
Wednesday Feb. 20
Championship
Ed Burns Holiday Ice Classic
at Ed Burns Arena, Arlington
Monday Feb. 18
Marshfield vs Weymouth, 1:20 p.m., Andover vs Arlington, 6 p.m., Championship 8 p.m.
Mulloy Tournament
at Allied Veterans MDC Rink, Everett
Monday Feb. 18
Essex Tech vs Northeast, 5 p.m., Everett vs Somerville, 7 p.m.
Wednesday Feb. 20
Championship
Carlin Memorial Cup
at McVan/O’Keefe Memorial Rink, Peabody
Monday Feb. 18
Bishop Fenwick vs Peabody, 2 p.m.
Cahoon Cup
at Burlington Ice Palace
Tuesday Feb. 19
Medford vs Chelmsford, 5 p.m., Burlington vs Framingham, 7 p.m.
Thursday Feb. 21
Championship
Cardinal Classic
at Olympia Center, West Springfield
Wednesday Feb. 20
Central Catholic vs St Marys Lynn, 6 p.m., Pope Francis vs Malden Catholic, 8 p.m.,
Thursday Feb. 21
Championship
Coach Melchiono Showdown
at Kennedy Rink, Hyannis
Wednesday Feb. 20
Marshfield vs Franklin, 3 p.m., Barnstable vs Weymouth, 5 p.m.,
Thursday Feb. 21
Championship
Girls’ hockey
Auburn Tournament
at Hart Center, Worcester
February 10 — First round
Auburn 5, Leominster 1
St. Peter-Marian 6, Oakmont 1
Sunday, Feb. 17
Leominster vs. Oakmont, 8 a.m.; St. Peter-Marian vs. Auburn, 10:45 a.m.
Carlin Cup
at McVan/O’Keefe Memorial Rink, Peabody
Monday, Feb. 18
Peabody/Lynnfield vs. Bishop Fenwick, 11 a.m.
Gould Memorial Tournament
at Hobomock Arena, Pembroke
Monday, Feb. 18
Pembroke vs. Norwell, 2 p.m.; Cohasset/Hanover vs. Scituate, 3:40 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation, 2 p.m.; Championship, 3:40 p.m.
Hingham Hockey Showcase
at Pilgrim Arena, Hingham
Tuesday, Feb. 19
Andover vs. Arlington Catholic, 10 a.m.; St. Mary’s vs. Needham, 12 p.m.; Acton-Boxborough vs. Reading, 2 p.m.; Braintree vs. Arlington, 4 p.m.; Duxbury vs. Westford, 6 p.m.; Notre Dame-Hingham vs. Hingham, 8 p.m. T
Thursday, Feb. 21
Duxbury vs. Needham, 10 a.m.; Reading vs. St. Mary’s, 12 p.m.; Acton-Boxboro vs. Arlington Catholic, 2 p.m.; Braintree vs. Westford, 4 p.m.; Hingham vs. Arlington, 6 p.m.; Notre Dame-Hingham vs. Andover, 8 p.m.
Framingham Inclusion Cup
at Loring Arena, Framingham
Tuesday, Feb. 19
Beverly/Danvers vs. Matignon, 12 p.m.; Latin Academy/Fontbonne vs. Framingham, 2:20 p.m.
Thursday, Feb. 21
Consolation, 12:10 p.m.; Championship, 2:20 p.m.
Newburyport Bank Ice Hockey Classic
at Henry Graf Skating Rink, Newburyport
Tuesday, Feb. 19
Methuen/Tewksbury vs. Shrewsbury, 1 p.m.; Masconomet vs. Billerica/Chelmsford, 3 p.m.
Thursday, Feb. 21
Consolation, 5 p.m.; Championship, 7 p.m.
MJT Tournament
at Falmouth Ice Arena
Tuesday, Feb. 19
Medfield/Norton vs. LaSalle Academy (RI), 5 p.m.; Boston Latin vs. Falmouth, 7 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Consolation, 1 p.m.; Championship, 3 p.m.