scorecardresearch
Massachusetts State Hockey Coaches Association All-Star Games

Shriners hockey games offer last go-round, showpiece

Methuen-Tewksbury's Cassidy Gruning (left) and Julia Masotta are among the top stars in Sunday’s Massachusetts State Hockey Coaches Association All-Star Games in Canton.
Methuen-Tewksbury's Cassidy Gruning (left) and Julia Masotta are among the top stars in Sunday’s Massachusetts State Hockey Coaches Association All-Star Games in Canton.(File/Jim Davis/Globe Staff)

On Sunday, the Canton Ice House will host the Massachusetts State Hockey Coaches Association All-Star Games presented by Aleppo Shriners.

The top 92 boys and girls high school hockey players from MIAA schools will take part in the event, split into teams from the North and South.

“These games are a terrific opportunity for the elite Massachusetts high school hockey players to showcase their talents in front of scouts and hockey fans alike,” said game director Peter Simmons. “It brings the best high school hockey talent in one place for a terrific exhibition.”

The seventh-annual girls’ game will begin at 2 p.m. followed by the 10th-annual boys’ game at 4:10 p.m. Admission is $11 with proceeds benefitting the Shriners Hospital for Children.

Advertisement



The South roster features four players making their final appearance at their home rink — Canton’s Michael Staffiere and Ryan Nolte, and Xaverian’s Josh Barton and Michael Pitocchelli. Xaverian is one of six South schools with two representatives, joining Braintree, Pope Francis, BC High, Needham, and Hingham.

Staffiere will move to the North roster to fill one of three goaltender spots along with Lowell’s Patrick Cote and Catholic Memorial’s Henry O’Brien. Lowell, Lynn, Winchester, St. Mary’s, and CM have a pair of players each as well.

Two of the state’s tallest players will take opposing sides, with Lynn’s 6-foot-5-inch forward Brian Clougherty (57 points) facing 6-foot-4 Hingham captain Will Kenney (35 points).

In the girls’ game, the North roster is loaded with six players who participated in the Division 1 state championship. The state’s leading scorer, Tewksbury’s Julia Masotta (81 points) will be joined by teammates Carolyn Curley and Cassidy Gruning at forward, plus Kaia Hollingsworth in net. Austin Prep forward Maeve Crehan and defender Francesca Frelick are also on the roster.

It will be a final homecoming for Westwood’s Kat Keith and Caroline McDonough, as well as Canton’s Lauren Fitzpatrick and Maggie Malloy, all of whom will play on their home ice for a final time with the South squad.

Advertisement



Division 2 champion Wellesley will be represented by defender Erin Fleming and runner-up Notre Dame-Hingham by forward Alexa Graziano (42 points). Hingham has the most representatives among South schools with three — Lizzie Jacobson, Julia Salvucci, and Leah White.

The most exciting matchup, and one that never materialized in the postseason, will be Masotta going up against top defender Mairead Kennedy (22 points) of Duxbury. The Dragons exited tournament play immediately following an undefeated regular season.

Hingham's Jake Higgins (back left) and Will Kenney (back right) are scheduled to skate at Canton Ice House.
Hingham's Jake Higgins (back left) and Will Kenney (back right) are scheduled to skate at Canton Ice House.(File/Jim Davis/Globe Staff)

BOYS’ NORTH ROSTER

D Keith Burke, Woburn; F Brendan Donovan, Reading; F Nick Feliciano, Stoneham; F John DiFilippo, Lynn Classical; D Michael Mucci, Westford; F Michael Drew, Winchester; F Timothy Farley, St. John’s (Shrewsbury); D Tyler Raposa, St. John’s Prep; F Chris Rooney, Catholic Memorial; D Jake Sitak, North Andover; D Kyle Ouellette, St. Mary’s; F Colin Reddy, St. Mary’s; F JT Logue, Waltham; F Thomas Hassett, Lowell; D Luke Murphy, Watertown; D Jackson Hornung, Ashland; D Frankie Linso, Boston Latin; F Matthew Schuhwerk, Andover; F Cameron O’Brien, Hudson; F Brian Clougherty, Lynn Classical; F Joe Lapore, Winchester; G Michael Staffiere, Canton; G Patrick Cote, Lowell; G Henry O’Brien, Catholic Memorial.

BOYS’ SOUTH ROSTER

F Owen Manning, Whitman-Hanson; D PJ Page, Bristol-Plymouth; F Aidan Flynn, Braintree; F Caleb Ikkela, Bishop Stang; F Max Cocchi, Pope Francis; D William Cote, Dartmouth; F Michael Pitocchelli, Xaverian; F Michael Tersoni, Framingham; D Kevin Buckley, Marshfield; F Makem Demers, Pope Francis; F Jeremy Souza, Braintree; F Thomas Chmielewski, Needham; D Trent Kamke, Needham; D Jack Venturelli, Duxbury; F Josh Barton, Xaverian; D Patrick Donahue, BC High; F Thomas Kramer, BC High; D Griffin Lynch, Quincy; D Jake Higgins, Hingham; F Will Kenney, Hingham; D/F Ryan Nolte, Canton; G Conner Harkins, Bridgewater-Raynham; G Brett Borges, Coyle & Cassidy; G Kevin Chandler, Hanover.

Advertisement



GIRLS’ NORTH ROSTER

F Katherine Paradis, Sr., Reading; D Emma Brennan, Sr., Matignon; F Sydney Cresta, Sr., Swampscott; D Grace Flanagan, Jr., Chelmsford; D cFrancesca Frelick, Jr., Austin Prep; F Corlene Guenard, Sr., Acton-Boxborough; D Mady Hentosh, Sr., St. Mary’s; D Abby Stafford, Sr., Lynn Classical; F Carolyn Curley, Sr., Tewksbury; F Kayleigh Butler, Sr., Westford; F Codi Butt, Sr., St. Mary’s; D Ava Daly, Sr., Danvers; D Eliana Kane, Jr., Haverhill; F Hannah Keating, Jr.,, North Andover; F Delaney Couture, Sr., Shrewsbury; F Maeve Crehan, Sr., Austin Prep; D Molly Flynn, Sr., Arlington; F Cassidy Gruning, Sr., Tewksbury; F Julia Masotta, Sr., Tewksbury; F Erin O’Brien, Sr., Arlington; G Molly Elmore, Jr., Newburyport; G Sean D’Urso, Sr., Andover; G Kaia Hollingsworth, Jr., Methuen.

GIRLS’ SOUTH ROSTER

D Nicole Connor, Sr., King Philip; D Mairead Kennedy, Sr., Duxbury; F MacKenzie Heath, Sr., Archbishop Williams; F Casey Messina, Jr., Norwell; F Alexa Graziano, Sr., Notre Dame-Hingham; D Lizzie Jacobson, Sr., Hingham; D Kiley Erickson, Sr., Duxbury; F Julia Salvucci, Sr., Hingham; F Molly Burnes, Sr., Natick; F Meghan Hamilton, Sr., Walpole; F Kat Keith, Sr., Westwood; D Brooke Reilly, Sr., Needham; F Carly Birolini, Sr., Pembroke; F Maggie Malloy, Sr., Canton; F Abigail Holland, Jr., Braintree; F Lexi Schmalz, Sr., Needham; D Erin Fleming, Jr., Wellesley; D Delia Lee, Jr., Braintree; D Madison Ryan, Sr., Walpole; F Lauren Fitzpatrick, Sr., Canton; G Meg Nolan, Jr., Old Rochester; G Leah White, Sr., Hingham; G Caroline McDonough, Sr., Westwood.

Advertisement




Dan can be reached at dan.shulman@globe.com; follow him on Twitter @DanielRShulman.