scorecardresearch
MIAA ALL-STATE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP

Lowell repeats as boys’ track champions

Lowell's David Ajama narrowly misses clearing 6 feet 10 inches in the boys’ high jump, an event he won with a successful attempt at 6-8.
Lowell's David Ajama narrowly misses clearing 6 feet 10 inches in the boys’ high jump, an event he won with a successful attempt at 6-8.(Barry Chin/Globe Staff)

WESTFIELD — Winning is becoming a habit for the Lowell boys’ track & field team.

One week after winning the Division 1 East title for the third straight year, the Lowell boys repeated as MIAA All-State champions, earning 50 points to nose out Acton-Boxborough (38) and Newton North (38) at Westfield State University Saturday.

“The state success is a product of the influx of some superior talent, and we’re in a pretty good wave of having some really talented kids,” Lowell coach Dave Casey said.

Lowell pulled off the victory in spite of injuries to their top athletes.

“They’re warriors. They really competed hard and they gutted it out,” Casey said.

Advertisement



David Ajama continued his spectacular senior season, leaping 6 feet, 8 inches to win the high jump and adding runner-up finishes triple jump (46-03½) and long jump (23-¼).

“We had a lot of guys missing today. It was a battle, but we took it,” Ajama said.

David Ajama reacts animatedly after narrowly missing the height, settling for a victory over Newton South’s Danny Collins after both jumped 6 feet 8 inches.
David Ajama reacts animatedly after narrowly missing the height, settling for a victory over Newton South’s Danny Collins after both jumped 6 feet 8 inches.(Barry Chin/Globe Staff)

Teammate Richmond Kwaateng overcame a leg injury to finish first in the long jump (23-5). Senior Andrews Bonsu placed second in the 200 (21.59), and battled through a hamstring injury to place sixth in the 100 (11.00).

Duke University-bound Aiden Felty was stellar for Tyngsborough’s Innovation Academy. The senior from Billerica won the shot put (64-9½) by a seven-foot margin and the discus (64-9½) by eight feet.

Felty expected to finish well in shot, but wasn’t as certain about the discus.

“Discus, I’ve been pretty rocky this year,” Felty said. “So for me to pull out a couple really big throws when I needed to was pretty spectacular.”

Arlington's Ryan Oosting easily won the boys' 2 -mile run in 9:12.19,  a margin of almost nine seconds, at the MIAA All-State meet.
Arlington's Ryan Oosting easily won the boys' 2 -mile run in 9:12.19, a margin of almost nine seconds, at the MIAA All-State meet.(Barry Chin/Globe Staff)

Arlington senior Ryan Oosting won his second consecutive All-State 2-mile title in 9:12.19, building substantial lead in the last lap to win by 9 seconds.

As a freshman, Oosting could not have imagined winning an All-State title. Three years later, the Stanford-bound senior went out a champion.

Advertisement



“In my freshman and sophomore years before I won a state [title], I never thought of myself as someone who could win that,” Oosting said. “It’s very different to be winning.”

Other notable winners: Stoughton junior David Peters, who set a personal record in the 110-meter hurdles (13.99), and Brockton senior Jordan Williams, won soared in the 400-meter hurdles (53.61), in addition to winning the pentathlon (3,427 points). Also, Tewksbury’s Lucas Frost (191 feet, 2 inches) was dominant in the javelin.

“Nobody thought I could be a hurdler,” Williams said. “It’s incredible to show that you can do whatever you put your mind to.”

BOYS

MIAA All-State Championship

at Westfield State University

100m — 1. Noah Sweeney, Acton-Boxborough, 0:10.74; 2. Bryan Santos-Ramos, Shepherd Hill, 0:10.85; 3. Jerimil German, Lawrence, 0:10.86; 4. Marcus Qualls, Woburn, 0:10.87; 5. Jonas Clarke, South Hadley, 0:10.87.

110m hurdles — 1. David Peters, Stoughton, 0:13.99; 2. Otis Love, Newton North, 0:14.36; 3. Devin Donahue, Chicopee Comprehensive, 0:14.52; 4. Dimetri Morris, Central Catholic, 0:14.59; 5. Anthony Caggianelli, Central Catholic, 0:14.63.

200m — 1. Matt Zawaski, Bishop Feehan, 0:21.58; 2. Andrew Bonsu, Lowell, 0:21.59; 3. Sean Glass, Haverhill, 0:21.88; 4. Tristen Howard, Medford, 0:21.96; 5. Anthony Spignese, Danvers, 0:21.99.

400m — 1. Mange Camara, Watertown, 0:48.29; 2. Christian Pulselli, Pembroke, 0:48.71; 3. Brenden LaForest, Westfield, 0:48.9; 4. Ethan Cooper, Northampton, 0:49.91; 5. Stanley Hanci, Methuen, 0:49.54.

400m hurdles — 1. Jordan Williams, Brockton, 0:53.61; 2. Cameron Rodgers, Durfee, 0:54.04; 3. Kai Bailin, Amherst-Pelham, 0:54.3; 4. Roan Marcano, Methuen, 0:55.42; 5. Paul Wisnakas, Norton, 0:56.

Advertisement



800m — 1. Jon Diaz, Brookline, 1:54.41; 2. Benjamin Gordon-Sniffen, Northampton, 1:54.67; 3. Theo Burba, Newton North, 1:55.14; 4. Stewart Griffin, Brookline, 1:55.25; 5. Shane Grant, Walpole, 1:55.3.

Mile — 1. Matthew Kleiman, Concord-Carlisle, 4:17.42; 2. Oliver Fried, Dover-Sherborn, 4:17.83; 3. Mike Griffin, King Philip, 4:18.19; 4. Tyler Brogan, Franklin, 4:19.24; 5. Alex Erenthal, Concord-Carlisle, 4:21.

2-mile — 1. Ryan Oosting, Arlington, 9:12.19; 2. Rishabh Prakash, Burlington, 9:20.56; 3. Ben Burgess, Framingham, 9:27.85; 4. William Chaffin, Concord-Carlisle, 9:28.77; 5. Sam Acquaviva, Newburyport, 9:35.51.

4 x 100 — 1. Acton-Boxborough, 0:42.51; 2. Bishop Feehan, 0:42.73; 3. North Andover, 0:42.98; 4. Lawrence, 0:43.05; 5. Lowell, 0:43.16.

4 x 400 — 1. Needham, 3:19.55; 2. Newton North, 3:19.86; 3. Acton-Boxborough, 3:20.57; 4. Northampton, 3:23.31; 5. Billerica, 3:24.97.

4 x 800 — 1. Newton North, 7:56.15; 2. Franklin, 7:59.46; 3. Brookline, 8:00.27; 4. Marshfield, 8:01.79; 5. North Andover, 8:05.89.

High jump — 1. David Ajama, Lowell, 6 feet 8 inches; 2. Danny Collins, Newton South, 6-8; 3. Elisha Teneus-Claude, Stoughton, 6-6; 4. Chris Johns, Longmeadow, 6-6; 5. Smith Charles, Milton, 6-6.

Long jump — 1. Richmond Kwaateng, Lowell, 23 feet 5 inches; 2. David Ajama, Lowell, 23-0.25; 3. Isaiah Woodley, Milton, 22-11.5; 4. Omar Jasseh, North Attleborough, 22-5.75; 5. Smith Charles, Milton, 22-5.5.

Pole vault — 1. John Bai, Algonquin, 13 feet 6 inches; 2. Edward McCarthy, North Middlesex, 13-6; 3. Seth Talbot, Quabbin, 13-0; 4. Wesley Chung, Westford, 12-6; 5. Sawyer Garrett, Dover-Sherborn, 12-0; 5. Patrick Pinto, Dracut, 12-0.

Advertisement



Triple jump — 1. Naishawn Jernaigan, Putnam, 47 feet 6.5 inches; 2. David Ajama, Lowell, 46-3.5; 3. John Curtin, St. John’s Prep, 45-5; 4. Romani Alicea, Southeastern, 45-2; 5. Mohammed Ahmed, Taconic, 44-7.25.

Shot put — 1. Aiden Felty, Innovation Academy, 64 feet 9.5 inches; 2. Joseph Rivers, Lunenburg, 57-3; 3. Henry Sobieszczyk, Newton North, 53-1.5; 4. Beau Bernadeau, North Andover, 50-0; 5. Alexi Panagiotou, Bedford, 49-10.5.

Discus — 1. Aiden Felty, Innovation Academy, 160 feet 8 inches; 2. Andrew Fleming, Acton-Boxborough, 152-0; 3. Nick Zeoli, Plymouth South, 150-7; 4. Devin Donahue, Chicopee Comprehensive, 150-4; 5. Cameron Connell, Holliston, 147-0.

Javelin — 1. Lucas Frost, Tewksbury, 191 feet 2 inches; 2. Connor Hayford, Pittsfield, 177-0; 3. Anthony Pizzano, Stoughton, 173-6; 4. Alex Rokosz, Belmont, 173-1; 5. Alexander Weiler, Bridgewater-Raynham, 172-2.

Pentathlon — 1. Jordan Williams, Brockton, 3427 points; 2. Cameron Rodgers, Durfee, 3334; 3. Paul Wisnakas, Norton, 3292; 4. Carter Rosewell, Longmeadow, 3188; 5. Alex Suarez, Lawrence, 3185.

Team results — 1. Lowell, 50; 2. Acton-Boxborough, 38; 2. Newton North, 38; 4. Stoughton, 23; 5. Concord-Carlisle, 21; 6. Innovation Academy, 20; 6. Brookline, 20; 6. Brockton, 20; 9. Bishop Feehan, 18; 9. Durfee, 18.


Alex Bensley can be reached at alex.bensley@globe.com.